بانک مرکزی اعتقاد دارد گسترش استفاده از رمزارزها تأثیرات بالقوهای بر سیاستهای پولی و ارزی کشور خواهد داشت، اما به همراه ایجاد فرصتهای جدید، تهدیدهایی را متوجه عموم مردم و سازمانهای استفاده کننده از آن خواهد نمود. برای سر و سامان دادن به فضای استخراج رمز ارز در کشور و رفع سردرگمی فعالان این حوزه، وزرات صمت و هیئت وزیران و چند نهاد دیگر گام های اجرایی این حوزه را پیمودند. اما باید دید این گام ها تا چه مسیری پیش رفته و تا چه حد موفقیت آمیز بوده است؟

رمزارز، صنعتی نوپا

به گزارش برات نیوز، استخراج رمز ارز صنعت نوینی است و چند سالی است در کشور ما نیز به صورت گسترده مورد توجه فعالان اقتصاد و فناوری قرار گرفته است. از آنجا که این صنعت سابقه چندانی در کشور ما ندارد، در افکار عمومی شناختی نسبت به رمز ارزها وجود ندارد و تاکنون این صنعت امکان رشد و گسترش آن در کشور فراهم نشده است. 

به همین دلیل مدیران اجرایی در پی آن برآمدند که با دستورالعمل هایی به این حوزه سر و سامان دهند. تعداد زیادی ماینر در این فضا به صورت غیرمجاز در حال استخراج بودند و در نهایت با اعمال قوانینی از سوی دولت فعالیت تعدادی از آنها متوقف و تعدادی دیگر نیز تحت مدیریت درآمد.

سختگیری دولت در اعطای مجوز استخراج رمز ارز

برخی از فعالان نیز به دلیل قوانین سختگیرانه اعمال شده از بالا خودشان فعالیت ها را متوقف کردند، چرا که قوانین اعلام شده را سختگیرانه دانستند و ماینرها تصمیم گرفتند که برای کسب درآمد بیشتر در دیگر کشورها این امر را دنبال کنند. زیرا دریافت مجوز و فعالیت در ایران سودآوری به مراتب پایینی دارد و نیاز است تا قوانین و نرخ برق در حوزه استخراج رمز ارز اصلاح و شفاف شود. اما مفاد این مجوزها چه بود؟

نگاهی به مصائب استخراج رمز ارز در ایران
ماینرها تصمیم گرفتند که برای کسب درآمد بیشتر در دیگر کشورها این امر را دنبال کنند. زیرا دریافت مجوز و فعالیت در ایران سودآوری به مراتب پایینی دارد

سودی که با مجوز از بین می رود

مجوز استخراج رمز ارز که از سوی وزرات صمت صادر می شود، به این صورت است که خود ماینرها و سرمایه گذاران مسئولیت ریسک آن را داشته و استفاده از رمزارزها مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست. طبق بند ۸ دستورالعمل تامین زیرساخت های لازم شامل برق، گاز، آب، اینترنت و غیره بر عهده دارنده جواز است. با این شرایط سود کمی عاید ماینرها خواهد شد.

قوانین دست و پاگیر مجوز استخراج رمز ارز

دریافت این مجوز شامل بند و تبصره های دست و پاگیر دیگری هم بود که شرح کامل آن در این مقال نمی گنجد. مثلا مدت اعتبار مجوز استخراج بیت کوین یک سال است و با ارائه گزارش عملکرد از سوی متقاضی و نظارت سازمان قابل تمدید است. یا طبق ماده 13 به منظور تامین برق مورد نیاز پس از صدور جواز تاسیس ، اطلاعات مجوز در سامانه وزارت نیرو ارسال می شود و پس از اختصاص انشعاب برق، وزارت نیرو و اطلاعات آن را از طریق سامانه به وزارت صمت اعلام می نماید.

بیشتر بخوانید: مجوز استخراج رمز ارزها باید تغییر یابد

مزارع غیرمجاز رمز ارز

تعدادی از افرادی که مزرعه رمز ارز داشتند به صورت غیرمجاز آن را انجام می دهند. بر اساس مصوبه دولت، ارزش دستگاه های داخلی صفر ریال اما دستگاه های خارجی 100 هزار یورو است. احتمالا دلیل قیمتگذاری به یورو این است که ریال ارز قابل پیش بینی ای نیست و قیمت دستگاه ها نیز هر روز متغیر است.

مساحت زمین هم باید هزار متر مربع باشد اما هرکسی امکان دریافت مجوز با چنین شرایطی را ندارد. علاوه بر این هزینه هایی نیز برای گرفتن مجوز پیش پای ماینرها است. حال سوال اینجاست که آیا مسئولان قصد داشته اند شرایط دریافت مجوز را به حدی سختگیرانه تعیین کنند که عملا برای فعالان این حوزه غیرممکن شود؟ چندین تن از اعضای انجمن بلاکچین نیز شرایط اخذ مجوز را سخت عنوان کرده و افرادی که این مجوز را دریافت کردند را دارای پارتی می دانند.

پاداش در ازای معرفی مراکز غیرقانونی

از طرف دیگر وزارت اقتصاد از مردم نیز برای معرفی مراکز غیر قانونی استخراج رمزارز کمک خواست و از آنها خواست در ازای معرفی مزارع غیر قانونی ارز پاداش دریافت کنند. تاکنون بیش از یک‌هزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که در کشور پراکنده‌اند. با این حال تا 22 تیر 99 حدود 14 مرکز به ظرفیت 300 مگاوات موفق به دریافت مجوز شدند. دارندگان مجوز استخراج رمز ارز می‌تواننند با راهکارهای در نظر گرفته شده می‌توانند تا ۴۷ درصد از تخفیف بهای برق برخوردار شوند. این راهی است که شاید مراکز تشویق به گرفتن مجوز شوند.

شنیده های غیر رسمی حاکی از آن است که بسیاری از نهادهای دولت وارد عرصه استخراج رمزارز شده اند و هرروز شرایط جدیدتری برای امکان ورود دیگر نهاد ها به این عرصه در نظر گرفته می شود. به طور نمونه اکنون نیروگاه های برق نیز می توانند در حوزه استخراج رمزارز وارد شوند.

نگاهی به مصائب استخراج رمز ارز در ایران
وزارت اقتصاد از مردم نیز برای معرفی مراکز غیر قانونی استخراج رمزارز کمک خواست و از آنها خواست در ازای معرفی مزارع غیر قانونی ارز پاداش دریافت کنند

اصلاحیه های متعدد

در خصوص اجرا و تجهیزات استخراج رمز ارز نیز هنوز اما و اگرهایی وجود دارد و هیئت وریزان و بانک مرکزی به همراه دیگر مسئولین مربوطه اصلاحیه هایی را منتشر می کنند. برای مثال با تصویب هیئت وزیران مقرر شد رمزارزهای استخراج شده ، صرفاً برای تأمین ارز واردات کشور و بر اساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، قابل مبادله خواهند بود. همچنین سقف مجاز رمز ارز استخراج شده و قابل مبادله توسط هر واحد استخراج کننده، بر اساس میزان انرژی مصرف شده از سوی آن واحد، طبق دستورالعملی که توسط وزارت نیرو تدوین می‌شود، تعیین و به صورت دوره‌ای به بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

در نهایت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که نگهداری دستگاه های استخراج بدون مجوز ممنوع است و ماینرها باید ظرف یک ماه یا نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند و یا دستگاه های خود را تحویل دهند.

نگاهی به مصائب استخراج رمز ارز در ایران
نگهداری دستگاه های استخراج بدون مجوز ممنوع است و ماینرها باید ظرف یک ماه یا نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند و یا دستگاه های خود را تحویل دهند.

تلاش ارگان ها برای تسهیل شرایط مجوز

انجمن بلاکچین همچنان در حال تقلا برای تغییر مفاد مجوز استخراج رمزارزهاست تا اندکی شرایط دریافت را تسهیل کند. کارشناسان رمز ارز نیز این دستورالعمل را مبهم می دانند و درامدزایی این صنعت را زیرسوال رفته می دانند.

باید دید با توجه به محدودیت هایی که در این آیین نامه موجود دارد و ریسک های عملیاتی و ریسک ‌متهم شدن به کم‌اظهاری، ریسک قیمت‌گذاری و ریسک نرخ تبدیل و … چه تعداد از ماینرها قادر به بقا در این حوزه هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *