به دنبال کشمکش های طولانی بر سر نرخ پروازهای داخلی بالاخره لیست نرخ های جدید با افزایش 10 درصدی نهایی و اعلام شد .

به گزارش برات نیوز، تا پیش از این و با اعمال مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر استفاده از 60 درصد ظرفیت شرکت های هواپیمایی در پروازها و افزایش قیمت دلار، لیست قیمت پروازهای داخلی با افزایش نجومی و رشد 80 درصدی پیش روی مسافران قرار گرفت.

تا جایی که قیمت بلیت هواپیما ۱۸ مهر ماه امسال برای پروازهای داخلی اعلام شد و بر اساس نرخنامه جدید ابلاغ شده از سوی انجمن شرکت‌های هواپیمایی حداکثر نرخ پروازهای داخلی به دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده بود که البته قرار شد از ابتدای آبان ماه این قیمت ها اعمال شود.

در همین حال با توجه به واکنش نمایندگان مجلس و اعتراض مردم به گرانی چشمگیر بلیت پروازهای داخلی مسوولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کردند که لیست قیمت ها فعلا تغییری نمی کند .

نرخ پروازهای داخلی با افزایش 10 درصدی

 البته که دراین میان باید توجه داشت که تمامی پروازهای شرکت های هواپیمایی بعد از شیوع بیماری کرونا تا چندین ماه متوقف شده بود و بسیاری از این شرکت ها در استانه تعطیلی قرار گرفته بودند و دراین مدت بسیار متضرر شدند ولی جبران این خسارات باید از سوی دولت انجام می گرفت واز این شرکت ها حمایت می کرد و نه اینکه مردم مجبور به پرداخت هزینه های گزاف برای یک پرواز داخلی باشند .

در پی اعتراض‌های متعددی که از سوی مردم و مسافران پروازهای داخلی پس از اعلام نرخ نامه جدید بلیت هواپیما در تاریخ ۱۸ مهر ماه امسال مطرح شد، نهایتاً و بعد از برگزاری جلسات پی در پی میان مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری با شرکت‌های هواپیمایی و حتی یک جلسه با حضور وزیر راه، شنبه شب ۲۴ آبان، سازمان هواپیمایی کشوری از نهایی شدن نرخ جدید پروازهای داخلی با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به خرداد ۹۹ خبر داد.

اما با نهایی شدن نرخ های جدید پروازهای داخلی، جزئیات قیمت بلیت پروازهای داخلی که با ۱۰ درصد افزایش نسبت به نرخ نامه خرداد ماه همراه شده و حداقل قیمت نیز از آن حذف شده، اعلام شد.

این در حالی است که نظر اعضای انجمن شرکت‌های هواپیمایی، افزایش ۳۰ تا ۳۲ درصدی نرخ‌ها نسبت به نرخ نامه شهریور ۹۸ بود.

حذف کف قیمتی پروازها و رقابت شرکت های هواپیمایی

در نرخ نامه جدید که قرار است از روزهای آتی اجرایی شود، برای اولین بار پس از تهیه و تدوین چندین دوره نرخ نامه پروازهای داخلی از دی ماه ۹۷ تا کنون که از روش تعیین نرخ نامه برای مسیرهای پروازی استفاده شد، کف قیمتی حذف شده است.

بنابراین شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند در قیمت حداقلی و ارزان فروشی نیز با یکدیگر رقابت کنند که گفته می‌شود این اتفاق با پیگیری‌های نمایندگان مجلس رخ داده است.

در این نرخ نامه، حداکثر قیمت پرواز تهران-مشهد ۷۷۱ هزار تومان، تهران-شیراز ۶۷۴ هزار تومان و تهران کیش ۹۹۶ هزار تومان تعیین شده؛ این در حالی است که قیمت همین مسیرها در خرداد امسال به ترتیب ۷۰۱، ۶۱۳ و ۹۰۵ هزار تومان تعیین شده بود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *