ایرانمنتخب سردبیر

نقص فنی تویوتا Prius به دلیل مشکلات نرم‌افزاری

نقص فنی تویوتا Prius

نقص فنی تویوتا Prius به دلیل مشکلات نرم افزاری، موجب شد که تولیدکننده آن در طی اعلامیه‌ای ۷۰۰ هزار دستگاه از این خودرو را برای برطرف کردن مشکلات فنی، فراخوانی کند. 

به گزارش برات نیوز ، تا نزدیک به پنجاه سال گذشته، اثری از نرم‌افزار و قطعات الکترونیکی در خودروها دیده‌ نمی‌شد و تمامی اجزای یک اتومبیل را قطعات مکانیکی تشکیل می‌دادند. البته هنوز هم قسمت بزرگی از خودروهای امروزی را اجزای مکانیکی می‌سازند، اما در کنار آن‌ها نرم‌افزارهایی هم قرار می‌گیرند تا عملکرد خودرو را از جهات مختلف کنترل و تنظیم کند و آن را بهبود ببخشد.

فراخوانی ۷۰۰ هزار تویوتا Prius به دلیل نقص فنی
تویوتا ۷۰۰ هزار دستگاه از خودروی Prius را برای رفع ایرادات نرم افزاری در حالت failsafe فراخوانی کرده‌است

 

به کار گرفتن تکنولوژی برای اهداف مختلف، با وجود تمام نکات مثبتی که دارد؛ متاسفانه گاهی ممکن است که مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. شرکت تویوتا نیز اخیرا با پاره‌ای از این مشکلات مواجه شده‌است. آن‌ها مجبور شده‌اند که برای برطرف کردن مشکلات نرم‌افزاری که موجب نقص فنی خودرهای Prius و Prius v شده‌است، ۷۰۰ هزار دستگاه از این خودروها را فراخوانی کنند که نزدیک به ۲۶۷ هزار دستگاه از این خودروها در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: عرضه تویوتا کرولا سدان ۲۰۲۰ با طراحی بحث‌برانگیز

نقص فنی تویوتا Prius به دلیل ایجاد مشکل در حالت failsafe خودرو است

خودروهای Prius به گونه‌ای طراحی شده‌است که پس از این که سیستم هیبرید آن‌ها با مشکلات اساسی مواجه شد، موتور خودرو خاموش نمی‌شود و با تغییر عملکرد به حالت failsafe، سرعت خودرو به گونه‌ای تنظیم می‌شود که هدایت‌کننده خودرو بتواند با یک رانندگی ایمن، خودروی خود را به نزدیک‌ترین مرکز معتبر خدمات برساند تا به مشکل آن رسیدگی شود.

نقص فنی تویوتا Prius به دلیل ایرادات حالت failsafe
تغییر حالت ندادن خودرو پس از به وجود آمدن نقص موتوری به حالت failsafe، موجب کاهش مانورپذیری تویوتا Prius و بالا رفتن احتمال تصادف شده است

اما مطابق گزارشی که توسط شرکت تویوتا منتشر شده‌است؛ در برخی موارد، خودرو همانند چیزی که برای آن پیش‌بینی شده‌است به حالت failsafe منتقل نمی‌شود و این اشکال موجب نقص فنی در خودرو می‌شود که کاهش توان و مانورپذیری خودرو را به همراه دارد. وقتی که خودرو پس از ایجاد اشکال در موتور آن، به حالت failsafe منتقل نمی‌شود؛ با وجود آن‌که هنوز امکان استفاده از سرعت‌های بالا برای هدایت کننده وجود دارد، اما مانور پذیری اتومبیل کاهش پیدا کرده‌است که به همین دلیل امکان وقوع تصادفات تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. البته باید گفت که خوشبختانه به نظر نمی‌رسد که تا به حال این مشکلات فنی و نرم افزاری در خودروی تویوتا Prius موجب تصادف شده باشد.

خودروهایی که در طی این فراخوانی به شرکت تویوتا برگشت داده می‌شوند، با نرم افزار جدیدتری به‌روز می‌شوند که مشکل مذکور در آن برطرف شده‌است. این شرکت به مشتریان خود اطمینان داده‌است که اگر در آینده نیز مشکلاتی برای خودروی آن‌ها ایجاد شد که به شکل واضحی به نرم‌افزار آن مرتبط باشد، شرکت بدون هیچ هزینه‌ی اضافه‌ای آن مشکل را هم برطرف خواهد کرد.

فراخوانی شرکت تویوتا برای خودروهای Prius، تولید سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ و خودروهای Prius v که تولید سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ هستند از آگوست گذشته در جریان است و دستگاه‌های زیادی از این خودرو از نقاط مختلف دنیا، مشمول این فراخوانی بوده‌اند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید