موسسه اعتباری ملل با نام سابق عسکریه، یکی از موسسات اعتباری با سابقه در کشورمان است که در پی نقش آفرینی در ثبات و رشد اقتصادی است. با برات نیوز همراه باشید تا در مورد این موسسه بیشتر بدانید.

آمار و ارقام

این مؤسسه اعتباري که در سال 1366 با نام صندوق قرض الحسنه عسكريه و در شب ولادت با سعادت امام حسن عسكري (ع) فعاليت خود را آغاز نمود، اکنون بیش از 5000 کارمند دارد و ر 330 شعبه در سراسر کشور در حال فعالیت است. در تیر ماه ۱۳۹۵، نام این مؤسسه از «مؤسسه اعتباری عسکریه» به مؤسسه اعتباری ملل تغییر یافت. در سال 73 این موسسه اولین تعاونی اعتبار آزاد در سطح کشور بود. و در سال 1390 به شرکت سهامی عام تبدیل شد و سهام آن در فرابورس نیز عرضه می‌شود.

با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی و به منظور تامین افزایش سرمایه موسسات اعتباری به سه‌هزار‌میلیارد ریال، این اقدام با هدف تامین نظر بانک مرکزی انجام شده است. موسسه اعتباری عسکریه که هم‌اکنون 320 شعبه در سراسر کشور دارد و سهامداران عمده موسسه اعتباری ملل عبارتند از : محمدرضا مروجی، ۴.۶۶ درصد، شرکت تجارت نورابرار، ۴.۴۷ درصد، غلامعلی طاهری، ۴.۲۱ درصد، سیدامین جوادی، ۴ درصد، مهدی ابهری، ۳.۹۴ درصد. افزایش سرمایه موسسه ملل توانسته وضعیت این موسسه را به مراتب نسبت به سال گذشته بهبود بخشیده و سبب شده تا نسبت‌های مالی موسسه چندین برابر رشد کنند. موسسه ملل اخیرا در مرداد 99 سرمایه خود را از 6 هزار و 60 میلیارد ریال به 10 هزار میلیارد ریال رسانده است.

این موسسه توانست با اتکا به تراز مثبت و برنامه ریزی دقیق در سرمایه‌گذاری‌های مناسب از مشکلات سال ۹۸ خارج شده و به شرایط مناسبی برسد. موسسه ملل در شش ماه نخست سال گذشته که صورت های مالی خود را منتشر کرده تراز مثبت چندهزار میلیاردی را ثبت کرد. در این دوره موسسه ملل ۱۵هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال سود وجه التزام تسهیلات کسب کرده و در مقابل ۹ هزار و ۹۸۸ میلیارد ریال سود علی الحساب بابت سپرده‌های سرمایه گذاری پرداخت کرده است.

موسسه اعتباری ملل که آذر ماه امسال وارد سی و چهارمین سال فعالیت خود در صحنه ی پولی ایران شد، یکی از واسطه های مالی فعال در بازار ایران بوده که همواره علاوه بر فعالیت های تخصصی و متعارف بانکی، وزن قابل توجهی به مسوولیت های اجتماعی در تابع هدف خود داده است. از ابتدای فعالیت این موسسه در سال 1366 تا کنون همواره علاوه بر رضایت مشتریان و ارائه خدمات نوین به مشتریان، مسوولیت های اجتماعی مانند گسترش روحیه ی تعاون و همکاری، تقویت اشتغال جوانان و مشکلات معیشتی آن ها، تامین مالی بخش تولید اقتصاد به منظور کمک به شکوفایی اقتصادی و کمک به حفظ ثبات اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است. افزون بر این، این موسسه در کنار حفظ و تمرکز روی اصول بانکداری اسلامی، سعی داشته دامنه فعالیت خود را به فراتر از مرزها گسترش دهد تا با مقیاس بزرگتری به اقتصاد و شهروندان خدمات ارزنده ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: معرفی بانک قرض الحسنه مهر ایران

تاریخچه

مؤسسه اعتباری عسکریه در سال 1366 با نام صندوق قرض‌الحسنه عسکریه فعالیت خود را آغاز کرده است. در 9 آذر سال 1366 همزمان صندوق قرض الحسنه عسکریه با هدف رفع مشکلات و گرفتاری های نیازمندان توسط جمعی از طلاب و فضلای حوزه ی علمیه مشهد مقدس تاسیس شد. در سال 1373 به‌عنوان اولین تعاونی اعتبار آزاد در سطح کشور مجوز فعالیت خود را از وزارت تعاون اخذ کرد و پس از آن حوزه عملیات خود را به سراسر کشور گسترش داد.

در سال 1385 توافق‌نامه‌ای بین هیئت‌مدیره مؤسسه و بانک مرکزی برای تبدیل تعاونی اعتبار عسکریه به مؤسسه مالی و اعتباری امضاء شد . به گفته سایت این موسسه در تاریخ 20 تیر سال 1387 بانک مرکزی تبدیل تعاونی اعتبار عسکریه به موسسه مالی و اعتباری را مورد موافقت اصولی قرار داد و با ارائه مدارک مورد نیاز به مراجع ذی ربط پذیره نویسی نسبت به افزایش سرمایه و ثبت آن در اداره کل ثبت شرکت ها اقدام کرد. گام بعدی گسترش فعالیت موسسه اعتباری عسکری اخذ مجوز فعالیت و ایجاد ارتباط قوی تر و نوین تر با عصر نوین بانکی بود.

با عنايت به اينكه شوراي پول و اعتبار در مورخ 1389/10/20 اساسنامه مؤسسه را به تائيد نهائي رسانده و اعلام نمودند كه مجوز فعاليت نيز صادر خواهد شد ولي پس از پیگیری های مكرر و فراز و نشيب هاي به وجود آمده در ساير مؤسسات مالي و اعتباري و برخي بانك هاي خصوصي مقرر گرديد اداره مبارزه با پولشوئي بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، آورده سهامداران را مورد بررسي و تائيد قرار دهد كه روند مذكور قريب يكسال به طول انجاميد و پس از تائيد اداره مبارزه با پولشوئي مقرر گرديد مجوز فعاليت صادر گردد وليكن به دليل طولاني شدن پروسه بررسي، شوراي پول و اعتبار، سرمايه مورد نياز جهت فعاليت مؤسسات مالي و اعتباري را به سه هزار ميليارد ريال افزايش داد و هم زمان نيز بانك مركزي موضوع صدور مجوز را منوط به افزايش سرمايه به سه هزار ميليارد ريال ابلاغ نمود، هيأت مديره پس از برگزاري مجمع فوق العاده و انجام تشريفات قانوني مصوبه افزايش سرمايه را از مجمع عمومي فوق العاده اخذ و پس از آن اقدامات لازم را در اين خصوص به انجام رساند.

مؤسسه با فراهم آوردن اسناد و مدارک موردنیاز و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای سال 1390 جهت تأمین سرمایه موردنیاز و تبدیل‌شدن به سهامی عام، اقدام به پذیره‌نویسی سهام کرد. و در مورخ 1392/10/07 مبلغ سرمايه از طريق پذيره نويسي با استفاده از حق تقدم تأمين گرديد. در همین راستا، در بیست و ششمین سال فعالیت موسسه خود موفق شد با تکمیل تشریفات اداری و قانونی، مجوز خود را در 15 بهمن 1392 با عنوان موسسه اعتباری عسکریه از بانک مرکزی دریافت کند و به شبکه بانکی بپیوندد و پس از اتمام مراحل پذیره‌نویسی و بررسی و تائید بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در مورخه 12 تیر 1394 نزد اداره کل ثبت شرکت‌ها به‌عنوان مؤسسه مالی و اعتباری سهامی عام به ثبت رسید. همچنین با مساعدت بانک مرکزی و در راستای خدمت رسانی به مشتریان، موسسه اعتباری عسکریه به طور رسمی از تاریخ 17 اردیبهشت 1393 به شبکه تبادل اطلاعات بانکی (شتاب) متصل شد. موسسات تعاونی به عنوان یکی از اهداف اصلی خود اهداف اجتماعی و روحیه ی تعاونی را مورد توجه قرار می دهند. بنابراین از تاریخچه موسسه اعتباری ملل و مسیر فعالیت و منشا فعالیت آن آشکار است که مسائل اجتماعی و گسترش روحیه ی تعاونی در اقتصاد از اهداف اولیه ی این موسسه بوده است. هدفی که اگر مورد توجه موسسات دیگر قرار گیرد و در اقتصاد متداول شود، آسیب پذیری اقتصاد در مقابل شوک های بیرونی و درونی کاهش می یابد.

موسسه ملل
مؤسسه با فراهم آوردن اسناد و مدارک موردنیاز و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای سال 1390 جهت تأمین سرمایه موردنیاز و تبدیل‌شدن به سهامی عام، اقدام به پذیره‌نویسی سهام کرد.

فرآیند تغییر نام

عسکریه در لغت به معنی لشکرگاه است و و موسسه اعتباری عسکریه در زبان عربی «بانک ارتشی» ترجمه می‌شد واژه‌های نظامی را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند. به همین دلیل حواشی زیادی برای این موسسه به واسطه نام آن ایجاد شد که یکی از آنها این بود که در خارج از ایران تصور می‌شد که این موسسه وابسته به نهادهای نظامی است. حتی فیلمی سینمایی با موضوع تروریسم در آمریکا ساخته شد و از این بانک به‌عنوان نهاد حامی این فعالیت‌ها نام برده شد! چند سال پیش نیز بانک مرکزی خواستار تغییر نام موسسات مالی و اعتباری شد که با نام ائمه اطهار فعالیت می‌کنند. همه این موارد مسئولان بانک را بر آن داشت تا به فکر تغییر نام موسسه اعتباری خود بیفتند. به همین دلیل سید امین جوادی، مدیرعامل موسسه در تیرماه ۱۳۹۴ اعلام کرد که برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شائبه در خارج از ایران و اینکه مبادا تصور شود که این موسسه وابسته به نهادهای نظامی ایران است، این تغییر نام انجام شد.

با توجه به معنی اصطلاحی موسسه و این مهم که اسم موسسه در برخی مواقع می تواند راوی نوع فعالیت های موسسه باشد، موسسه به این نتیجه رسید که برای رفع شائبه ها نام خود را به نام جدیدی تغییر دهد. در این زمینه از مردم کمک گرفته شد و با برگزاری دو مرحله فراخوان عمومی و نظرسنجی از مردم و در راستای تحقق اهداف عالی موسسه، نام موسسه اعتباری ملل انتخاب شد. مسئولان بانک عسکریه رویکردی متفاوت در پیش گرفتند و روند انتخاب نام خود را بر عهده مخاطبان گذاشتند. آنها تغییر نام برند خود را طی مسابقه‌ای با جایزه برتر 50 میلیونی به فرجام رسانده و این اطلاع‌رسانی را از طریق کانال‌های مختلف و طی تبلیغات مختلف و گسترده پوشش دادند. وجود بیلبوردهای آگاهی‌دهنده حاکی از رضایت مسئولان این موسسه از روند تغییر نام است.

بیشتر بخوانید: معرفی خدمات و فعالیتهای بانک کارآفرین

اهداف ملل

هدف این نهاد اقتصادی که در میانه جنگ تحمیلی ایران و عراق در سال 1366 تاسیس شد، در ابتدا کمک به مردم و خانواده رزمندگان بود و هم‌اکنون نیز توجه جدی به صادرات و تلاش برای تقویت حرکت تولیدکنندگان به سوی تولید صادرات محور و کمک به ارزآوری بیشتر برای کشور دارد. همزمان با تاسیس وزارت تعاون در سال 1373، نخستین تعاونی اعتبار آزاد در کشور لقب گرفت. از مهم ترین اهداف و برنامه های بلند مدت این موسسه ایفای نقش در ورای مرزها و انجام فعالیت های مالی و اعتباری در بازارهای بین المللی است. اولین هدف مهم ارائه خدمات مالی و پولی سریع، ساده و مطمئن به عموم شهروندان است تا بتواند با هزینه کمتری نیازهای اعتباری خود را برطرف کنند. دومین هدفی که مسوولیت اجتماعی موسسه را روایت می کند استفاده بهینه از سرمایه های خرد مردمی از طریق حساب های قرض الحسنه و سرمایه گذاری است که نقش حائز اهمیتی در تامین بخشی از اقتصاد ایفا می کند. سومین هدف موسسه اعتباری ملل تجهیز منابع اعتباری و تخصیص آن ها به سمت و سوی فعالیت های سالم اقتصادی است. چهارمین هدف موسسه تخصیص منابع در امور تولیدی به منظور ایجاد حداکثر ارزش افزوده سپرده ها بود.

تعهد به مسوولیت اجتماعی

با جذب سپرده های قرض الحسنه موسسه اعتباری ملل فرصت بیشتری داشته تا مسوولیت اجتماعی خود را  که در قالب ششمین هدف آن یعنی تامین بخشی از نیازهای ضروری مالی اعتباری اشخاص از طریق اعطای تسهیلات و وام های قرض الحسنه تعریف می شود، برآورده کند. هدف دیگری که موسسه به خوبی آن را دنبال کرده و در فعالیت های آن قابل ردیابی ست توجه به مسئله اشتغال و معیشت جوانان است. هدف دیگر موسسه که دامنه فعالیت موسسه را گسترش می دهد استفاده از فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک به منظور ارائه خدمات نوین بانکی ست که همواره مورد توجه موسسه قرار گرفته است.

موسسه اعتباری ملل
موسسه اعتباری ملل

مدیران

سید امین جوادی مدیر عامل و عضو هیئت مدیره این بانک است. دوران مدیریت او نیز کم حاشیه نبوده است. از جمله موارد قابل توجهی که در صورت های مالی سال 1395 این موسسه که در دسترس سهامداران آن قرار گرفته، به چشم می خورد اعطای تسهیلات به افرادی با نام خانوادگی “جوادی” است که همسان با فامیل مدیرعامل و نایب رییس هیئت مدیره این موسسه یعنی سید امین جوادی است. طبق گزارش بازرس قانونی این موسسه که تسهیلات مذکور به افراد فوق را ذیل سرفصلی قرار داده که افراد دارای نسبت خانوادگی با اعضای هیئت مدیره یا خود آنها در آن دسته بندی می شوند، سید هادی جوادی، بی بی خدیجه جوادی، سید حسین جوادی، سید امین جوادی، زهرا جوادی، بتول جوادی، عبدالکریم جوادی، سید حمید جوادی و سید عباس جوادی اقدام به دریافت تسهیلات از موسسه ملل در سال 95 کرده اند. بر این اساس، ارقام درج شده برای این افراد نیز از مبالغی چون 146 میلیارد ریال برای سید حمید جوادی تا رقم هایی چون 50 میلیون ریال برای زهرا جوادی است و در سایر موارد نیز رقم هایی چون 1 میلیارد ریال، 11 میلیارد ریال و 43 میلیارد ریال به چشم می خورد.

اعضای هیئت مدیره نیز به شرح زیر است: محمدرضامروجی : رئیس هئیت مدیره / سیدمرتضی بکا : عضو هئیت مدیره/ محمد حیدرزاده : عضو هئیت مدیره/ سیدمحمدرضا رسولی : عضو هئیت مدیره.

مدیران و اعضای هیئت مدیره موسسه اعتباری ملل
مدیران و اعضای هیئت مدیره موسسه اعتباری ملل

خدمات

خدمات بانکی

 • پایانه های بانکی درون شعبه ای
 • پایانه های بانکی برون شعبه ای
 • همراه بانک
 • تلفن بانک
 • سپرده ها
 • خدمات کارت
 • خودپرداز
 • سامانه چکاوک
 • ضمانت نامه
 • تسهیلات

بانکداری الکترونیک :

 • سامانه خرید حق تقدم سهام ملل
 • سامانه ثبت نام کد سجام
 • سامانه درخواست تعویق اقساط
 • پویانگار ملل (فام) (رمز دوم پویا)
 • سامانه استعلام ضمانت نامه بانکی
 • درخواست الکترونیکی کارت
 • همراه بانک
 • اینترنت بانک
 • شماره شبا
بانکداری الکترونیک موسسه اعتباری ملل
بانکداری الکترونیک موسسه اعتباری ملل

شرکت های وابسته

شرکت های وابسته به این موسسه به صورت زیر است:

 • شرکت تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل

شرکت تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل که به اختصار فام نامیده می شود با تکیه بر تجربه و توان نیروی متخصص خود همواره می کوشد ضمن تحکیم جایگاهش در صنعت فناوری اطلاعات، یاریگر بزرگترین موسسه اعتباری کشور، موسسه ملل در ارائه سرویس های الکترونیکی به اقشار مختلف جامعه باشد. این شرکت آمادگی ارائه انواع خدمات در زمینه نرم افزارهای بانکی و غیربانکی، مشاوره فنی و نظارتی در حوزه فناوری اطلاعات، طراحی و اجرای طرح های زیرساختی (امنیت، شبکه و مرکز داده) در سراسر کشور را دارا است که در این خصوص در خدمت متقاضیان محترم خواهد بود.

شرکت فام
شرکت فام با تکیه بر تجربه و توان نیروی متخصص خود همواره می کوشد ضمن تحکیم جایگاهش در صنعت فناوری اطلاعات، یاریگر بزرگترین موسسه اعتباری کشور یعنی موسسه ملل باشد.
 • صندوق سرمایه گذاری اعتماد ملل

هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد. انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد: اولاً هزینه بکارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. ثانیاً، صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، كلیه حقوق اجرایی مربوط به صندوق از قبیل دریافت سود سهام و كوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. ثالثا،ً امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

 • شرکت کارگزاری ملل پویا

شرکت کارگزاری ملل پویا (عمران فارس) از سال 1385 با سرمایه 230 میلیارد ریال (100 درصد پرداخت شده) طی شماره ثبت 18451 شروع به فعالیت نموده است و به عنوان یکی از کارگزاران فعال در بخش خصوصی نسبت به ارائه خدمات در زمینه های معاملات اوراق بهادار، مشاورۀ عرضه، پذیرش و درج، مشاوره سرمایه‌گذاری، آموزش و پژوهش و خدمات الکترونیکی سهام اقدام می نماید. این شرکت با رویکردی کاملا علمی و تمرکز بر رضایت مشتریان، برنامه راهبردی خود را مبتنی بر توسعۀ کمی و کیفیِ خدمات و گسترش جغرافیایی شعب، قرار داده است. برخورداری از کادر مجرب و متخصص، شناخت کامل وضعیت بازار سرمایۀ کشور، خواست و توانایی برای یادگیری مستمر از منابع علمی مختلف و عملی کردن آن، مهمترین مزایای رقابتی شرکت است.

نشانی و اطلاعات

اداره مركزي:

تهران- خیابان شیراز جنوبی، پایین بزرگراه شهید همت، نبش کوچه رضوان، شماره7

تلفن:41639000 (021)   نمابر: 88056745 (021)

کدپستی: 1436954361

صندوق پستی: 6969-15875

وب‌سایت: www.melalbank.ir

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *