تکنولوژی

نشست آنلاین کمیسیون صادرات نرم افزار و خدمات برگزار شد

نشست آنلاین کمیسیون صادرات نرم افزار

به گزارش برات نیوز و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، نشست آنلاین کمیسیون صادرات نرم افزار با مرور فعالیت‌های کمیسیون صادرات نرم افزار و خدمات طی 10 نشست برگزار شده در سه ماه پیشین شروع شد.

در اواخر بهمن ماه سال گذشته اولین نشست آنلاین کمیسیون صادرات نرم افزار و خدمات با همراهی ریاست سازمان نصر کشور محمدباقر اثنی عشری برگزار شد. در این جلسه درباره اهمیت تشکیل کمیسیون، معرفی و ظرفیت‌های اعضای کمیسیون و اهداف بلند مدت و کوتاه مدت کمیسیون صحبت شد.
با شیوع ویروس کرونا نشست‌ بعدی کمیسیون به اواخر اسفندماه موکول شد. در این فاصله نشست خبری «ارائه مدل پیشنهادی سازمان نصر برای حل چالش کمبود نیروی انسانی ماهر» با حضور حسین زارعان و سعید امامی مازیار گنجه‌ای و صائبه سلوکی نمایندگان کمیسیون‌های صادرات و نرم‌افزارهای پیشرفته سازمانی و کمیسیون‌ آموزش و پژوهش برگزار شد. همچنین حسین زارعان به نمایندگی از کمیسیون و سازمان نصر در جهت پاسخ به درخواست سازمان فاوا مبنی بر هم‌اندیشی در اعزام هیات تجاری به کشور قطر برای مشارکت در پروژه‌های جام جهانی فوتبال 2022، نشست‌هایی را با نمایندگان سازمان فاوا در محل آن سازمان ترتیب داد. در روزهای پایانی اسفندماه، نشست دوم کمیسیون به صورت آنلاین تشکیل شد و مقرر شد جلسات کمیسیون در قالب عصرانه‌های آنلاین با موضوع امور جاری صادرات و نیز موضوعات آموزشی ادامه پیدا کند. صفحات کمیسیون هم در شبکه‌های اجتماعی شامل لینکداین، توییتر و اینستاگرام توسط نرگس سلطانی از اعضای کمیسیون ایجاد و مدیریت شد تا نشست‌های کمیسیون علاوه بر وبسایت سازمان نصر، در آن صفحات نیز منتشر شود.

بیشتر بخوانید: اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات

علاوه بر این صفحات اجتماعی، ماتریس واگذاری مسئولیت(RACI چارت) برای ارزیابی مشارکت و فعالیت اعضا در تکمیل وظایف و همچنین برای روشن کردن نقش‌ها و مسئولیت‌ها در پروژه‌ها و فرآیندهای عملکردی کمیسیون توسط حسین زارعان رییس کمیسیون و نرگس سلطانی ایجاد شد.
دومین نشست آنلاین کمیسیون در هفته دوم فروردین ماه با موضوع سفر هیات تجاری به قطر تشکیل شد. در آن نشست زارعان گزارش جلسات با سازمان فاوا را ارائه کرد و مقرر شد کمیسیون با استفاده از دانش و تجربیات اعضا یک گایدلاین برای سفرهای هیات‌های تجاری تهیه کند. سومین نشست، کارگاه آموزشی « تهیه پروفایل تجاری برای فعالیت‌های بین المللی» بود که توسط مسعود حسنی ارائه شد. چهارمین نشست، اواخر فروردین ماه با عنوان «صادرات و شبیخون کرونا» برگزار شد. موضوع آن گفتگو درباره آینده صادرات در شرایط کرونا و همچنین رفع مشکلات حقوقی تاخیر پیش آمده در قراردادهای بین امللی بود.
نشست پنجم به کارگاه «استانداردهای حوزه مهندسی نرم افزار» با ارائه علی آذکار دبیر سازمان نصر تهران اختصاص داشت. نشست ششم، در خصوص نهایی‌سازی گایدلاین سفر هیات تجاری به قطر برگزار شد. با شروع اردیبهشت ماه، جلسه هفتم کمیسیون با حضور اعضای اصلی کمیسیون برگزار شد و پیشنهاد برگزاری نشست‌های ویژه هر کشور، مورد موافقت اعضا قرار گرفت. نشست هشتم، به کارگاه « انتقال تجربیات outsourcing در ایران، ارمنستان و انگلستان مهندس بابک خیاطیان» اختصاص داشت. نهمین نشست آنلاین کمیسیون نیز با عنوان کارگاه «تجربه صادرات خدمات و ایده زنجیر تامین مهندس امین آذربادگان» برگزار شد.در ادامه حمید بهنگار درباره تنظیم یک تفاهم‌نامه میان سازمان نصر و معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت فاوا گفت:
« دکتر سورنا ستاری در بازدید از کارخانجات مخابراتی ایران، پیشنهاد استفاده از وام وجوه اداره شده را در صنایعی مانند اینترنت اشیا به منظور زمینه‌سازی توسعه صادرات مطرح کرد. در همین راستا دستور تنظیم تفاهم‌نامه‌ای در این خصوص میان شرکت کارخانجات مخابراتی ایران به عنوان اولین شرکت و معاونت علمی را صادر کرد.
این تفاهم‌نامه سرآغازی شد تا کمسیون صادرات و کمیسیون اینترنت اشیا و داده‌های عظیم سازمان نصر نیز گفتگوها را در اینباره با مجموعه معاونت علمی و وزارت فاوا به جریان اندازند. اهداف این گفتگوها علاوه بر استفاده از وام وجوه اداره شده ایجاد هاب و میزهای گفتگوهای دو طرفه نیز بود تا دیگر مسائل صادراتی را نیز از این طریق مطرح و بررسی شوند.»

 


اعزام هیات‌های تجاری موضوع دیگر گفتگو بود که مسعود حسنی توضیحات زیر را در این خصوص ارائه کرد:
«در اعزام هیات‌های تجاری همواره نقدهای زیادی مطرح بوده است و در جهت تقویت و توانمندسازی این هیات‌ها تلاش‌هایی از سوی کمیسیون و دیگر بازیگران حوزه در جریان است. در سال جاری میلادی برای اعزام 12 هیات تجاری از سوی وزارت فاوا برنامه‌ریزی انجام شده بود. اما با شیوع ویروس کرونا و کنسل شدن چند نشست بین المللی این هیات‌ها، پیشنهاد کردیم رویدادهای تجاری را با همکاری طرف مقابل به صورت آنلاین برگزار کنیم. این پیشنهاد مورد موافقت وزارت فاوا قرار گرفت و منجر به تنظیم دو رویداد تجاری شد.»
«رویداد اول در تاریخ 26 تا 29 خرداد برگزار می‌شود. هدف آن معرفی و همکاری ایران به صنعت نرم‌افزار آلمان به عنوان تامین‌کننده و پیمان کار دست دوم با کیفیت بالا در 4 حوزه هوش مصنوعی، BI، Big data و نرم‌افزارهای پیشرفته سازمانی است. طرف مقابل در این رویداد کشورهای حوزه Dutch هستند که آلمان، اتریش، سوییس و هلند را شامل می‌شود. بسترسازی این مذاکرات با همکاری وزارت اقتصاد آلمان انجام شده است و به احتمال قوی انجمن انفورماتیک آلمان نیز به آن اضافه خواهد شد.»
«رویداد دوم میان ایران و 4 کشور آسه‌آن (ASEAN Free Trade Area) است که مالزی، سنگاپور، اندونزی و بورنئی را شامل می‌شود. در این رویداد قرار است شرکت‌های ایرانی در دو حوزه AI و IoT با هدف عرضه و فروش حضور داشته باشند. در این رویداد سفارت‌های ایران در این 4 کشور، اتاق‌های بازرگانی آلمان-مالزی، و آلمان-ایران به همراه‌ دیگر نهادهای مرتبط ایران از جمله سازمان فاوا، سازمان نصر، معاونت علمی ریاست جمهوری، صندوق توسعه صادرات و کریدور صادرات فعال خواهند بود.»
«با هماهنگی‌های صورت گرفته میان سازمان نصر و وزارت فاوا، لینک چندجانبه‌ای ایجاد شده است تا شرکت‌ها از طریق کانال نظام صنفی رایانه‌ای بتوانند در این رویدادها حضور داشته باشند. حضور در این دو رویداد تنها مختص به شرکت‌های دانش بنیان نیست و شرکت‌های خلاق هم می‌توانند حضور داشته باشند.»
«این رویدادها تنها معطوف به بخش تجاری هیات‌ها نیست و شامل توانمندسازی آنها نیز خواهد بود. به این صورت که پیش از رویداد برای هر شرکت به طور اختصاصی دو کارگاه‌های آموزشی برگزار خواهد شد. در این کارگاه‌ها مستندات و ارائه‌ها، مذاکره‌کنندگان و دیگر موارد به منظور بهبود بخشیدن نقاط قوت و رفع نواقص، بررسی و تحلیل خواهند شد. همچنین بعد از انجام رویداد روی فیلم مذاکرات صورت گرفته، تحلیل و آموزش‌ها ادامه خواهد داشت تا کیفیت در رویداد‌های بعدی نیز افزایش پیدا کند.»

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید