آیا تا به حال به نمای ساختمان ها در شهر تهران توجه کرده اید برخی نوساز و شیک و طراحی شده با سنگ های قیمتی و برخی دیگر رنگ پریده و قدیمی و زوار دررفته رخنمایی می کنند. ساختمان های قدیمی و کهنه دربافت های فرسوده این شهر که ایمنی و استاندارد های ساخت و ساز را نمی شناسند و رو به زوال اند. به همین دلیل ساخت و ساز ایمن در تهران بیش از پیش اهمیت پیدا کرده و نظارت روی آن باید بیشتر شود.

این روزها توجه شورای شهری ها به این دست از ساختمان ها جلب شده و برای نوسازی این بافت های فرسوده در تکاپو هستند.

در همین حال عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران درباره وضعیت بافت های فرسوده گفته است: بر اساس مطالعات انجام شده دربافت های فرسوده اعلام شده است که ۴۰ درصد بافت‌های نوسازی شده در بافت فرسوده کیفیت ساخت ندارند.

زهرا نژاد بهرام درباره ناایمن بودن این ساختمان های نوساز در بافت های فرسوده اظهار کرده است: این ساختمان‌ها به دلیل عدم رعایت استانداردهای ساخت و ساز و به کارگیری مصالح غیر استاندارد، جزو ساختمان‌های ناایمن محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به این موضوع که 40 درصد از ساختمان های نوساز در بافت فرسوده شهرتهران ایمن نیستند گفته است: با توجه به آمار اعلام شده شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی و چند دستگاه دیگر طی یک تفاهم نامه‌ای بر لزوم نظارت بر ساخت و ساز و مصالح تاکید کردند.

بیشتر بخوانید: برخورد با متخلفان انعقاد اجاره نامه های صوری

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران در ادامه گفته است : منطقه ۸ به عنوان منطقه پایلوت اجرای این تفاهم نامه انتخاب شده که خوشبختانه در این مدت بررسی‌ها نشان داد که با نظارت منطقه‌ای و سازمان استاندارد بر روی مصالح، کیفیت ساخت و ساز ارتقاء یافته و لازم است این نظارت به تمام مناطق به خصوص نوسازی در بافت فرسوده تسری یابد.

نژاد بهرام ضمن اشاره به این موضوع که ۱۰ هزار هکتار بافت ناپایدار داریم که ویژگی اصلی آن عدم استحکام است، گفته است: عدم استحکام به عنوان عنصر ثابت در بافت ناپایدار وجود دارد که بعد از آن می‌توان ریزدانگی یا نفوذ ناپذیری را نیز اضافه کرد.

وی با انتقاد از این که متأسفانه بافت ناپایدار جزو بافت فرسوده محسوب نمی‌شود، اظهار کرد: در گذشته ظرفیت و تسهیلات بافت فرسوده به بافت ناپایدار هم داده می‌شد اما در پی مصوبه شورای عالی معماری، این روند متوقف شد و به بافت ناپایدار تسهیلات ندادند که طبیعتا شهروندان نیز رغبتی برای نوسازی ندارند که همین مسئله سبب افزایش بافت ناپایدار در تهران می‌شود.

نژاد بهرام با بیان این که شرایط تهران خاص است و پایتخت مدام در معرض فعالیت گسل‌ها، جاری شدن سیلاب و فرونشست زمین قرار دارد، گفته است: قطعا وجود بافت ناپایدار هزینه‌های شهر را در صورت بروز حادثه افزایش می‌دهد که بر همین اساس ضروری است بار دیگر بافت فرسوده مورد تدقیق قرار گیرد و همچنین با کمک شهرداری و دولت تسهیلات خاصی به نوسازی بافت ناپایدار داده شود. هر چند که شتاب نوسازی بالاست، اما کافی نیست.

وی بیان کرده است :شهرداری برای تمایل به سکونت شهروندان در بافت های فرسوده باید با بهسازی فضاهای محلات ارزش سکونت در محلات دارای بافت ناپایدار را ارتقاء دهد .تهران در معرض تهدیدهای طبیعی قرار دارد و قطعا وجود بافت ناپایدار می‌تواند مشکلات آن را دوچندان کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *