اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

نحوه فعالیت سندباکس‌‌‌ ها مشخص شد

نحوه فعالیت سندباکس‌‌‌

نحوه فعالیت سندباکس‌‌‌ ها و صدور مجوز برای آنان و چگونگی فعالیت کسب و کارهای نوآور فضای مجازی به تصویب رسید.

به گزارش برات نیوز، تمامی کسب و کارهای نوآور مجازی در صورت نیاز به مجوز برای یک ایده نوآورانه که نظام مجوز دهی کنونی پاسخگوی آنان نیست، می‌توانند برای آغاز فعالیت درخواست خود را در تارنمای محیط‌ های آزمون (تَما) ارائه دهند.

این دستورالعمل که به امضای رئیس‌جمهوری نیز رسیده برای اجرایی شدن ابلاغ شده است.

طبق این دستورالعمل همه کسب و کارهای نوآور مجازی در صورت نیاز به مجوز برای یک ایده نوآورانه که نظام مجوز دهی کنونی پاسخگوی آنان نیست، می‌توانند برای آغاز فعالیت درخواست خود را در تارنمای محیط‌ های آزمون (تَما) ارائه دهند.

تَما یا تارنمای پنجره واحد محیط‌ های آزمون، درگاه الکترونیکی مدیریت چرخه درخواست تا صدور مجوز ایده‌های کسب و کارهای نوآورانه در محیط‌ آزمون است که توسط دبیرخانه کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌ های آزمون یا سندبانکس‌ها ایجاد و معرفی می‌شود.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این سند برای پیگیری و مدیریت بهتر محیط‌های آزمون یا سندباکس‌ها، کارگروهی با عنوان کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون که دبیرخانه آن در وزارت امور اقتصادی و دارایی است، تشکیل می‌شود.

وظیفه این کارگروه تعیین حیطه‌های نیاز به ورود در محیط آزمون یا سندباکس و بررسی اولیه پیشنهادهای متقاضیان، تعیین تنظیم‌گر بخشی و ارجاع موضوع به آنان است. این کارگروه به ریاست مرکز فناوری اطلاعات و توسعه اقتصاد هوشمند در وزارت اقتصاد تشکیل می‌شود و نمایندگانی از وزارتخانه‌های ارتباطات، صمت، فرهنگ و ارشاد در آن حضور خواهند داشت.

همچنین این کارگروه با حضور نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان بورس و بانک مرکزی، نیروی انتظامی، دادستانی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، اتحادیه کسب وکارهای مجازی تشکیل خواهد شد.

طبق این دستورالعمل تنظیم‌گران بخشی نیز دستگاه‌ها و سازمان‌هایی هستند که در چارچوب قانون وظیفه اعطای مجوز کسب و کارها را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم برعهده دارند. وزارت بهداشت در حوزه سلامت و بانک مرکزی در حوزه پولی و بانکی کشور و همچنین سازمان تنظیم مقررات در حوزه ارتباطات از جمله این تنظیم گران بخشی به شمار می‌آیند.

پیش‌بینی شده است تا کارگروه مدیریت یکپارچه محیط‌های آزمون (سندباکس) دو هفته فرصت دارند تا پس از مطرح شدن نیاز از سوی کسب و کارهای نوآور مجازی در تَما نتیجه بررسی خود را از طریق همین تارنما به اطلاع کسب و کار برسانند.

نحوه فعالیت سندباکس‌‌‌

بر اساس این گزارش، متقاضی حضور در سندباکس‌ها پس از دریافت نتیجه موافقت اولیه کارگروه از طریق تَما نسبت به مراحعه برخط به تنظیم گر بخشی اعلام شده اقدام می‌کند. کارگروه برای هر متقاضی پذیرش شده شرایط اولیه لازم را بسته به نوع ایده و کسب و کار تعیین می‌کند. این شرایط شامل تسهیل در شرایط و نیز کاهش مخاطرات محیط آزمون برای دوره کنترل و آزمون عملیات اجرایی کسب و کار است.

در صورت موافقت کسب و کار و تنظیم‌گر بخشی به حضور آن کسب و کار در فضای سند باکس مدت اعتبار مجوز صادر شده به اطلاع متقاضی خواهد رسید و جزئیات و نحوه فعالیت و چارچوب فعالیت وی از طریق تنظیم‌گر بخشی یا سازمان و نهاد متولی صدور مجوز در محیط فعالیت وی مشخص می‌شود. تنظیم‌گر بخشی مشخص خواهد کرد که کسب و کار در دوره فعالیت خود در سندباکس به چه تعداد کاربر می‌تواند سرویس دهد و حداکثر حجم تراکنش‌ها و گردش مالی‌اش چه میزان خواهد بود. همچنین شاخص‌های موفقیت عملکرد و شرایط خروج از محیط سندباکس نیز به صورت شفاف به متقاضی فعالیت اعلام می‌شود.

به صورت مرتب فعالیت متقاضی از سوی تنظیم‌گر بخشی رصد و در تارنمای تما ثبت می‌شود و در صورت موفقیت عملکرد متقاضی، مجوز توسعه فعالیت توسط محیط آزمون تنظیم گر بخشی مربوطه صادر می‌شود و هم‌زمان نیز دستورالعمل و آیین‌نامه عمومی فعالیت نیز اعلام می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید