فرسودگی در شبکه انتقال برق کشور موجب هدر رفت برق و نارسایی در برق رسانی در برخی از روستاها شده است. در همین حال کارشناسان حوزه نیرو بخش زیادی از انرژی برق به دلیل فرسودگی خطوط توزیع در کشور هدر می شود و متاسفانه مشکل اصلی کشور در زمینه برق و آب است. آنها بر این باورند که مسوولان باید به سمت سرمایه گذاری در این بخش حرکت کنند و به جای احداث نیروگاه درکشور به سرمایه گذاری در بخش نوسازی شبکه توزیع برق و اصلاح شبکه برق کشور بپردازند.

به دنبال مطرح شدن این انتقادات و پیشنهادات در راستای کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از هدررفت برق ،وزارت نیرو تصمیم به اصلاح و نوسازی شبکه انتقال برق گرفته و درحال اجرایی کردن این موضوع است .

در همین حال معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیردرباره نوسازی و اصلاح شبکه برق از نوسازی و بهسازی 45 درصد از شبکه توزیع برق کشور خبرداده است .

غلامعلی رخشانی مهر با اشاره به اینکه این رقم تا پایان سال به ۵۰ درصد خواهد رسید، اظهار کرده است: این اصلاح و بهسازی با نصب کابل‌های خودنگهدار بجای سیم‌های هوایی فرسوده انجام شده است.

وی با اشاره به اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اصلاح و بهسازی شبکه توزیع برق ادامه داده است: به ازای هر یک درصد اصلاح شبکه توزیع برق، ۳ هزار کیلومتر کابل خودنگهدار جایگزین شبکه‌های فرسوده شده است.

معاون توزیع برق کشور با اشاره به اجرای طرح خدمات سبز در صنعت برق کشور افزود: ارائه قبض سبز (ارسال قبض برق بصورت پیامکی) یکی از خدمات ارائه شده در قالب طرح خدمات سبز است که پس از اجرای کامل آن همه خدمات شرکت‌های توزیع نیروی برق به صورت غیر حضوری به مشتریان برق ارائه می شود.

به گفته این مقام مسئول طرح چشم انداز اصلاح ولتاژ شبکه (چاوش) نیز از دیگر طرح‌ها در قالب طرح تحول دیجیتال است که در این طرح ولتاژ برق تحویلی به مشترکان در طول سال چندین نوبت اندازه گیری و در صورت نیاز اصلاح خواهد شد. اجرای این طرح از پارسال آغاز و با اجرای آن ولتاژ بیش از ۷ درصد مشترکان اصلاح شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *