نوسانات نرخ ارز در بازار طی هفته های اخیر موجب نگرانی فعالان این بازار پرتلاطم شده است.

به گزارش برات نیوز، از دیرباز تاکنون بازار ارز و دلار دستخوش تغییرات ،تحولات و جریانات سیاسی بوده است.

نرخ ارز از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا کنون با نوسانات بسیاری همراه شده است.

اگرچه تا پیش از برگزاری این انتخابات نرخ ارز تا مرز 32 هزار تومان نیز پیش رفته بود اما پس از آن نرخ ارز روند نزولی را در پیش گرفت.

افت قیمت دلار تا مرز 20 هزار تومان هم پیش رفت اما مجددا چند هفته ای صعودی شد و درحال حاضر نیز در کانال 23 هزار تومان باقی مانده است.

نگرانی فعالان بازار ارز نسبت به نوسانات اخیر

این درحالی است که نوسانات نرخ ارز طی هفته های اخیر موجب نگرانی فعالان و کارشناسان بازار ارز شده است.

فعالان بازار ارز ضمن ارزیابی نوسانات بازار و نرخ ارز نسبت به ضعف بازار دربرابر جریان هایی که این نرخ را متاثر می کند هشدار دادند.

درحالی که با توجه به روند نزولی قیمت ارز، واکنش‌های متفاوتی در میان کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار ارز ایجاد شده است.

کاهش نرخ ارز و نوید بخشی بهبود اوضاع اقتصادی

کاهش نرخ ارز و روند نزولی آن برای مردم و جامعه روزهای بهتر و بهبود شرایط اقتصادی را نوید می دهد.

از طرفی روزنه های امید برای افزایش ارزش ریال دربرابر دلار دیده می شود.

اما با توجه به این امیدها برخی از کارشناسان نسبت به عواقب سوء هرگونه نوسان ناگهانی در بازار ارز هشدار می‌دهند.

این نوسانات بازار ارز درحالی روند نزولی را در پیش گرفته که همزمان با پایان دولت ترامپ رییس جمهوری از امکان کاهش نرخ ارز تا 15 هزار تومان خبر داده بود.

زمان عرضه دلار 15 هزار تومانی رییس جمهوری ؟

وی اعلام کرده بود که درصورت آزاد سازی مبلغ 7 میلیارد دلار بلوکه شده در کشور کره جنوبی و عرضه دلار در بازار، نرخ دلار تا 15 هزار تومان کاهش می یابد.

همچنین هفته گذشته رییس کل بانک مرکزی نیز از کاهش قیمت دلار تا زیر 20 هزار تومان خبر داده بود.

تمامی این اظهارات در افت قیمت دلار در بازار و ایجاد نوسانات پی در پی تاثیرگذار بوده است.

این درحالی است که رییس کل بانک مرکزی هفته پیش اعلام کرده بود: واردکنندگان پیش‌بینی کاهش نرخ ارز را دارند لذا عرضه افزایش یافته و نرخ ارز کاهشی شده است.

پیش بینی برای نرخ دلار تا زیر 20 هزار تومان

عبدالناصر همتی اظهار کرده بود:  بانک مرکزی به دنبال تعدیل نرخ ارز است و با توجه به این‌که انتظارات تورمی کاهشی است، دلار به زیر۲۰ هزار تومان می‌رسد.

رییس کل بانک مرکزی یادآور شده بود: بانک مرکزی نگران رشد نقدینگی است و تمام تلاش من در این مدت این بود که رشد نقدینگی منطقی باشد.

به گفته وی، فضای بازار سرمایه و ارز متاثر از فعل و انفعالات سیاسی است. اگر به منابع دسترسی پیدا کنیم قدرت بازارسازی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.

همتی ضمن تاکید بر این موضوع که اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم خاطر نشان کرد: اما معنای این عدم تعدیل نرخ ارز نیست و معتقدم دخالت بانک مرکزی در بازار باید هدفمند باشد.

تعدیل نرخ ارز و نزدیک شدن به تورم هدف

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرده است: سال آینده با تعدیل نرخ و بهبود شرایط سیاسی به تورم هدف نزدیک خواهیم شد.

وی توضیح داده است: مردم کشورمان بدانند که شرایط قبلی را گذرانده ایم و شرایط سخت قبلی تکرار نخواهد شد.

همتی تاکید کرده است : اینکه بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ ارز است به هیچ وجه صحیح نیست و تمام تلاش ما در بانک مرکزی تعدیل نرخ است.

وی افزوده است :ارز باید تک نرخی بوده و رانتی نباشد ولی باید با تدبیر این کار انجام شود و شوک قمیتی به جامعه وارد نشود.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرده بود: من مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی نیستم اما باید ابعاد مختلف آن دیده شود و آسیبی به زندگی روزمره مردم وارد نشود.

عملکرد مناسب صادر کنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات

این مقام مسوول تصریح کرده است: عملکرد صادرکنندگان در بازگشت ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما، خوب ارزیابی می شود.

وی افزوده است : در حال حاضر وارد کنندگان در نیما خرید ارز نمی‌کنند و عرضه از تقاضا بیشتر شده است. واردکنندگان پیش‌بینی کاهش نرخ ارز را دارند برای همین عرضه بیش از تقاضاست.

نوسانات نرخ ارز و نگرانی نسبت به سلامت بازار

همچنین علی‌اصغر سمیعی زفرقندی رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان و تحلیلگر مسائل مالی، نیز با تاکید بر آثار سوء نوسانات شدید در بازار ارز، گفت: درصورت افزایش سطح نوسانات از سطح یک یا دو درصد باید نسبت به وضعیت بازار ارز نرگان شد.

وی ضمن اشاره به این موضوع که نوسان طبیعت بازار به ویژه بازار ارز است گفت: بر اساس عرف بازارهای جهانی نوسان بالا نشان دهنده امکان ایجاد و رشد بیشتر فساد است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: علت روند نزولی بازار ارز هیجانات و تاثیرروانی آن است.

ضرورت مداخله بانک مرکزی در بازار به هنگام نوسانات زیاد

وی معتقد است: بانک مرکزی باید درحال حاضر با مداخله در بازار از آثار سوء واکنش‌های هیجانی جلوگیری کرده و آن‌ها را تعدیل کند.

سمیعی زفر قندی با اشاره به تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا در ایجاد هیجانات روانی بازار ارز، تاکید کرد: اتفاقات رخ داده پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نمی‌تواند تاثیرات عمقی بر بازار ارز داشته باشند.

وی تصریح کرد: حتی در معادلات این بازار، تحریم‌ها هم عامل مستقیم محسوب نمی‌شود. قیمت‌گذاری ارز بر اساس حجم نقدینگی، نرخ تورم و نرخ بهره تعیین می‌شود.

این کارشناس اقتصادی خاطر نشان کرد: طبیعی است که زمانی که این سه عامل افزایشی باشند، ارزش پول ملی کاهش پیدا کرده و ارزهای بین‌المللی افزایش قیمت پیدا می کنند.

عدم کنترل هیجانات در بازار ارز

سمیعی زفرقندی ادامه داد: سیاست‌های آسیب‌زایی مانند وجود ارز چند نرخی در بازار و مشکلات اقتصادی و سیاسی که کشور درگیر آنها است، از جمله مسائلی است که در تضعیف بانک مرکزی نقش ایفا کرده‌اند.

وی افزود: البته اگر عملکرد سامانه نیما را در مقایسه با بازار آزاد بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم که امکان کنترل هیجانات در بازار وجود داشته است.

این فعال بازار ارز خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته عموم مردم اعم از تجار، بازرگانان، تولیدکنندگان و خریداران خرد ارز، می‌توانستند آزادانه در بازار آزاد حضور داشته باشند و به خرید و فروش ارز مبادرت بورزند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اما در سال‌های اخیر با ایجاد سامانه نیما، خریداران و فروشندگان عمده ارز باید اسکناس مورد نیاز خود را از طریق این سامانه تهیه کنند.

عدم واکنش سریع فعالان بازار ارز به هیجانات

سمیعی زفر قندی اظهار کرد: فعالان در بازار ارز به دلیل این که مراودات تجاری و بازرگانی خود را در برنامه‌هایی بلندمدت ترتیب می‌دهند، امکان واکنش سریع به هیجانات بازار را ندارند.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد:شاهد هستیم که همواره دامنه نوسانات سامانه نیما نسبت به بازار آزاد محدودتر است و شیب نمودارهای صعودی و نزولی ملایم‌تر حرکت می‌کند.

وی خاطر نشان کرد:  با توجه به اینکه در بازار آزاد حجم معاملات نسبت به سامانه نیما بسیار کمتر است ، وجود این پدیده نشانه عدم مدیریت درست بازار توسط بازیگر اصلی است.

سمیعی زفرقندی به نقش تخریبی دشمنان کشور در بازار ارز هم پرداخت و توضیح داد: درست است که بازیگر اصلی بازار ارز ایران بانک مرکزی است، اما بازیگران دیگری هم وجود دارند.

قدرت نمایی بازیگران بازار ارز در شرایط بحرانی

این مقام مسوول ادامه داد: این بازیگران در مقاطع و تحت شرایطی حتی می‌توانند توان و زور بیشتری هم نسبت به بانک مرکزی داشته باشند.

وی افزود: به یاد دارم پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ هشت ساله، در دوبی شاهد بودم که چند صرافی متعلق به کشور عربستان، کانتیرهای عظیم حاوی اسکناس ریال ایران را انبار می‌کردند.

وی ادامه داد: در آن ایام ارزش ریال نسبت به دلار به شدت در حال افزایش بود و قیمت دلار از حدود ۱۳۰ الی ۱۴۰ تومان تا زیر ۵۰ تومان هم سقوط کرد.

سمیعی زفر قندی خاطر نشان کرد: مدیران اقتصادی کشوردر آن زمان هم متاسفانه بدون توجه به عوامل این مسئله، از بالا رفتن ارزش ریال خوشنود بودند.

وی افزود: آن ها توجه نداشتند که این ریال‌های جمع شده از بازار داخلی کشور، می‌تواند به ابزاری قدرتمند برای تخریب بازار تبدیل شوند و با ایجاد نوسانی معکوس، به بنیان‌های اقتصادی کشور ضربه بزنند.

ضرورت هوشیاری سیاستگذاران اقتصادی برای تعدیل بازار

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: اتفاقی که در آن دوران رخ داد و امروز هم سیاستگذاران کلان اقتصادی و سیاسی کشور باید نسبت به این نوع اقداماتی هوشیار باشند.

رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان خاطر نشان کرد: سیاست گذاران اقتصادی باید با مدیریت هیجانات جامعه، نگذارند بازار ارز و سایر بازارهای اقتصادی اسیر این نوسانات روانی شوند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *