نقشه منطقه آزاد اردبیل در هیات دولت به زودی تصویب می شود.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که چند ماه پیش موضوع ایجاد منطقه آزاد در استان اردبیل که در مجلس تصویب و در شورای نگهبان رد شده بود، در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تایید رسید.

براین اساس،لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری صنعتی، اصلاح محدوده ۲ منطقه آزاد تجاری صنعتی و ایجاد ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی پس از چند بار رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان، تبدیل به لایحه اختلافی شده بود.

اما بلاخره در پایان اردیبهشت ماه سال گذشته با امضای رییس مجلس دهم به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

درهمین حال، این لایحه چند ماه پیش در کمیسیون های تخصصی مجمع تشخیص نظام بررسی شده و برای تصمیم گیری نهایی به جلسه مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شد که با تایید مصوبه مجلس، قابلیت اجرایی پیدا کرد.

فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای راه اندازی منطقه آزاد تجاری اردبیل

پس از تصویب تبدیل بخشی از استان اردبیل به منطقه آزاد، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس یازدهم از فراهم بودن زیرساخت های لازم برای راه اندازی منطقه آزاد تجاری در این استان خبر داده بود.

این نماینده مجلس اظهار امیدواری کرده بود که راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل در سال “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها” به رونق اقتصادی و اشتغال در منطقه منجر شود.

اما حالا پس از گذشت چند ماه و آغاز به کار دولت سیزدهم، وزیر اقتصاد از گمرک بیله سواربازدید به عمل آورد و اظهار کرد:

گمرک بیله سوار باید دراسرع وقت به دستگاه ایکس ری مجهز شود .

احسان خاندوزی همچنین از تهیه و تصویب نقشه و جزئیات ایجاد منطقه آزاد در استان اردبیل در هیئت دولت در آینده نزدیک خبر داد.

اولویت دولت سیزدهم، احقاق حق و افزایش عدالت منطقه ای

وی در این بازدید بیان کرد: پیام سفر به اردبیل این است که تعامل جدی برای افزایش عدالت منطقه ای و احقاق حقوق مناطقی از کشور که حقوق آنها کمتر مورد توجه قرار گرفته است، در اولویت دولت سیزدهم قرار دارد.

خاندوزی همچنین تاکید‌کرد : در همین راستا گمرک بیله سوار به صورت میدانی نیازمند رفع دو دسته مسایل جدی است که انشالله به محض بازگشت هیئت دولت به تهران رفع این دو دسته مشکل پیگیری خواهد شد.

وزیر اقتصاد در تبیین مشکلات یاد شده اظهار کرد:

 دسته اول این مشکلات به عدم هماهنگی ها و همکاری های برون مرزی مربوط است که انشاالله با رویکرد فعالانه وزارت امور خارجه و سفارت ما در کشور آذربایجان مسائل مربوطه حل و فصل خواهد شد.

وی ادامه داد: نکته دوم هم به بخشی از کمبودها و نیازهای زیر ساختی گمرک بیله سوار مربوط است و بنا شد مصوبه های پیشین درباره امکانات و تجهیزات ایکس ری که تاکنون به سرانجام نرسیده است، پیگیری شود.

پیش‌بینی رونق منطقه بیله سوار و بهبود معیشت مردم

وزیر اقتصاد در ادامه ابراز امیدواری کرد و گفت:

با ارائه یک زمان بندی مشخص و با روان شدن‌ جریان ورود و خروج مسافرین از کشور همسایه به جمهوری اسلامی ایران و تسهیل جریان مبادلات کالایی، شاهد رونق منطقه و بهبود معیشت مردم‌ بیله سوار در ماه‌های آینده باشیم.

خاندوری در خصوص ایجاد منطقه آزاد برای استان اردبیل نیز گفت:

تشکیل منطقه آزاد برای استان اردبیل تصویب شده و جزئیات و نقشه آن باقی مانده است که انشالله به زودی در هیأت وزیران جزئیات آن به تصویب خواهد رسید.

 به گفته وی، با تصویب این مهم، خبرهای خوشی برای استان اردبیل در ماه‌های آینده رقم خواهد خورد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *