هند، لایحه‌ای مبنی بر منع فعالیت رمزارزها و جریمه ماینرهای متخلف تصویب می‌کند.

به گزارش برات نیوز، این لایحه یکی از سخت‌گیرانه‌ترین سیاست‌های جهانی علیه رمزارزهاست. بر اساس آن، داشتن، صدور، ماینینگ، تجارت و انتقال رمزارزها جرم تلقی می‌شود. 

این اقدام مطابق با دستور کار ژانویه دولت است. دولت خواستار ممنوعیت ارزهای مجازی خصوصی مانند بیت کوین است. در حالی که چارچوبی برای یک ارز دیجیتال رسمی ایجاد می‌کند. اما اظهارنظرهای اخیر دولت امید سرمایه‌گذاران برای سخت‌گیری‌های کمتر در بازار پررونق را افزایش داد. 

به گفته یکی از مقامات، این لایحه به دارندگان رمزارزها حداکثر شش ماه فرصت تسویه می‌دهد. پس از آن، مجازات‌هایی را اعمال می‌کند. این مقام خواست تا نامش فاش نشود زیرا مفاد لایحه علنی نیست. 

مقامات اطمینان دارند که این لایحه به تصویب خواهد رسید. چراکه نخست وزیر نارندرا مودی به راحتی اکثریت پارلمان را در اختیار دارد.

در صورت تصویب منع فعالیت رمزارزها، هند اولین اقتصادی بزرگی خواهد بود که داشتن رمزارز را غیرقانونی می‌داند. حتی در چین داشتن رمزارز برخلاف ماینینگ و تجارت ممنوع نیست. و دارندگان رمزارزها جریمه نمی‌شوند. 

وزارت دارایی بلافاصله به ایمیلی که به دنبال توضیح بود، پاسخ نداد.

طمع به جای وحشت

بیت کوین، بزرگترین رمزارز جهان، روز شنبه به بالاترین سطح 60000 دلار رسید. ارزش این رمزارز امسال تقریباً دو برابر شده است. چراکه مقبولیت آن برای پرداخت با حمایت طرفداران برجسته‌ای نظیر ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، افزایش یافته است. 

در هند، علیرغم تهدیدهای دولت مبنی بر ممنوعیت، حجم معاملات رو به افزایش است. طبق برآوردهای صنعتی، 8 میلیون سرمایه گذار در حال حاضر 100 میلیارد روپیه سرمایه رمزارز دارند. این رقم معادل 1.4 میلیارد دلار است. اطلاعات رسمی در این خصوص در دسترس نیست. 

به گفته یک سرمایه‌گذار رمزارز، سامنش سالودکار، سرمایه هر ماه به سرعت در حال افزایش است. و هیچ کس نمی‌خواهد عقب بمانید. وی افزود: حتی اگر مردم از ممنوعیت احتمالی وحشت‌زده شوند، حرص موجب این انتخاب‌ها می‌شود. 

به گفته گوراو داهاک، مدیر اجرایی: ثبت نام کاربران و جریان مالی در Bitbns صرافی رمزارز محلی 30 برابر شده است. Unocoin، یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های هند است. علیرغم نگرانی‌ها از ممنوعیت، 20000 بر تعداد کاربران این صرافی در ماه‌های ژانویه و فوریه اضافه شد.

طمع به جای وحشت در لایحه منع فعالیت رمزارزها
طمع به جای وحشت در لایحه منع فعالیت رمزارزها

ویکرام رانگالا، مدیر ارشد بازاریابی بورس گفت: حجم معاملات روزانه «ZebPay» در فوریه 2021 به اندازه کل فوریه 2020 بود. 

مقامات ارشد هند، رمزارز را «طرح پونزی» خوانده‌اند. اما وزیر دارایی، نیرمالا سیتارامان، در این ماه نگرانی‌های سرمایه‌گذاران را کاهش داده است.

بیشتر بخوانید: مسدود کردن رمزارزها، دستاویز دولت برای جبران بورس

وی به CNBC-TV18 گفت: من فقط می‌توانم این اطمینان را به شما بدهم كه ذهن ما بسته نیست. ما به دنبال روش‌هایی هستیم كه احتمال وقوع آزمایشات در دنیای دیجیتال و رمزارزها وجود داشته باشد. موضعی کاملاً تنظیم شده‌ای اتخاذ خواهد شد.

با این وجود، دولت قصد دارد تا منع فعالیت رمزارزها را عملی کند. این در حالی است که بهبود بلاکچین می‌تواند انقلابی در تراکنش‌های بین‌المللی ایجاد کند. بلاکچین، فناوری پایگاه داده امنی است که اساس ارزهای مجازی را تشکیل می‌دهد.

به گفته یک مقام ارشد، هند از نظر فناوری مشکلی ندارد. کنترل این فناوری هیچ ضرری نخواهد داشت. این مقام همچنین در مورد اقدامات دولت در خصوص دارندگان رمزارزهایی که تسویه نکرده‌اند، توضیح داد. 

مجازات زندان در پی منع فعالیت رمزارزها

هیئت دولت در سال 2019، پیشنهاد مجازات زندان برای استخراج، تولید، نگهداری، فروش، انتقال، صدور یا معامله رمزارزها را ارائه داد. این مجازات تا 10 سال زندان بیان شده است.

این مقام از گفتن این که آیا لایحه جدید نیز شامل زندان و جریمه است، امتناع کرد. او جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نداد. اما گفت که بحث در این خصوص در مراحل نهایی است.

در مارس 2020، دادگاه عالی هند فرمان سال 2018 بانک مرکزی را رد کرد. بر اساس فرمان، انجام تراکنش با رمزارزها توسط بانک‌ها ممنوع است. در نتیجه، سرمایه‌گذاران به ورود به بازار تشویق می‌شوند. دادگاه به دولت دستور داد تا موضع خود را مشخص کند. و قانونی را در این مورد تنظیم نماید.

بانک مرکزی هند ماه گذشته در خصوص از بین رفتن ثبات مالی ناشی از رمزارزها ابراز نگرانی کرد. نگرانی خود را بار دیگر اعلام کرد. در همان زمان، بانک مرکزی در حال کار بر روی راه‌اندازی ارز دیجیتال خود بود. به گفته یک مقام ارشد، لایحه دولت در پی تشویق این گام است. 

علیرغم رضایت بازار، سرمایه‌گذاران می‌دانند که این رونق ممکن است در خطر باشد.

نعیمیش سنگوی در سال گذشته شرط‌‌بندی روی ارزهای دیجیتال را شروع کرد. او با اشاره به نگرانی‌های موجود در مورد منع فعالیت رمزارزها گفت. اگر این ممنوعیت رسمی باشد، ما باید به آن عمل کنیم. تا آن زمان، ترجیح می‌دهم که به جای وحشت و فروش با بازار همراه باشم. 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *