یکی از موسسات اعتباری که با با مجوز بانک مرکزی و 3000 میلیارد ریال سرمایه کار خود را شروع کرد، موسسه اعتباری نور است. برای اینکه در مورد این موسسه اعتباری بیشتر بدانید با مقاله امروز برات نیوز همراه باشید.

آمار و ارقام

موسسه اعتباری نور پس از اتمام پذیره نویسی سهام خود، سایت اینترنتی و لوگوی خود را رونمایی کرد. سال 92 تعداد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم موسسه اعتباری نور (سهامی عام در شرف تأسیس) از طریق فرابورس ایران به فروش رسید. سرمایه اولیه این شرکت براساس مجوز بانک مرکزی، ۳.۰۰۰ میلیارد ریال منقسم به ۳.۰۰۰ میلیون سهم عادی یک هزار ریالی است که ۵۰ درصد آن توسط موسسان و ۵۰ درصد باقیمانده آن هم در پذیره نویسی عمومی تأمین شده است. عامل عرضه این سهام، کارگزاری بانک ملت و امین آوید بوده و تعهد پذیره نویسی آن نیز توسط تأمین سرمایه های بانک ملت و امین انجام شده است. اولین مدیر عامل بانک محمد حسین اسکندری زاده بود و بیشتر سهامداران این مؤسسه نیز مطابق فهرست زیر از خانواده اسکندری زاده هستند. محمدحسین اسکندری زاده دارای مدرک مدیریت دولتی و سابقه کار در بانک صادرات و محمود ایزدی، عضو هیأت مؤسسان، دارای مدرک تحصیلی دیپلم تجربی و دارای سابقه کار در بانک سپه، محمد کامرانی نوق، عضو هیأت مؤسسان دارای مدرک دیپلم ریاضی و دارای سابقه کار در بانک صادرات، محمد سروش اسکندری زاده و زهرا اسکندری زاده پزشک هستند و محمد علی اسکندری زاده نیز مهندسی سازه خوانده و زینب اسکندری زاده نیز دندانپزشک است.

بانک نور
اولین مدیر عامل بانک محمد حسین اسکندری زاده بود و بیشتر سهامداران اولیه این مؤسسه نیز مطابق فهرست از خانواده اسکندری زاده هستند

اسفند ماه سال ۹۲ با اتمام پذیره نویسی سهام این موسسه اعتباری، راه برای صدور مجوز نهایی و رسمی این موسسه از سوی بانک مرکزی تسهیل شده است. در حال حاضر، موسسه نور با دارا بودن بیش از ۳۳۳ شعبه در سراسر کشور و اتصال به شبکه شتاب در حال فعالیت تحت نظارت بانک مرکزی است. این موسسه همچنین به سامانه‌های ساتنا، پایا و شتاب متصل است. معوقات موسسه به حداقل رسیده و استانداردهای بانک مرکزی رعایت شده و شاهد افزایش سرمایه‌گذاری مردم در این موسسه هستیم. در حال حاضر موسسه نور در بین ۳۰ بانک و موسسه مالی کشور، از لحاظ منابع مالی در رتبه ۱۲ قرار دارد. این موسسه در صورت های مالی خود دارای تراز مثبت بوده و جزو موسسات سودده محسوب می شود. میزان مطالبات معوق موسسه نزدیک به صفر است، چرا که مشتریان آن بیشتر دریافت کنندگان تسهیلات خرد هستند و از سوی دیگر موسسات در وثایق دریافتی دقیق تر عمل کرده اند. موسسه اعتباری نوراز جمله موسساتی است که تا به حال همه الزامات بانک مرکزی را رعایت کرده؛ پس تقویت چنین موسساتی که دارای سابقه طولانی در این عرصه هستند باعث حمایت از فعالیت‌های مولد اقتصادی منجر به رشد و توسعه اقتصادی وبه کارگیری منابع بانکی در مسیر درست  وبرای هدایت سیاستهای بانکی در جهت تولید و اشتغالزایی خواهد بود. موسسه مالی و اعتباری نور یکی از موسسات مجازی است که در سال های گذشته توانسته جایگاه مطمئنی در میان مردم و مشتریان خود ایجاد کرده و با توسعه فعالیت هایش به یکی از مهره های کلیدی بازار پول و سرمایه تبدیل شود.

تاریخچه

در سوم آبان ماه سال 1391، تعاونی های اعتباری کارسازان آینده، پیشگامان کویر یزد و صندوق های قرض الحسنه ریحانه گستر و مشیز، آمادگی خود را به بانک مرکزی جهت تجمیع فعالیت خود در قالب مؤسسه اعتباری جدید اعلام کردند. مؤسسه اعتباری نور که مجوز فعالیت خود را در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۱ از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده، از تجمیع این سه موسسه شکل گرفته است.

مؤسسه اعتباری نور مجوز نهایی فعالیت خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۱ تیر ماه سال ۱۳۹۴ دریافت کرد و از آن تاریخ رسماً در فهرست مؤسسات اعتباری مورد تأیید بانک مرکزی قرار گرفت. نکته با اهمیت اینکه این موسسات در هنگام ادغام، همگی مجوزهای قانونی از مراجع ذیربط نظیر بانک مرکزی و وزارت تعاون داشتند. در نهایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 1391.12.27 با تجمیع (انحلال) مؤسسات کارسازان آینده، ریحانه گستر مشیز و پیشگامان کویر یزد موافقت کرده و در تاریخ 1392.11.21 موافقت خود را با راه اندازی مؤسسه اعتباری نور از محل تجمیع مؤسسات یاد شده به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نمود.

این مؤسسه زودتر از سایر مؤسسات در حال اخذ مجوز، توانست در سال 1392 اقدام به پذیره نویسی کند و تعداد یک میلیارد و 500 میلیون سهم مؤسسه اعتباری نور (سهامی عام در شرف تاسیس) از طریق فرابورس ایران به فروش رسید. اسفند ماه سال 92 با اتمام پذیره نویسی سهام این مؤسسه اعتباری، شرایط برای صدور مجوز نهایی و رسمی این مؤسسه از سوی بانک مرکزی تسهیل شد. پس از تصویب اساسنامه این مؤسسه در شورای پول و اعتبار و برگزاری مجمع عمومی، تنها کار نهایی برای رسیدن به مجوز رسمی از بانک مرکزی، ثبت این مؤسسه در اداره ثبت شرکت ها و مؤسسات غیرتجاری تهران بود. این کار در 28 اردیبهشت سال 1394 رخ داد و این مؤسسه با شناسه ملی به شماره 14004932504 و شماره ثبت 472532 به ثبت رسید.

بیشتر بخوانید: معرفی پست بانک ایران

بنابر آیین‌نامه مصوب ۴ بهمن ۱۳۹۳ هیئت دولت، مؤسسه‌های اعتباری پس از گرفتن موافقت اصولی بانک مرکزی باید در سه مرحله از بانک مرکزی مجوز بگیرند (مجوز اولیه، مجوز تأسیس، مجوز فعالیت). اما در عمل تعداد زیادی از این مؤسسه‌ها، بدون داشتن مجوز بانک مرکزی، در سطح کشور به‌صورت غیرقانونی فعالیت و همچنین اقدام به تبلیغ خود می‌کرده‌اند و بانک مرکزی هم اعلام کرد که هیچ مسئولیتی در قبال سپرده‌های مؤسسه‌های اعتباری بدون مجوز ندارد. در حال حاضر اشتغال به عملیات بانکی توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی تحت هر عنوان و تأسیس و ثبت هرگونه تشکل برای انجام عملیات بانکی، بدون دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.

موسسه نور نیز با اتهام‌هایی چون نداشتن مجوز روبرو شد اما برای شفاف سازی باید گفت که نام این موسسه در فهرست موسسات بانکی مجاز در سایت بانک مرکزی نیز درج شده و عضو شبکه شتاب است و تحت نظارت و در چارچوب دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های بانک مرکزی فعالیت می‌کند. موسسه مالی و اعتباری نور به عنوان یکی از مجموعه های پولی و مالی مجاز کشور که مورد تایید بانک مرکزی است می تواند محل امنی برای سپرده گذاری های کلان مردم با امکان دسترسی آسان به شعبات مختلف و شفافیت عملکرد مالی برای مشتریان باشد. حتی محمد رضا جمشیدی ، دبیرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی کشور نیز درباره موسسه نور بیان کرد: موسسه نور مجاز است و با توجه به اینکه فعالیت های این موسسه را از دور رصد کرده ایم مجموعه مالی موفقی بوده و از نظر رعایت مقررات نیز بسیار دقیق عمل می کند. البته این موسسه عضو کانون نیست و نمی توانیم اطلاعات مستندتری ارائه دهیم. درخواست عضویت کانون بانک ها و موسسات خصوصی توسط این موسسه صادر شده و پس از تکمیل مدارک به عضویت این کانون نیز در خواهد آمد.

وی درباره موسسات مجاز نیز اظهار کرد و بیان داشت موسساتی که اجازه فعالیت از بانک مرکزی می گیرند ” که البته این اجازه با اجازه تاسیس متفاوت است و برخی از موسسات فقط اجازه تاسیس دارند ” یعنی تحت کنترل بانک مرکزی هستند و بانک مرکزی با سامانه های مختلفی که دارد این موسسات را نظارت کرده و اطلاعات آنها را به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و دوره ای و حتی موردی دریافت می کند. بانک مرکزی به صورت دوره ای بازرسان خود را به این موسسات از جمله موسسه نور اعزام می کند و بررسی های دقیقی از عملکرد این موسسات دارد. جمشیدی تاکید کرد : موسسات مجاز مورد اعتماد هستند و سپرده گذاری نزد آنان هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت و مانند همه بانک ها فعالیت مالی و بانکی دارند.نظارت بانک مرکزی سبب می شود این مجموعه ها از تخلفات احتمالی خودداری کنند.در چنین شرایطی اگر موسسه دچار بحران هم شد با توجه به اینکه تضمینی از صندوق ضمانت سپرده ها دارند می توانند تا سقف 100 میلیون تومان برای هر سپرده گذار را تضمین کنند و البته رقم های بالاتر هم از طریق دستگاه های قضایی قابل پیگیری است.

مجوز فعالیت موسسه اعتباری نور، صادر شده از جانب بانک مرکزی
مجوز فعالیت موسسه اعتباری نور، صادر شده از جانب بانک مرکزی

بیانیه مأموریت

نور به‌عنوان یک مؤسسه مالی و اعتباری با رویکرد کمک به توسعه اقتصاد و حمایت از تولید و اشتغال، به‌تمامی اقشار جامعه خدمات بانکی ارائه می‌نماید. این مؤسسه بنا به گفته سایت خود به پشتوانه مدیران توانمند و کارکنان جوان، خلاق و علاقه‌مند، با رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای به دنبال ارزش‌آفرینی برای مشتریان اعم از داخلی، خارجی، حقیقی و حقوقی است. مدیران و کارکنان مؤسسه در چارچوب اصول حاکم بر بازار پول و سرمایه، متعهد به حفظ منافع ذی‌نفعان و کسب جایگاه مناسب در نظام بانکی هستند. در این مسیر بهره‌مندی از ایده‌ها و روش‌های نوین و محصولات فناورانه در چارچوب یک سازمان یادگیرنده، مورد تأکید است.

چشم انداز

رای تعیین چشم‏ انداز هر سازمانی، لازم است نخست فلسفه وجودی آن سازمان را شناخت. مأموریت یا فلسفه وجودی موسسه اعتباری نور در حوزه تأمین خدمات مالی، حمایت و بستر‏سازی برای ایجاد سرمایه‏ های اجتماعی در راستای توسعه ظرفیت‌های مولد اقتصادی است. بر این اساس حداکثرسازی سود صرفا اولویت موسسه نبوده و سودآوری فعالیت‌های آن صرفا برای پایداری و تداوم فعالیت‌های حمایتی مؤسسه مد نظر است. عرضه خدمات مالی به تمامی اقشار جامعه طبق قوانین و مقررات جاری کشور از اولویت‌های موسسه اعتباری نور است. موسسه اعتباری نور در افق 1404 بانکی است مدرن، حرفه‌ای، خوش‌نام که در بین ده بانک برتر کشور در سودآوری و دارای ترکیب مناسب سپرده و تسهیلات است.

بیانیه ارزش‌های محوری:

 مدیران و کارکنان نور در راستای اجرای طرح تحول راهبردی به ارزش‌های محوری زیر معتقد و پایبند هستند:

1. رعایت موازین بانکداری اسلامی و حرفه‌ای

2. حمایت از اقتصاد مقاومتی

3. تأمین منافع ذی‌نفعان

4. ایفای مسئولیت‌های اجتماعی

5. یادگیری و نوآوری

6. اتکاء بر خرد جمعی

رضه خدمات مالی به تمامی اقشار جامعه طبق قوانین و مقررات جاری کشور از اولویت‌های موسسه اعتباری نور است
عرضه خدمات مالی به تمامی اقشار جامعه طبق قوانین و مقررات جاری کشور از اولویت‌های موسسه اعتباری نور است

راهبردهای کلان

 • افزایش درآمد از طریق تبدیل دارایی‌های غیرمولد به مولد
 • افزایش درآمد از طریق اعطای تسهیلات
 • افزایش سهم از منابع و مشتریان
 • افزایش سرمایه نقدی و مدیریت اثربخش نقدینگی
 • بهینه‌سازی نرخ و ترکیب سپرده‌ها
 • توسعه خدمات بانکی
 • توانمندسازی و شایسته‌سالاری کارکنان
 • کاهش هزینه‌های تأمین مالی
 • توسعه بازارهای جدید و فناورانه
 • آمایش شعب
 • شایسته‌سالاری و جانشین پروری
 • بهبود نظام ارتباط با مشتریان و ذی‌نفعان و بازار سرمایه
 • مدیریت ریسک و استقرار حاکمیت شرکتی
 • برقراری نظام امنیت اطلاعات

مسئولیت اجتماعی

این موسسه نیز مانند دیگر بانک ها و موسسات اعتباری در زمینه مسئولیت اجتماعی دستی بر آتش دارد. برای مثال یکی از حرکات موسسه نور در این زمینه در هرمزگان در اقدامی جالب اقدام به معاینه پزشکی رایگان بیماران می کند. سرپرستی هرمزگان موسسه اعتباری نور از تاریخ بیست و چهارم تا بیست و ششم شهریور ماه سال 97 اقدام به معاینه پزشکی رایگان بیماران  در هرمزگان کرد. این موسسه به عنوان اولین مجموعه اعتباری- اجتماعی کشور، تلاش در جهت برقراری عدالت اجتماعی، توزیع عادلانه ثروت، خدمات رسانی مالی به اقشار مختلف جامعه، پشتیبانی از فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی در قالب موسسات کوچک و متوسط را در برنامه‌های خود تعریف نموده است.

بیشتر بخوانید: بانک توسعه تعاون در خدمت تعاون کشور

مدیران

نخستین مدیر عامل آن نیز محمدحسین اسکندری زاده بود. در اواخر مرداد ماه سال 96 هیأت مدیره این مؤسسه تصمیم گرفتند به مدیرعاملی خسرو خواجه حسنی پایان دهند و انجام کلیه امور جاری را به رضا معمار اصفهانی، قائم مقام مؤسسه نور واگذار کنند. محمدحسین اسکندری زاده دارای مدرک مدیریت دولتی و سابقه کار در بانک صادرات بود.

حشمت‌الله نظری مدیر باسابقه بانکی در سال 96 به عنوان مدیرعامل موسسه اعتباری نور بود. حشمت‌الله نظری عضو سابق هیات‌مدیره بانک کشاورزی است که مدت‌ها در این بانک حضور داشت و یکی از مدیران فعال بانکی محسوب می‌شود. نظری همچنین سابقه عضویت در هیات‌مدیره شرکت‌هایی چون  شرکت گسترش فناوری های نوین را دارد و این موضوع نویدبخش این بود که بانکداری الکترونیکی در نور به سرعت توسعه یابد.

 در مجمع عمومی عادی فوق العاده موسسه اعتباری نور در سال 96،  ۵ عضو اصلی جدید هیات مدیره این موسسه برای یک دوره ۲ ساله با رای سهامدران انتخاب شدند که اسامی آنان عبارتست از منوچهر زمانی، اکبر جعفری، محمد مروج، مهران شریفی و رضا گودرزی. همچنین سجاد سیاح نیز به عنوان عضو علی البدل هیات مدیره انتخاب شد. آقای معمار اصفهانی نیز که عنوان قائم مقام موسسه را دارد تا زمان انتخاب مدیرعامل و تایید بانک مرکزی، به عنوان سرپرست موسسه فعالیت خواهد کرد. در سال 1397 مهران شریفی به عنوان سرپرست بانک انتخاب شد. مهران شریفی رئیس سابق اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی و بازنشسته این بانک بوده است.

اکنون اعضای هیئت‌مدیره به شرح زیر است: منوچهر زمانی فریز هندی، رئیس هیئت‌مدیره/ اکبرجعفری، عضو هیئت‌مدیره/ مهران شریفی، عضو هیئت‌مدیره/ چنگیز مروج، عضو هیئت‌مدیره/ رضا گودرزی، عضو هیئت‌مدیره.

لوگوی موسسه اعتباری نور
لوگوی موسسه اعتباری نور

خدمات

موسسه مالی و اعتباری نور با اخذ مجوز نهایی برای راه‌اندازی سامانه سپام برای صدور ضمانتنامه‌های ریالی و اعتبار اسناد داخلی ، خدمات خود را توسعه می دهد. این موسسه با اضافه کردن پایانه‌های فروشگاهی pos، به چرخه خدمات بانکداری الکترونیکی و همچنین اخذ مجوز نهایی برای راه‌اندازی سامانه سپام برای صدور ضمانتنامه‌های ریالی و اعتبار اسناد داخلی و پیوستن به سامانه چکاوک، خدمات خود را گسترش داده است؛ بنابراین بدیهی خواهد بود که تمام فعالیت های موسسه اعتباری نور در چارچوب قوانین و مقررات بانک مرکزی قرار دارد و بانک مرکزی بر تمام فعالیت های بانکی و همچنین روند انتقال دارایی‌ها و بدهی‌های موسسات گروه ادغام نظارت کامل دارد .

علاوه بر این بانک مرکزی با توجه به توانمندی این موسسه و بواسطه سرعت بخشی به تکمیل انتقال موسسات ادغامی در موسسه اعتباری نور، مجوز عضویت این موسسه در شبکه شتاب را صادر کرد و این موسسه با پیوستن به شبکه شتاب و سامانه‌های ساتنا و پایا و همچنین اتصال به درگاه‌های خدمات الکترونیکی متصل به شبکه شتاب از جمله همراه‌ بانک، تلفن‌ بانک و اینترنت بانک امکان استفاده از بانکداری الکترونیکی را برای مشتریان خود فراهم کرده است.

به این ترتیب این بانک انواع خدمات بانکی را نظیر جذب سپرده‌های اشخاص حقیقی و حقوقی، اعطای تسهیلات در قالب طرح‌های اعتباری متنوع و کارت‌های اعتباری، وصول و واریز چک‌های بانکی از طریق سامانه چکاوک، صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، ارائه پایانه‌های فروش، انواع خدمات بانکداری الکترونیک شامل اینترنت‌بانک، همراه بانک، تلفن‌بانک و … را نیز به هم‌وطنان و مشتریان خود ارائه می‌دهد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بانکداری شخصی

انواع سپرده ها

 • قرض الحسنه پس انداز
 • سپرده سرمایه گذاری

تسهیلات

 • طرح تسهیلات طلوع نور
 • طرح تسهیلات مشکات نور
 • فروش اقساطی
طرح تسهیلات طلوع نور
طرح تسهیلات طلوع نور

بانکداری شرکتی

 • خدمات حساب تجاری
 • تسهیلات شرکت های تجاری (شامل جعاله، مضاربه، ضمانت نامه و …)

خدمات الکترونیک

 • نرم افزار چاووش
 • تولید شناسه واریز
 • اینترنت بانک
 • کارت های بانکی
 • ATM
 • Sms بانک
 • همراه بانک
 • تلفن بانک
 • اپلیکیشن نور پی
 • Pos فروش
همراه بانک موسسه اعتباری نور
همراه بانک موسسه اعتباری نور

نشانی و اطلاعات

وب‌سایت: www.noorbank.ir

تلفن: ۴۲۹۳۱۰۱۰-۰۲۱

پست الکترونیک [email protected]:

نشانی: تهران، میدان آرژانتین، خیابان زاگرس، نبش کوچه ۲۹، پلاک ۱۴

اشتراک گذاری :

1 نظر

 • مجید مهدیزاده, 24 خرداد, 1400 @ 11:55 ق.ظ پاسخ

  سلام به عنوان یکی از قدیمی ترین مشتریان موسسه اعتباری نور انتظار دارم همانند گذشته های دور امکان داشتن دسته چک ( حواله ) را برای انجام عملیات بانکی داشته باشم . با احترام شایسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *