در هفته جاری انتخابات آمریکا برگزار می­شود و نتیجه این انتخابات روی بازارهای مختلف و سیاست کشورهای مختلف تاثیرگذار است. یکی از شاخص­هایی که نزدیک به انتخابات آمریکا مورد توجه قرار می­گیرد شاخص بورس است که در دوره­های قبل نیز برای پیش بینی نتیجه آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است.

شاخصی که نتیجه را درست پیش بینی می کند

به گزارش برات نیوز، عملکرد شاخص بورس اس اند پی 500 از سال 1928 تا کنون جمع شده است و در سه ماه منتهی به انتخابات مورد بررسی قرار گرفته است. جالب آنکه این شاخص تا کنون به میزان زیادی توانسته نتیجه انتخابات آمریکا را درست پیش بینی کند.

داده های شاخص بورس اس اند پی 500 تاکنون از 23 بار توانسته 20 بار رئیس جمهور بعدی آمریکا را درست حدس بزند. اگرچه سعی در یافتن یک سیگنال انتخاباتی در بازار بورس آمریکا که به شدت تحت تاثیر شیوع جهانی ویروس کرونا دارد، کار احمقانه ای به نظر می‌رسد اما سرمایه گذاران از هرگونه راهکار برای چنین پیش بینی­هایی استفاده می کنند.

پیش بینی نتیجه انتخابات آمریکا با داده های بورس

اما امسال این شاخص بورس نشان داده است که دونالد ترامپ شانس کمی در انتخابات پیش رو دارد. اما با توجه به چه معیارهایی می توان چنین پیش بینی هایی را مطرح کرد؟

اگر قرار باشد از تاریخ درس بگیریم، افزایش شدید فروش سهام شرکت ها در بازار بورس آمریکا طی چند روز گذشته برای حزب حاکم این کشور نشانه خوبی نیست. وقتی شاخص سهام در آن بازه افزایش یابد، حزب حاکم 86 درصد شانس پیروزی را بدست آورده است.

شاخص سهام در حال حاضر کمتر از سطح تاریخ 3 اگوست است و در 8 جلسه معاملاتی از 12 جلسه گذشته، این شاخص شاهد کاهش بوده است. روز چهارشنبه شاخص بورس این کشور 3.5 درصد که بدترین سقوط یک روزه از ماه ژوئن بود، کاهش یافت و به به زیر 3295 واحد سقوط کرد.

حال گفته ها حاکی از آن است که اگر شاخص نتواند جبران این سقوط را طی روزهای آینده بکند و ضرر را کاهش دهد، ورق به سمت پیروزی جوبایدن در انتخابات می چرخد و اگر رابطه میان انتخابات و بازار سهام مانند سال های قبل پابرجا بماند، احتمالا بایدن، نامزد حزب دموکرات پیروز میدان می شود.

بیشتر بخوانید: نرخ بیکاری آمریکا و چالش انتخاباتی ترامپ

نگاهی به پیش بینی های قبلی

این نظریه در سال 2016 نیز جواب داده است. در آن بازه نیز همه نظرسنجی ها نشان از برتری هیلاری کلینتون دموکرات در انتخابات نسبت به ترامپ داشت، اما شاخص S&P 500 قبل از انتخابات 9 روز متوالی سقوط کرد و به کمتر از سطحی رسید که سه ماه قبل از روز رأی گیری بوده است. در پایان آن انتخابات ترامپ پیروز شد.

امروز شاخص داو جونز هم حدود 400 واحد افتاده است. یافته های Presidential Predictor که از سال 1944 جمع آوری شده نشان می دهد که افزایش شاخص های بورس در سه ماه منتهی به انتخابات با پیروزی رئیس جمهور مستقر و کاهش آنها با شکست او همراه است. اگر این درست باشد نتیجه انتخابات به نفع بایدن بوده و ترامپ در خطر است.

البته به این جز موارد قطعا موارد دیگری مانند عملکرد رئیس جمهور، میزان رای الکترال و نظرسنجی ها نیز در پس و پیش کردن آمار قطعی انتخابات تاثیرگذار است و باید دید این نتیجه به نفع چه کسی رقم می­خورد.

بورس آمریکا میتواند نتیجه انتخابات را پیش بینی کند؟
این نظریه در سال 2016 نیز جواب داده است. در آن بازه نیز همه نظرسنجی ها نشان از برتری هیلاری کلینتون دموکرات در انتخابات نسبت به ترامپ داشت، اما شاخص S&P 500 قبل از انتخابات 9 روز متوالی سقوط کرد و به کمتر از سطحی رسید که سه ماه قبل از روز رأی گیری بوده است. در پایان آن انتخابات ترامپ پیروز شد.

پیش بینی بورس ایران با توجه به نتیجه انتخابات آمریکا

تحلیلگران بازار سرمایه ایران نیز این روزها به انتخابات آمریکا چشم دوخته­اند تا روند بازار را بر اساس آن پیش بینی کنند. در هفته ای که گذشت، باز هم بازار سرمایه با روندی نزولی همراه بود و سهامداران دوباره شاهد قرمز پوشی سهام خود بودند. به نظر می‌رسد تا مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا، بازار در سردرگمی باشد و سمت و سوی خاصی نداشته باشد.

یکی از تحلیلگران بازار سرمایه به نام رویا ذبیحی سامانی، مدیرپرتفوی مشاورسرمایه گذاری مدبران هما در این خصوص می­گوید: در صورت افزایش احتمال انتخاب ترامپ، گمانه زنی‌ها به افزایش قیمت دلار بیشتر شده و نماد‌های کامودیتی محور با اقبال روبه رو می‌شوند.

در صورت انتخاب بایدن، امید به توافق برجام بیشتر شده، قیمت دلار کاهشی خواهد بود. با انتخاب بایدن، احتمال افزایش صادرات نفت ایران افزایش یافته و می‌تواند منجر به کاهش قیمت نفت و نرخ فروش شرکت‌های پتروشیمی شود.

پس از انتخابات بازار به تعادل می­رسد

مهدی رضایتی یکی دیگر از تحلیلگران بازار سرمایه نیز می گوید: برای پیش‌بینی دقیق روند بازار سهام باید ببینیم بعد از انتخابات چه اتفاقی خواهد افتاد اما به نظرم جدا از اینکه چه کسی در انتخابات امریکا پیروز می‌شود بعد از انتخابات معاملات پرحجم‌تری در بورس خواهیم داشت و بازار به تعادل خواهد رسید.

زیرا سهامداران و فعالان بازار سهام به دلیل مشخص نبودن نتیجه انتخابات آمریکا و در مقابل سیاست دولت در برابر آمریکا فعلا از معامله در بازار سهام دست کشیده و منتظر مشخص شدن نتیجه و روشن شدن تکلیف متغییرها هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *