نرخ بیکاری آمریکا از 8.4 درصد در ماه اگوست به 7.9 درصد در سپتامبر کاهش یافته است.  کاهش بزرگی که در شرایط معمول می ‌توانست خبر خوبی برای ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تا یک ماه دیگر باشد. ولی اکنون آمریکا در شرایط عادی به سر نمی‌برد.

 به گزارش برات نیوز، بنا به گفته مایکل براون، اقتصاددان ارشد آمریکا، نرخ بیکاری آمریکا همواره یک عدد روانشناختی مهم برای رای دهندگان بوده‌است. ولی اعلام خبر مثبت شدن تست کرونای ترامپ در روز جمعه این رقم را در حاشیه قرار داد. رای دهندگان ممکن است در حال حاضر به اخبار مربوط به «ویروس کرونا» بیشتر از داده‌های اقتصادی اهمیت دهند.

نرخ بیکاری آمریکا در ماه سپتامبر

 کاهش نرخ بیکاری در ماه سپتامبر که توسط وزارت کار آمریکا در روز جمعه اعلام گزارش شد، حاکی از ادامه روند نزولی آن از 14.7 درصد در ماه آوریل بود که بالاترین نرخ بیکاری از زمان رکود بزرگ است. ولی سایر جزئیات این گزارش با ادعای ترامپ مبنی بر ریکاوری سریع اقتصاد آمریکا مطابقت ندارد.

نرخ اشتغال ماهانه کند شده است. به طور کلی ۲۲ میلیون شغل از ماه فوریه از دست رفته و اقتصاد آمریکا تنها توانسته نیمی از این مشاغل را باز گرداند.

مایکل آرون، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در شرکت مشاوران State street می گوید:

«بازگرداندن نیمه بعدی مشاغل بسیار دشوارتر خواهد بود.»

 زنان نسبت به مردان بیشتر بیکار شدند

داده ها نشان می دهد 865 هزار زن ماه گذشته شغل خود را از دست دادند که چهار برابر بیشتر از تعداد مردان است. این جمعیت اهمیت بسیاری برای انتخاب مجدد ترامپ یا انتخاب جو بایدن نامزد دموکراتیک انتخابات ریاست جمهوری دارند. خروج گسترده زنان از مشاغل خود همزمان با شروع سال تحصیلی در آمریکا بود که بسیاری از کودکان به صورت آنلاین و در خانه به آموزش خود ادامه دادند.

مایکل مادوویتس ، اقتصاددان مرکز چپ گرای American Progressگفت: “این اعداد واقعاً فقط همان چیزی است که والدین ماه ها آن را فریاد می کشند، اما اکنون به شکل داده های اقتصادی نمایان شده است. نمی توان تصور کرد که این به شما کمک کند تا نظر رای دهندگان را جلب کنید.”

نرخ بیکاری آمریکا
به طور کلی ۲۲ میلیون شغل از ماه فوریه از دست رفته و اقتصاد آمریکا تنها توانسته نیمی از این مشاغل را باز گرداند

 تمایل به رای دادن یا ندادن بیکاران

 گزارش روز جمعه نشان می‌دهد 12 میلیون آمریکایی در حال حاضر بیکار هستند، جمعیتی که احتمال کمتری وجود دارد که این افراد در انتخابات شرکت کنند. ولی یک چرخش در نظرات نیز وجود دارد: در شرایط فعلی وقتی بیکاری زیاد باشد، میزان مشارکت رأی‌دهندگان از میان افراد بیکار تمایل به افزایش دارد.

 امبر ویچوسکی، یکی از اساتید علوم سیاسی در دانشگاه مارکویت ویسکانسین هزاران مورد انتخابات ایالتی و محلی را بررسی کرد و دریافت نرخ بالاتر بیکاری همواره باعث مشارکت بیشتر در انتخابات بوده است و احتمالاً مقامات جمهوری خواهان (بیشتر از دموکرات ها) تحت تاثیر آمار منفی بالای بیکاری قرار خواهند گرفت.

کرونا احتمال شرکت در انتخابات را کاهش می دهد

 وی گفت این مسئله در انتخابات سوم نوامبر متفاوت خواهد بود: بحران سلامتی نسبت به کرونا نیز رأی مردم را کاهش خواهد داد. به علاوه پیدا کردن یک الگوی واضح برای ارتباط نرخ بیکاری به مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری آسان نیست.

نرخ بیکاری آمریکا در انتخابات های قبلی چگونه بود؟

 وقتی جیمی کارتر دموکرات در انتخابات 1976 بر جرالد فورد پیروز شد، نرخ بیکاری به همین اندازه بالا بود. وقتی کارتر  در 1980 انتخابات را به ریگان واگذار کرد هم همین شرایط وجود داشت و همچنین زمانی که بیل کلینتون در 1992 بر جرج بوش پیروز شد.  نرخ بیکاری آمریکا در زمان انتخاب مجدد اوبامای دموکرات در 2012 هم بالا بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *