براساس آمار منتشر شده از میزان مصرف گوشت قرمز در کشور، در حال حاضر بیش از 400 هزار تن گوشت قرمز مازاد در سردخانه های کشور انباشت شده است.

به گزارش برات نیوز، با توجه به تولید 800 هزار تن گوشت قرمز در کشور، میزان مصرف این کالا کمتر از 400 هزار تن است .

به همین دلیل بیش از 400 هزار تن گوشت قرمز مازاد در سرخانه های کشور انباشت شده است.

کاهش توان اقتصادی مردم برای خرید گوشت قرمز

کاهش توان اقتصادی نکته قابل تامل در میزان کم مصرف گوشت قرمز در میان مردم نسبت به حجم تولیدی آن است که خرید گوشت برای بسیاری از خانوارهای ایرانی را دشوار ساخته است.

به طوری که میزان مازاد این کالای اساسی بیش از میزان مصرف مردم در کشور است و اعداد و ارقام آن بسیار متفاوت است.

بر اساس آمار ارائه شده جمعیت دام سبک کشور نزدیک به 72 میلیون راس است و دامداری‌های کشور و دامداران در ماه آخر سال 300 هزار راسی دام آماده عرضه در دامداری های خود دارند.

این درحالی است که نتیجه افزایش جمعیت دام در کشور افزایش تولید گوشت قرمز بوده است، به نحوی که در سال جاری 800 هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شده است.

کاهش 40 تا 45 درصدی میزان مصرف گوشت قرمز در کشور

همزمان با افزایش تولید به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مراکز پر مصرف و همچنین کاهش توان اقتصادی خانوارها شاهد کاهش قابل توجه در مصرف هستیم.

در همین حال برخی منابع کاهش میزان مصرف گوشت قرمز را 40 درصد و منابعی دیگر 45 درصد عنوان می‌کنند.

منصور پوریان رئیس شورای تامین دام کشور، مدعی شد به دلیل وجود مشکلاتی از جمله شیوع کرونا و افزایش نرخ گوشت از 800 هزار تن گوشت قرمز تولیدی در سال جاری تاکنون 400 هزار تن آن به صورت منجمد در سردخانه‌ها انباشت شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر 800 هزار تن وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات 33 هزار تن گوشت منجمد خارجی را نیز صادر شده است.

حضور افراد فرصت طلب در بازار گوشت قرمز

پوریان اعلام کرد: انباشت گوشت قرمز تولید داخل در پی کاهش مصرف همراه با وارداتی که به اعتقاد او در زمان مازاد بیش از نیمی از تولید بی‌معنا است .

وی ادامه داد: این کاهش مصرف گوشت قرمز موجب شده دامداران با بازار بی‌رمق روبه‌رو شوند که فرصت را برای سودجویی افراد فرصت طلب فراهم کرده است.

رییس شورای تامین دام کشور اظهار کرد: قیمت بالای گوشت قرمز در خرده فروشی‌ها به رغم قیمت خرید پایین دام از دامداران گواه حضور افراد سودجو است.

قیمت کاذب گوشت قرمز دربازار بیش از 130 هزار تومان

پوریان اعلام کرد: در حال حاضر قیمت گوشت گوسفندی در خرده فروشی‌ها به صورت کاذب به بیش از 130 هزار تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با توجه به قیمت خرید دام از دامداران قیمت گوشت قرمز دام سنگین برای مصرف کننده نباید بیش از 90 هزار و دام سبک بیش از 100 هزار تومان باشد.

 رییس شورای تامین دام کشور قیمت خرید هر کیلوگرم گوساله درب دامداری را 38 هزار تومان و هر کیلو گوسفند را 47 هزار تومان عنوان کرد.

تنظیم قیمت گوشت قرمز تا 120 هزار تومان دربازار

این در حالی است که روز گذشته دبیر کارگروه تنظیم بازار خبر داد که اواخر هفته جاری با حذف دلالان هر کیلو گوشت دام سنگین را با قیمت حدود 100 هزار تومان و هر کیلوگرم دام سبک را با قیمت ۱۲۰ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می‌رساند.

درهمین حال فعالان بازار تولید و عرضه گوشت قرمز معتقدند با قیمتی که دام از دامدار خریداری می‌شود قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز حداقل 10 تومان باید کمتر از این نرخ باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *