اگرچه اقتصاد اکثر کشورها در حال بهبود و ریکاوری است، اما رئیس صندوق بین المللی پول در خصوص تاثیرات موج دوم کرونا ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش برات نیوز، کریستالینا جورجیه ‌وا، رییس صندوق بین‌المللی پول (IMF) از دولت­ها خواسته تا روند ریکاوری را با اتخاذ سیاست های مالی خود برای مقابله با ابهامات این بحران ادامه دهند تا روند بهبود اوضاع اقتصادی با سرعت و قدرت بیشتر ادامه یابد.

نگرانی رئیس IMF از موج دوم کرونا

جورجیه ‌وا در خصوص رسیدن به ریکاوری اقتصادی جهانی گفت: بازگشت مجدد کرونا یادآور قدرتمندی از این است که نمی‌توان در سراسر جهان به ریکاوری اقتصادی دست یافت مگر اینکه پاندمی در سراسر جهان مهار شود.

او در خصوص تاثیرات موج دوم کرونا ادامه داد: موج دوم در بسیاری از کشورها نشان می‌دهد این هدف تا چه اندازه دشوار است. داده‌های جدید نشان می‌دهد ریکاوری اقتصادی در این کشورها به شدت کند شده است.

واکنش رئیس صندوق بین المللی پول به ساخت واکسن کرونا نیز با نگرانی هایی همراه بود: خبر خوب پیشرفت قابل ‌توجه در زمینه واکسن کرونا است اما خبر بد این است که شدت ابتلا به این ویروس در جهان افزایش یافته است.

تبعات اقتصادی موج دوم کرونا

چندی پیش یعنی اوایل تابستان، رئیس این صندوق درباره تبعات اقتصادی موج دوم کرونا نیز هشدار داده بود و در مورد ایجاد اختلال­ های بیشتری که موج دوم می تواند ایجاد کند هشدار داده بود.

رئیس صندوق بین‌المللی پول در نشست وزرای دارایی و رؤسای بانک مرکزی اقتصادهای بزرگ گروه بیست در آن بازه گفت: هزینه‌های سالانه اقداماتی که برای مهار همه‌گیری ویروس کرونا و تعدیل مشکلات اقتصادی به وجود آمده از آن اتخاذ شده، همین حالا هم سطح بدهی‌ها را بالا برده است.

ولی هنوز نمی‌توان این اقدامات امنیتی را کنار گذاشت. اقتصاد جهان هنوز هم در خطر قرار دارد.

استراتژی ­های ریکاوری باید ادامه دار باشد

طبق پیش بینی­ های IMF (صندوق بین المللی پول) اقتصاد جهان در سال جاری نزدیک 5 درصد کوچک می شود و روند بهبود اقتصادی کسب و کارها در سال آینده میلادی نیز ضعیف خواهد بود.

اما ریکاوری اقتصادی کشورها طی موج دوم کرونا همچنان باید استراتژی های خاص خود را دنبال کند و ادامه دار باشد تا به روند بهبود تسریع ببخشد تا تعداد مشاغل از دست رفته و افراد بیکار شده از این بیشتر نشود.

تعداد مشاغلی که در ماه‌های مارس و آوریل از بین رفته، بیشتر از مشاغلی بوده که از زمان پایان بحران بزرگ مالی در ۲۰۰۸، ایجاد شده بود و بسیاری از این مشاغل هرگز باز نخواهند گشت.

این موضوع می تواند به منزله ورشکستگی شرکت ها باشد و چالش بزرگی برای صنعت محسوب می شود. جورجیوا اعتقاد دارد که برای رسیدن به ثبات اقتصادی، همکاری بین بانک‌های مرکزی باید ادامه یابد و موسسات مالی بین‌المللی باید حمایت لازم را از اقتصاد داشته باشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *