هرساله با فرارسیدن سال زراعی در مهرماه و زمان فروش محصول گندمکاران، دولت خریدار محصول کشاورزان است اما این خرید و فروش همیشه با گلایه های گندمکاران همراه است و آنها به پایین بودن نرخ خرید گندم از گندمکاران از سوی دولت اعتراض دارند .

به گزارش برات نیوز،در همین راستا شورای اقتصاد در نظر دارد نرخ خرید تضمینی گندم را بررسی کند این درحالی است که وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده برای تولید هر کیلو محصول تا زمان فروش را 5500 تومان تعیین کرده اما پیشنهاد دولت برای خرید گندم گندمکاران هرکیلو 3800 تومان است .

در همین حال پیش از این نیز رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه این بنیاد قیمت 4500 تومان را برای خرید تضمینی گندم در سال زراعی آینده پیشنهاد داده ،از کمبود کود شیمیایی در آستانه فصل کشت خبر داده است .

هاشمی با اشاره به نزدیک شدن به سال زراعی جدید گفته است: ما برای سال زراعی آینده قیمت ۴,۵۰۰ تومان را برای خرید هر کیلوگرم گندم پیشنهاد داده‌ایم و این قیمت با توجه به نرخ تورم، افزایش سرسام آور هزینه‌های تولید و هزینه‌های جانبی از جمله حمل و نقل، مکانیزاسیون، نهاده‌ها بوده و رقمی منطقی است.

حالا با توجه به تمامی این پیشنهادات و نظرات ، قرار است شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی گندم را برای سال آینده بررسی کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که دولت روی قیمت کیلویی 3800 تومان می‌خواهد بحث و بررسی کند.

کارشناسان معتقدند این قیمت به اندازه‌ای پایین است که نمی‌تواند کشاورزان را برای کشت گندم در سال آینده ترغیب کند. اطلاعات حاصله از وزارت جهاد کشاورزی هم حاکی از این است که قیمتی که آنها آنالیز و بررسی کرده‌اند، هزینه تولید یک کیلوگرم گندم 5500 تومان تمام می‌شود.

شورای اقتصاد باید در جلسه پس‌فردا به دنبال راهکاری باشد، وگرنه شکاف 1700 تومانی بین نظر متولی تولید یعنی وزارت جهاد کشاورزی و تصمیم‌گیران نرخ خرید تضمینی بسیار بالا است و تبعات آن دامن تولیدکنندگان را خواهد گرفت.

دولت قبل از رسیدن سال جدید زراعی در مهر ماه باید نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *