در حالی شورای عالی هواپیمایی کشور قیمت بلیت هواپیما را با افزایش 10 درصدی تصویب کرده که برخی اعضای انجمن شرکت های هواپیمایی از نهایی شدن نرخ نامه جدید بلیت پروازهای داخلی با تعیین دلار ۲۷ هزار تومانی خبر می دهند.

به گزارش برات نیوز، بعد از اینکه ماه گذشته، انجمن شرکت‌های هواپیمایی نرخ بلیت پروازهای داخلی را با افزایش 80 تا 150 درصدی تعیین کرد این ابلاغیه با واکنش منفی از سوی مصرف کنندگان و سیاستگذاران مواجه شد و وزرای راه، گردشگری و دادگستری به موضوع ورود کرده و خواهان کاهش قیمت بلیت شدند.

شورای رقابت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی هم هر کدام انتقادات و هشدارهای تندی به شرکت‌های هواپیمایی و تشکل صنفی مربوطه نسبت به افزایش ناگهانی قیمت بلیت صادر کردند.

بیشتر بخوانید: استفاده از ظرفیت 60 درصدی هواپیماها و افزایش قیمت مجدد

تا اینکه روز گذشته در جلسه شورای عالی هواپیمایی کشوری مقرر شد نرخ بلیت پروازهای داخلی نسبت به جدول نرخی اعلام شده توسط انجمن شرکت های هواپیمایی در خرداد ماه ۱۳۹۹ به میزان 10 درصد افزایش یابد.

حذف حداقل نرخ بلیت پروازهای داخلی

همچنین مقرر شده  محدودیت ارزان ترین نرخ برای شرکت ها از جدول فوق حذف شده و هیچ حداقل قیمتی وجود نخواهد داشت؛ همچنین هیچ شرکت هواپیمایی مجاز به افزایش قیمت، بالاتر از سقف تعیین شده نیست.

طبق اعلام سازمان هواپیمایی انجمن شرکت های هواپیمایی متولی ابلاغ قیمت های جدید به شرکتها بوده و سازمانهای نظارتی متولی نظارت بر رعایت سقف اعمال شده هستند.

 انجمن شرکت های هواپیمایی متولی ابلاغ قیمت های جدید به شرکت ها بوده و سازمان های نظارتی متولی نظارت بر رعایت سقف اعمال شده هستند.

تناقض گویی مسئولان صنعت هوانوردی درباره محاسبه نرخ بلیت 

این در حالی است که به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، آخرین نرخ نامه بلیت هواپیما در شهریور ۹۸ تدوین شده بود که در آن زمان ملاک قیمت گذاری حداقلی و حداکثری بلیت هواپیما، ارز نیمایی ۱۱ هزار تومانی بود.

در نرخ نامه جدید که قرار بود از ابتدای آبان امسال اعمال شود ولی با ممانعت وزیر راه، اجرای آن متوقف شد، دلار ۲۷ هزار تومانی پایه نرخ گذاری ها تعیین شده بود.

نرخی که (دلار ۲۷ هزار تومانی) با مخالفت وزیر راه رو به رو شده و اعلام کرد نباید بر اساس نرخ‌های حبابی دلار، قیمت بلیت هواپیما تعیین شود.

اظهار نظر مقامات مرتبط با صنعت هوانوردی به حدی متناقض با یکدیگر است که مثلاً یک عضو انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفت وگو با خبرگزاری مهر از نهایی شدن محاسبه نرخ بلیت پروازهای داخلی با دلار ۲۷ هزار تومانی خبر داده؛ اما از سوی دیگر معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از در نظر گرفتن دلار ۱۱ هزار تومانی به عنوان پایه قیمت گذاری بلیت هواپیما می‌گوید.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *