با آغاز تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا به داوطلبان تزریق شد.

به گزارش برات نیوز، پروژه تست انسانی واکسن ایرانی کرونا با تزریق به نخستین داوطلبان اجرایی شد و دختر رییس ستاد اجرایی فرمان امام نخستن واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد.

این تزریق با حضور وزیر بهداشت، معاون علمی ریاست جمهوری، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و تیم تحقیقاتی این واکسن صبح امروز انجام شد.

وزیر بهداشت درحاشیه آغاز تست انسانی واکسن کرونای ایرانی، اظهار کرد: با توجه به تلاش های دانشمندان حوزه تکنولوژی و بایو تک تست انسانی واکسن ایرانی کرونا انجام شد .

وی ضمن ابراز امیدواری اعلام کرد که امروز یکی از روزهای بسیار امیدوارکننده برای ملت ایران است .

تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا برای دختر رییس ستاد فرمان امام

نمکی ضمن اشاره به اینکه نخستین واکسن ایرانی کرونا برای دختر رییس ستاد اجرایی فرمان امام تزریق شد اعلام کرد: این تزریق پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم .

به گفته وی اگر این واکسن عارضه ای داشته باشد ما و خانواده هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم. 

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: خون هیچ کدام مان را سرخ تر از خون ملت ایران نمی دانیم و جان افراد خانواده مان را عزیزتر از فقیرترین و زحمت کش ترین فرد در دورترین نقاط محروم این کشور نمی دانیم.

به گفته نمکی تزریق واکسن ایرانی کرونا اقدام با تکیه بر توان و غرور ملی آغاز شد.

ایران،نخستین واکسن ساز آسیا

وزیر بهداشت ضمن اعلام این موضوع که ایران نخستین واکسن ساز آسیا بوده اظهار کرد: ما ۱۰۰ سال است که در منطقه واکسن ساز هستیم و اگر کسی دراین باور است که ما برای نخستین بار این واکسن را تزریق کرده ایم، بسیار در اشتباه هستند.

نمکی خاطر نشان کرد: ایران در سال ۱۲۹۹ انستیتو پاستور را داشته و در سال ۱۳۰۳ انستیتو رازی را تاسیس کرده است.

به گفته وی مظلوم ماندن و مغفول ماندن این دو موسسه بزرگ بین‌المللی لطمه‌هایی را به توسعه واکسن‌سازی کشور زد.

وی در ادامه افزود: تمام مردم دوران زندگی‌شان را با واکسن‌های ایرانی آغاز کردند. ما اولین واکسن‌ساز آسیا بودیم و ما بودیم که به بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه واکسن صادر می‌کردیم.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت : تصمیم داریم که با کمک معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و سایر ساختارهای وابسته اعم از انستیتو پاستور، رازی و بخش خصوصی، این مزیت کشورمان را به دنیا عرضه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: بعدامفصل می‌گویم که ۳۰ سال قبل که مسئولیت بهداشت کشور را داشتم و پیگیر آوردن تکنولوژی‌های جدید واکسن در منطقه بودم، چه راه‌هایی رفتیم.

عرضه واکسن ایرانی در دنیا در آینده

نمکی گفت: البته مظلوم ماندن و مغفول ماندن این دو موسسه بزرگ بین‌المللی لطمه‌هایی را به توسعه واکسن‌سازی کشور زد، اما ما بر سر آنیم که با کمک معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و همچنین بقیه ساختارهای وابسته اعم از انستیتو پاستور، رازی و بخش خصوصی، این مزیت کشورمان را به دنیا عرضه کنیم.

مقام ارشد وزارت بهداشت ضمن اشاره به تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا ادامه داد: ما در کشور پلتفرم‌های مختلفی را به طور همزمان دنبال کردیم که یکی از آن‌ها آزمایش انسانی است که امروز آغاز شد.

بیشتر بخوانید: واکسن کرونای ایرانی در چند قدمی تولید

وی یادآورشد: برای اینکه از دنیا عقب نمانیم و در عین حال بتوانیم اگر یک پلتفرم موفق نبود، پلتفرم دیگری را به عنوان تولید ملی جایگزین کنیم، تمام راه‌ها را رفتیم.

نمکی تاکید کرد: در روزهای آتی زحمتی که همکارانمان در انستیتو رازی کشیدند و کارشان را بر روی مدل‌های حیوانی انجام دادند و دارند مجوز تست انسانی را دریافت می‌کنند، تجربه خواهیم کرد.

انستیتو رازی یکی از با سابقه ترین واکسن سازهای منطقه

به گفته وی انستیتو رازی به عنوان یکی از بزرگترین و با سابقه ترین واکسن سازهای منطقه است.

وزیر بهداشت ادامه داد: بعد از آن پلتفرم جدید دیگری قرار دارد که وارد فاز حیوانی شده و به تدریج وارد فازم انسانی خواهد شد.

نمکی اعلام کرد: در راستای تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا و این اقدام بزرگ باید از دکتر مخبر، دکتر جمشیدی و ستاد اجرایی فرمان امام تشکر کنم که در یک راه پر ریسک سرمایه گذاری کردند و این اقدام ملی را آغاز کردند.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: باید از تیم اجرایی و علمی این کار نیز تشکر کنم. تیم علمی در حوزه فرمولاسیون‌ها، مرحله تست حیوانی، بعد از آن تست انسانی و از همه مهمتر رسیدن به صنعت تولید این واکسن اقدام می‌کنند.

وزیر بهداشت همچنین از زحمات دکتر محرز به عنوان دانشمند پیشکسوت  تقدیر و تشکر به عمل آورد .

وی خاطر نشان کرد:امیدوارم در آینده بسیار نزدیک شاهد شروع فاز دوم بالینی و سپس فاز سوم انسانی باشیم و انشالله به سمت تولید ملی و تقویت غرور ملی در آینده‌ای نزدیک پیش رویم.

حمایت وزیر بهداشت از شرکت‌های دانش‌بنیان

دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در مراسم تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا گفت: همه این موارد زیر نظر ستاد کرونا و شخص آقای نمکی بود که جا دارد از فعالیت های وی و همکارانشان تقدیر وتشکر کنم.

وی درادامه افزود: وزیر بهداشت در این شرایط شیوع کرونا بیشترین حمایت را از شرکت‌های دانش بنیان داشت و نتیجه این حمایت ها این بوده که اکنون در این حوزه هیچ اقلامی ازجمله  ماسک و تجهیزات تشخیصی ومواردی از این دست وارد نمی کنیم.

ستاری گفت: امیدواریم در آینده در حوزه واکسن کرونا هم به خوبی در کشور اقدام کنیم.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *