این روزها در حالی که همه از بالا رفتن قیمت‌ها و تورم گلایه مندند، مرکز آمار ایران از کاهش 0.6 درصدی نرخ تورم در مرداد ماه  99 برای خانوارهای کشور نسبت به تیرماه 99 خبرداده است.

در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران اعلام شده است‌: نرخ تورم سالانه مرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٢٥,٨ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۰.۶ درصد کاهش دارد.

این در حالی است که تورم نقطه به نقطه (تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) به ۳۰.۴ درصد رسیده که نسبت به ۲۶.۹ درصد ماه قبل تا ۳.۵ درصد افزایش دارد.

 همچنین در این گزارش آمده است که هزینه خانوارهای ایرانی در مردادماه سال 99 نسبت به مرداد ماه سال گذشته با افزایش 30.4 درصدی همراه بوده است.

در بررسی‌‌های انجام شده در گزارش مرکز آمار ایران آمده است که  خانوارهای ایرانی به طور میانگین ٣٠.٤ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ٣٠,٤ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٠.٤ درصد بیشتر از مرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

از سوی دیگر نرخ تورم ماهانه مردادماه امسال به  ۳.۵  درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ٢.٩ درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ٩٩ در مقایسه با  تیرماه امسال ٣,٥ واحد درصد افزایش یافته است و نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ٥,٠ واحد درصدی به ٢٦.٠ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ٣٢.٦ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٠,٦ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٣,٦ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢٩,٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣,٧ واحد درصد افزایش داشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *