چهارمین سایت تجاری نسل پنجم تلفن همراه ایرانسل (5G) در محل بوستان آب و آتش تهران و با حضور وزیر ارتباطات افتتاح شد .

به گزارش برات نیوز، چهارمین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌همراه ایران همزمان با برگزاری سومین رویداد هفتۀ دیجیتال ایران افتتاح و راه اندازی شد .

بر اساس این گزارش، دومین روز از نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا در سالن 27 نمایشگاه بین‌المللی تهران، در حالی آغاز شد که وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات این سایت را افتتاح کرد.

افتتاح وزیر ارتباطات از طریق ارتباط زنده ویدیویی

جهرمی با حضور و بازدید از غرفۀ ایرانسل، از طریق ارتباط زندۀ ویدیویی با چهارمین سایت تجاری 5G ایران و ایرانسل در محل بوستان آب و آتش، اولین سایت برای استفادۀ عمومی نسل پنج تلفن همراه ایران را افتتاح کرد.

در این مراسم، محمدحسین حجازی مدیرعامل منطقۀ فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد و محمد فرجود مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در محل پل طبیعت (بوستان آب و آتش) نیز حضور داشتند.

همچنین جمعی از معاونان و مدیران وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، شرکت ایرانسل، اصحاب رسانه، متخصصان و علاقه‌مندان صنعت تلکام در سالن 27 نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور داشتند.

تجربه نسل پنجم تلفن همراه در جدیدترین سایت تجاری ایرانسل

در ابتدای این مراسم  بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل به توضیح فعالیت جدیدترین سایت تجاری نسل پنج تلفن‌همراه ایرانسل و آخرین دستاوردهای ایرانسل در حوزۀ هوش مصنوعی پرداخت.

وی ادامه داد: «سایتی که امروز در بوستان آب و آتش تهران افتتاح می‌شود، یک سرویس با قابلیت استفادۀ عمومی در شبکۀ 5G را در اختیار مردم قرار می‌دهد.

تا آن‌هایی که گوشی مجهز به تکنولوژی 5G دارند، بتوانند به طور مستقیم این تجربه را داشته باشند.

عباسی خاطر نشان کرد:

مشترکان می توانند با سایر گوشی‌های هوشمند، از طریق HotSpot مودم 5G که در محل سایت قرار داده شده است، به صورت وای‌فای، از آن بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت ایرانسل اظهار کرد:

تجربۀ جهانی نشان داده است که مشترکان در شبکۀ 5G نسبت به شبکۀ 4G، می‌توانند حداقل سرعتی 10 برابر را در اختیار داشته باشند.

رونمایی از پروژه «آواتار» برپایه هوش مصنوعی

 همچنین از پروژه «آواتار» که یک پروژه جدید در حوزه AI است و به عنوان یک پلتفرم جدید مرکز تماس، بر پایه هوش مصنوعی فعالیت می کند، رونمایی شد.

وی همچنین از همکاری مجموعۀ منطقۀ فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد برای در اختیار گذاشتن فضای احداث سایت، نیز قدردانی کرد.

در ادامۀ این مراسم، وزیر ارتباطات و فناوری‌ اطلاعات با توضیح اهمیت توسعۀ شبکه 5G در ایران، گفت:

«از همکاران فنی ایرانسل برای تلاش‌های بسیار زیادی که در هفت-هشت ماه اخیر انجام دادند تقدیر کرد .

وی اعلام کرد: از همه تلاشگرانی که در بهره برداری 3 سایت قبلی نسل پنج تلفن‌همراه تلاش کرده اند تشکر می کنم.

مجموعه‌های تحقیقاتی کشور بتوانند تحقیقات و کاربردهای نسل پنج را، قبل از اینکه این شبکه به طور گسترده در کشور پیاده‌سازی شود، عملیاتی کنند.

معرفی کاربردهای گوناگون نسل پنجم تلفن همراهدر نمایشگاه اینترنت اشیاء

جهرمی خاطر نشان کرد: «در نتیجۀ این اقدام ایرانسل در هفت‌ماه گذشته، امروز در این نمایشگاه، شاهد آن هستیم که کاربردهای گوناگون نسل پنجم تلفن‌همراه به نمایش گذاشته شده است .

وی ادامه داد: شرکت‌های مختلف در حال هم‌افزایی هستند که زیست‌بوم نسل پنج تلفن‌همراه را بتوانیم با حداکثر استفاده در اقتصاد دیجیتال، مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

وزیر ارتباطات اعلام کرد:

البته سایت‌های قبلی ایرانسل در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، ساختمان مرکزی ایرانسل و دانشگاه تربیت‌مدرس هم قابلیت استفاده توسط عموم را داشت.

در سایت های قبلی به دلیل فاصلۀ سایت با مردم، خیلی امکان استفادۀ عمومی وجود نداشت.

افتتاح نخستین سایت فراگیر و عمومی نسل پنجم تلفن همراه

وی ادامه داد: «سایت نسل پنج تلفن‌همراه که امروز در پل طبیعت و بوستان آب و آتش افتتاح می‌شود، اولین سایتی است که به صورت فراگیر و عمومی، می‌تواند مورد استفاده مردم قرار گیرد.»

آذری جهرمی درباره آیندۀ توسعۀ شبکۀ 5G در ایران گفت:

«ایرانسل در روزهای اول اسفند امسال در جزیرۀ کیش و در دو هفتۀ آغازین اسفند در شهر شیراز، با راه‌اندازی سایت 5G ، پوشش نسل پنج را در این شهرها آغاز می‌کند.

این مقام مسوول اظهار کرد:

همراه‌اول هم در حال انجام تلاش‌های خوبی است.

باید در راستای ارائۀ 5G به دستاوردهای خوبی برسند که طبیعتا گزارش آن را به مردم خواهند داد.

وی همچنین گفت: امیدواریم با فراگیری نسل پنج تلفن‌همراه و حرکت به سمت اتصال شبکۀ ثابت و همراه و ادغام آن‌ها با یکدیگر، شاهد یک تحول بزرگ در شبکۀ ملی اطلاعات باشیم .

توسعه نسل پنجم تلفن همراه بر اساس سند شبکه ملی اطلاعات

به گفته وی این توسعۀ 5G هم بر اساس همان سند شبکۀ ملی اطلاعات در حال توسعه است.

حجازی، مدیرعامل منطقۀ فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد نیز در این مراسم، از وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات و مدیرعامل ایرانسل برای توجه به هوشمندسازی اراضی عباس‌آباد تشکرکرد.

وی ضمن ابراز امیدواری اعلام کرد:

راه‌اندازی خدمات 5G ایرانسل در پل طبیعت به عنوان یکی از نمادها و نشانه‌های گردشگری کشور، در تقویت جذب گردشگران به این منطقه مؤثر باشد.

در ادامه مراسم افتتاحیه سایت چهارم نسل پنجم تلفن همراه، وزیر ارتباطات با دعوت از یکی از نوجوانان حاضر در محل نمایشگاه، از او خواست تا به نمایندگی از هم‌نسلان خود در افتتاح چهارمین سایت تجاری 5G ایران مشارکت کند.

گفت و گوی تصویری حاضران در بوستان آب و آتش با وزیر ارتباطات

سپس حاضران در بوستان آب و آتش، از طریق اتصال به سایت 5G این بوستان، با وزیر ارتباطات تماس تصویری بر بستر 5G برقرار و با وی گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش، در حین این گفت‌وگوی تصویری، صفحۀ گوشی تلفن‌همراه حاضر در بوستان آب و آتش، با نشانگر شبکۀ 5G در سالن نمایش داده می‌شد.

پس از افتتاح زندۀ ویدیویی سایت نسل پنج تلفن‌همراه در بوستان پارک آب و آتش، وزیر ارتباطات از غرفه ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا بازدید کرد .

همچنین وزیر ارتباطات در جریان آخرین محصولات و دستاوردهای ایرانسل‌لبز مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله «آواتار» که یک مرکز تماس برپایه هوش مصنوعی است، قرار گرفت.

تلاش های مطالعاتی ایرانسل برای افتتاح نسل پنجم تلفن همراه

بر اساس این گزارش، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، از سال ۱۳۹۵ مطالعۀ شبکۀ نسل پنج را به صورت جدی با همکاری مراکز معتبر دانشگاهی داخلی و شرکت‌های بین‌المللی فعال در این زمینه آغاز کرد.

در همین حال موفق شد در تیر ماه سال ۱۳۹۶، اولین بار در ایران، از نخستین شبکه رادیویی واقعی مبتنی بر تکنیک‌های 5G بهره‌برداری و در شهریور ماه همان سال نیز، در حضور مهندس آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، نمونۀ کاملی از شبکۀ 5G را آزمایش کند.

این در حالی است که ایرانسل در ادامه طی یک برنامۀ دقیق و فشردۀ مطالعاتی و عملیاتی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ برای راه‌اندازی شبکۀ کاربردی و واقعی 5G ، موفق به راه‌اندازی نخستین سایت نسل پنج ایران در اول مرداد ماه ۱۳۹۹شد.

ایرانسل تنها اپراتورعرضه کننده 5G در کشور

بر اساس این گزارش، افتتاح نخستین سایت 5G با حضور آنلاین رئیس محترم جمهوری، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌اطلاعات شد.

پس از آن در هفتم مرداد 1399، دومین سایت 5G ایران و ایرانسل در ساختمان مرکزی ایرانسل و ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، سومین سایت 5G ایران و ایرانسل که اولین سایت فضای بیرونی بود، در دانشگاه تربیت مدرس تهران راه‌اندازی شد.

در همین حال چهارمین سایت تجاری 5G ایران و ایرانسل در شبکۀ کاربردی و واقعی با قابلیت استفادۀ عمومی، در بوستان آب و آتش، عملیاتی شد.

 بدین ترتیب از اول مردادماه 1399 تاکنون، کماکان ایرانسل تنها اپراتور عرضه‌کنندۀ 5G در ایران است. 

ثبت عدد 3 تا 3.5 گیگابیت بر ثانیه در تست نهایی نسل پنجم تلفن همراه ایرانسل

در همین حال به تازگی دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، در صفحۀ اینستاگرام خود، از ثبت سرعت ۳.۳۱۲ گیگابیت بر ثانیه در شبکۀ 5G ایران در روز 20 بهمن 1399، توسط یکی از رسانه‌ها در ساختمان مرکزی ایرانسل خبر داد.

مدیرعامل ایرانسل همچنین به ثبت سرعت‌هایی بین ۳ تا ۳.۵ گیگابیت در بهمن ماه 99 در شبکۀ کاربردی و واقعی ایرانسل اشاره کرده بود.

 در مراسم رسمی افتتاح چهارمین سایت 5G ایران و ایرانسل در نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا و در حضور وزیر ارتباطات، تست سرعت 5G ایرانسل انجام و عددهایی بین ۳ تا ۳.۵ گیگابیت بر ثانیه به ثبت رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *