درحالی که بازار سرمایه درانتظار نهایی شدن بودجه سال 1400 است، کلیات لایحه بودجه سال اینده در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

به گزارش برات نیوز، با توجه به نوسانات نزولی و صعودی بازار سرمایه طی چند ماه اخیر، این بازار درحال حاضر روند متعادلی را طی می کند.

بازار بورس در صورت تصویب کلیات بودجه سال 1400 روند صعودی را طی خواهد کرد و امید می رود شاهد سبز شدن تمامی تابلوهای بورس باشیم.

یک کارشناس بازار سرمایه درخصوص لایحه بودجه ۱۴۰۰، گفت: بازار سرمایه تا زمان مشخص شدن تکلیف بودجه حرکت متعادلی خواهد شد، اما به محض برداشته شدن ریسک‌های بودجه، شاهد یک روند صعودی جدی در این بازار خواهیم بود.

علیرضا تاج‌ بر اهمیت تاثیر گذاری لایحه بودجه و نهایی شدن بودجه 1400 بر روند معاملات بورس تاکید کرد.

اهمیت نهایی شدن بودجه 1400 برای بازار سرمایه

وی خاطرنشان کرد:تصویب لایحه بودجه سال آینده از چند لحاظ برای بازار سرمایه مهم است.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به نهایی شدن بودجه 1400 تصریح کرد: در موضوع تصویب لایحه بودجه مواردی از جمله نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ حامل‌های انرژی و حق انتفاع معادن اهمیت دارد.

به گفته وی نرخ بهره و میزان تامین مالی دولت از بازار سرمایه نیز از دیگر مواردی است که در بازار سرمایه مورد بررسی قرار می گیرد.

تاج‌بر اظهار داشت: درباره نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ حامل‌های انرژی و حق انتفاع معادن، ریسکی متوجه بازار نیست و قیمت‌ها در لایحه بودجه ١٤٠٠ نسبت به سال ٩٩ تغییری نداشته است.

ترغیب ریسک پذیری تامین مالی دولت از بازار بورس

وی در ادامه افزود: درخصوص تامین مالی دولت از بازار بورس اما رقم هایی اعلام شده که ریسک پذیری آن را ترغیب می کند.

به گفته تاج بر امید است با رایزنی های انجام شده توسط دولت و مجلس تغییراتی در آن اعمال شود.

بیشتر بخوانید: دو مصوبه سهام عدالت شورای عالی بورس

این کارشناس بازار سرمایه  به نوسان های اخیر معاملات بورس اشاره کرد و گفت: بازار از چند روز گذشته به سمت سهم‌هایی پیش رفت که سهامداران اطمینان خاطر داشتند، در آن سهم‌ها عرضه‌کننده شدید وجود ندارد.

وی اظهار داشت: سهامداران از عرضه شدید و بی حد و اندازه در بازار ترسیده بودند، این امر باعث شد تا از چند روز گذشته نقدینگی بیشتر به سمت سهام شرکت های کوچک ورود کند.

نهایی شدن بودجه 1400 وحرکت سرمایه گذاران به سمت سهام شرکت های بزرگ

تاج‌بر اضافه کرد: اکنون به نظر می‌رسد بازار در حال تغییر روند معاملات بوده و قرار است دوباره نقدینگی به سمت سهام شرکت‌های بزرگ پیش رود.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به نهایی شدن بودجه 1400 خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سهام شرکت‌های کوچک به نقطه قیمتی بالایی رسیدند و به اشباع خرید رسیده‌اند؛ بنابراین براساس پیش‌بینی‌ها پول از این سهام خارج و دوباره به سمت سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی وارد خواهد شد.

وی به ایرادات وارد شده نسبت به عملکرد بازارگردان‌ها در بازار گفت: در وضعیت فعلی عملکرد بازارگردان‌ها یک بهانه شده است که همه مشکل بازار را به بازارگردانی ارتباط می‌دهند.

ابزارهای مختلف مالی در اختیار بازارگردان های دنیا

تاج بر اظهار کرد: در حالی که مشکل فعلی بازار، بازارگردانی نیست و در این زمینه باید گفت که اصل بازارگردانی با چیزی که اکنون در بازار وجود دارد فاصله دارد.

تاج‌بر اظهار داشت: اکنون بازارگردان‌ها در بازار ایران فقط پول و سهم دارند در حالی که در دنیا بازارگردان‌ها دارای ابزارهای مختلف مالی هستند.

وی در ادامه افزود: ابزارهایی از جمله فروش استقراضی و اختیار فروش و خرید آن که از طریق آن اقدام به بازارگردانی و کنترل دامنه نوسان یک سهم می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بازار در وضعیت فعلی به دلایل دیگری، منفی و نقدشوندگی آن کاهش پیدا کرده است که تنها عامل آن مربوط به بازارگردانی نیست.

سپرده‌های بانکی رقیب جدی بازار سرمایه

وی به تداوم اقبال سرمایه‌گذاران به سمت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: در سایر بازارها رکود مطلق وجود دارد و تنها رقیب جدی در بازار سرمایه، بازار پول یا سپرده‌های بانکی است.

به گفته این کارشناس، بازارهای رقیب تا پایان سال شاهد چندان رونقی نخواهند بود.

تاج‌بر خاطرنشان کرد: بازار سرمایه تا زمان نهایی شدن بودجه 1400 حرکت متعادلی را درپیش گرفته اما به محض برداشته شدن ریسک‌های بودجه، شاهد یک روند صعودی جدی در این بازار خواهیم بود.

شاخص کل در بازار بورس دیروز (سه‌شنبه) ۲۵ هزار و ۱۶۸ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *