اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

تقاضای نفت در ۲۰۲۱ افزایش می‌یابد

نفت جهانی

اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد با بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا، تقاضای جهانی برای نفت ۷ میلیون بشکه در روز در ۲۰۲۱ افزایش می یابد ولی همچنان کمتر از سطح تقاضا در ۲۰۱۹ خواهد بود.

به گزارش برات نیوز، اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد: با بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا، تقاضای جهانی برای نفت 7 میلیون بشکه در روز در 2021  افزایش می یابد ولی همچنان کمتر از سطح تقاضا در 2019 خواهد بود.

 این اولین گزارشی است که اوپک، بازار نفت در سال آینده میلادی را در آن ارزیابی کرده است. سازمان کشورهای صادر کننده نفت اعلام کرد: این پیش بینی با این فرض صورت گرفته که هیچ خطر جدیدی بازار نفت در 2021 را تهدید نکند، خطراتی مانند درگیری تجاری چین و آمریکا، سطح بالای بدهی ها یا موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا.

 اوپک اعلام کرد: مهار همه گیری ویروس کرونا مخصوصاً در اقتصادهای بزرگ باعث بهبود مصرف و سرمایه گذاری می شود و همه اینها نتیجه اقدامات محرک اقتصادی است که برای مبارزه با همه گیری این ویروس اتخاذ شده است.

 قیمت نفت در سال جاری میلادی پس از کاهش تقاضا به خاطر تعطیلی های اعمال شده در سراسر جهان جهت مهار گسترش ویروس کرونا سقوط کرد.

بیشتر بخوانید: تمام مخازن نفت ایران پر شده است

اوپک اعلام کرد: تقاضای نفت 8.95 میلیون بشکه در روز در 2020 کاهش می یابد و در 2021 هم همچنان کمتر از سطح تقاضا در 2019 خواهد بود.

اوپک انتظار دارد تقاضا برای نفت خام این سازمان، در سال آینده میلادی 6 میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به 29.8 میلیون بشکه در روز برسد.

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه از ماه مه 2020 حدود 10 میلیون بشکه از تولید خود را کم کرده اند که برابر با یک دهم تقاضای جهانی نفت است. هدف از این کاهش تولید، افزایش قیمت نفت بوده است.

تولید در کشورهایی مثل آمریکا نروژ و کانادا هم کاهش یافته است. این کشورها عضو قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس نیستند.

اوپک اعلام کرد انتظار دارد عرضه نفت غیر اوپک در سال جاری میلادی 3.26 بشکه در روز کاهش یابد و تنها 0.29 میلیون بشکه در روز در 2021 افزایش داشته باشد.

این سازمان انتظار دارد تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی 1.37 میلیون بشکه در روز کاهش یابد و تنها 0.24 میلیون بشکه در روز در 2021 افزایش نشان دهد. تولید نفت آمریکا 1.7 میلیون بشکه در روز در 2019 بالا رفته بود.

اوپک اعلام کرد عرضه نفت خام این گروه 1.89 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن پایین آمده و به 22.27 بشکه در روز رسیده است که نشان دهنده 110 درصد تعهد به قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس است. این گروه در ماه مه 84 درصد به این قرارداد پایبند بود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید