1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. نوع جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

نوع جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی

نوع جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه نوع جدید ویروس کرونا که به شدت جهش یافته است را شناسایی و آن را نوعی نگرانی مهم نامید.

به گزارش برات نیوز، سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر شد، گفت: «این نوع دارای تعداد زیادی جهش است که بعضی از آنها نگران کننده هستند. شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر واریانت‌ها است.»

این نوع ابتدا با نام B.1.1.529 شناخته شد.

نام جدید آن omicron است و تعداد کمی از آن در آفریقای جنوبی شناسایی شده است.

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه گزارش داد که به نظر می‌رسد تعداد موارد omicron تقریباً در تمام استان‌های آفریقای جنوبی در حال افزایش است.

نوع omicron تا به حال در بریتانیا، اسرائیل، بلژیک، هلند و هنگ کنگ یافت شده است.

چیزی که ما تاکنون مشخص شده است:

جهش‌های متعدد نوع جدید ویروس کرونا

روز پنجشنبه نشستی رسانه‌ای توسط وزارت بهداشت آفریقای جنوبی برگزار شد.

تولیو دی اولیویرا، دانشمند آفریقای جنوبی در آن گفت: «این گونه حاوی بیش از 30 جهش در پروتئین اسپایک، جزء ویروسی است که به سلول‌ها متصل می‌شود. این به طور قابل توجهی بیشتر از نمونه دلتا است.»

مقامات بهداشتی گفته‌اند که بسیاری از این جهش‌ها با افزایش مقاومت آنتی‌بادی مرتبط هستند که ممکن است بر نحوه رفتار ویروس در رابطه با واکسن‌ها، درمان‌ها و قابلیت انتقال تأثیر بگذارد.

دی اولیویرا گفت: «این نوع در کل حاوی حدود 50 جهش است. دامنه اتصال گیرنده، بخشی از ویروس که برای اولین بار با سلول‌ها تماس می‌گیرد، دارای 10 جهش است که به مراتب بیشتر از 2 جهش برای نوع دلتا کووید است که در اوایل امسال به سرعت گسترش یافت و به سویه غالب در سراسر جهان تبدیل شد.»

این سطح از جهش به این معنی است که ممکن است از یک بیمار منفرد ناشی شده باشد که نتوانسته ویروس را از بین برده و به آن فرصت تکامل ژنتیکی بدهد.

همین فرضیه برای نوع آلفا کووید ارائه شد.

ماریا ون کرخوف، سرپرست فنی سازمان جهانی بهداشت در مورد بیماری کرونا، در پخش زنده پرسش و پاسخ در روز پنجشنبه گفت که: «دانشمندان هنوز چیز زیادی در مورد این موضوع نمی‌دانند. چند هفته طول می‌کشد تا تصویری کامل از چگونگی این نوع به دست آورند و چگونگی واکنش آن به واکسن‌های موجود را ببینند.»

شناسایی نوع جدید ویروس کرونا
شناسایی نوع جدید ویروس کرونا

مهم‌ترین نوع جدید ویروس تا به امروز

بریتانیا فوراً پروازهای آفریقای جنوبی، لسوتو، بوتسوانا، نامیبیا، اسواتینی و زیمباوه را از ظهر جمعه تا ساعت 4 صبح یکشنبه به وقت محلی ممنوع کرد.

آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا در حال بررسی این نوع است.

وزیر بهداشت بریتانیا، ساجد جاوید گفت: «این مساله به طور بالقوه نگران کننده است، اما هنوز هیچ موردی در بریتانیا شناسایی نشده است»

جاوید تاکید کرد که در این مرحله اولیه به داده‌های بیشتری نیاز است، اما دولت تصمیم گرفته است اقدامات احتیاطی را انجام دهد.

جنی هریس، مدیر اجرایی HSA در بریتانیا گفت: «این مهم‌ترین نوع جدید ویروس کرونا است که تا به امروز با آن مواجه شده‌ایم. تحقیقات فوری برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قابلیت انتقال، شدت و حساسیت به واکسن آن در حال انجام است.»

اسرائیل سفر به چندین کشور جنوب آفریقا و همچنین سنگاپور و سایر کشورها را به دلیل نوع جدید ممنوع کرده است.

اسرائیل همچنین یک مورد از نوع جدید را در مسافری که از مالاوی بازگشته گزارش کرده است.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل روز جمعه با کارشناسان بهداشت دیدار کرد تا در مورد واکنش این کشور که بنا بر گزارش‌ها می‌تواند شامل اعلام وضعیت اضطراری باشد، گفتگو کرد.

بلژیک بعد از ظهر جمعه اولین کشور اروپایی بود که یک مورد از نوع B.1.1.529 را گزارش کرد.

با این حال، سازمان جهانی بهداشت روز جمعه به کشورها نسبت به اعمال شتاب‌زده محدودیت‌های سفر هشدار داد.

سخنگوی کریستین لیندمایر در نشست توجیهی سازمان ملل در ژنو گفت: «دولت‌ها باید رویکرد علمی و مبتنی بر ریسک را اتخاذ کنند.»

او تاکید کرد که: «چندین هفته طول می‌کشد تا محققان تاثیر بالقوه این نوع را درک کنند.»

محدودیت‌های سفر در آفریقای جنوبی
محدودیت‌های سفر در آفریقای جنوبی

آیا مهار کردن ویروس جدید آسان است؟

پاسی پنتینن، مدیر پاسخ اضطراری بهداشت عمومی در مرکز اروپایی پیشگیری و کنترل بیماری، روز جمعه به CNBC گفت:

«به نظر می‌رسد این نوع خاص دارای مجموعه‌ای از جهش‌های بسیار نگران‌کننده به‌ویژه در پروتئین سنبله است که برای خواص انتقال آن و همچنین محافظت آن در برابر واکسن‌ها مورد نیاز است، بنابراین بر اساس اطلاعات ژنتیکی ما کاملاً نگران آن هستیم.»

پنتینن گفت: «ما هنوز چیزهای بیشتری برای یادگیری در مورد وضعیت آفریقای جنوبی داریم و همه تلاش‌ها باید نه تنها در آفریقای جنوبی، بلکه کشورهای منطقه جنوب آفریقا باشد تا اطمینان حاصل شود که آنها تصویر کاملی از این ویروس دریافت می‌کنند.»

با این حال، فرانسوا بالو، اپیدمیولوژیست و مدیر مؤسسه ژنتیک کالج دانشگاهی لندن، روز جمعه به بی‌بی‌سی گفت: «کشف اولیه این نوع می‌تواند مهار آن را آسان‌تر کند.»

بالوکس اضافه کرد که: «حتی اگر B.1.1.529 بیشتر از انواع قبلی قابل انتقال باشد، در تلاش برای مهار ویروس ما را به نقطه اول نمی‌رساند»

گسترس بیماری هنوز مشخص نیست

اولین جهش نوع جدید ویروس کرونا در 22 نوامبر در پایگاه بین‌المللی GISAID آپلود شد، اما جهش‌ها اکنون از آفریقای جنوبی، بوتسوانا، هنگ کنگ و اسرائیل بارگذاری شده‌اند که هنوز میزان گسترش آن مشخص نیست.

جو فاهلا، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی است.

او در جلسه توجیهی روز پنجشنبه گفت: «موارد ابتلا تاکنون در گوتنگ، پرجمعیت‌ترین منطقه آفریقای جنوبی و خانه تقریباً 16 میلیون نفر متمرکز شده است.»

2 مورد در هنگ کنگ در یک هتل قرنطینه شناسایی شدند.

1 نفر که از آفریقای جنوبی سفر کرده بود مشکوک به انتقال ویروس به فردی در اتاق همسایه بود.

توسعه جدید در حالی اتفاق می‌افتد که موارد بیماری کرونا عمدتاً نوع دلتای قدیمی‌تر، در سرتاسر جهان به سمت ماه‌های زمستان افزایش می‌یابد.

به ویژه چندین کشور در اروپا شاهد افزایش بی‌سابقه بوده‌اند و اقدامات مهار سختگیرانه را اجرا کرده‌اند.

ویلیام شافنر، پروفسور پزشکی پیشگیرانه در دانشگاه واندربیلت است.

او روز جمعه به سی ان بی سی گفت: «این پیشنهادها مبنی بر اینکه این نوع می‌تواند بیشتر از دلتا قابل انتقال باشد و اینکه می‌تواند از حفاظت واکسن دوری کند، به این معنی است که موضوع نگرانی جدی است. نوع دلتا در حال حاضر به طور فوق‌العاده قابل انتقال است.»

شافنر در گفتگو با شبکه سی‌ان‌بی‌سی «اسکواک باکس آسیا» گفت: «فکر کردن در مورد ویروس دیگری که قابل انتقال‌تر باشد، واقعاً دشوار است.»

«اگر سویه دیگری داشته باشیم که می‌تواند حتی سریع‌تر از دلتا پخش شود، برای همه ما در سراسر جهان یک چالش خواهد بود.»

شافنر گفت: «با این حال، یکی از موارد مثبت تاکنون این است که این نوع هنوز با موارد شدیدتر ویروس کرونا مرتبط نشده است.»

 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست