بنابر تحلیل‌های منتشرشده از کارشناسان تبلیغات، کمپین انتخاباتی جو بایدن ، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا، برای هر رای کسب ‌شده بیش از 13 دلار هزینه کرده ‌است.

به گزارش برات نیوز، بر خلاف برآوردهای اولیه، منابع مالی که دموکرات‌ها برای پیروزی در انتخابات اخیر صرف کرده‌اند؛ بسیار بیشتر از تمامی کاندیداهای پیشین است.

هزینه کمپین انتخاباتی بایدن
هزینه یک میلیارد دلاری کمپین انتخاباتی بایدن

جو بایدن در تاریخ 25 آوریل 2020 به شکل رسمی نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد و در 3 دسامبر 2019، نام او به عنوان برنده انتخابات درون‌حزبی به کمیسیون فدرال انتخابات اعلام شد.

13 دلار به ازای هر رای بایدن هزینه شده‌است

گفته می‌شود که کمپین انتخاباتی بایدن برای پیروزی بر رقیبان درون‌حزبی همچون برنی سندرز و پس از آن دونالد ترامپ از حزب رقیب، از تاریخ 1 آوریل 2019 تا 23 نوامبر 2020، برابر 1 میلیارد و 63 میلیون دلار هزینه کرده‌است.

بایدن توانست در انتخابات اخیر با کسب حدود 81 میلیون و 271 هزار رای پیروز شود. با این حساب می‌توان گفت کارزار انتخاباتی رئیس‌جمهور آینده آمریکا، برای هر رای بیش از 13 دلار هزینه کرده‌است.

هزینه کمپین انتخاباتی بایدن
هزینه 13 دلاری کمپین انتخاباتی بایدن برای هر رای

این میزان تقریبا برابر با همان مقداری است که در دوره‌های قبل هم برای نامزدهای پیشین ریاست جمهوری در جبهه دموکرات هزینه شده‌بود.

بنابراین باید گفت که کمپین انتخاباتی بایدن ، اولین کمپین در تاریخ انتخابات آمریکا است که بیش از 1 میلیارد دلار برای حامیان مالی خود هزینه برمی‌دارد.

البته مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، که نتوانست موفقیت چندانی در انتخابات کسب کند؛ بیش از 1 میلیارد دلار برای تبلیغات کاندیداتوری خود هزینه کرده‌بود. با این تفاوت که تمامی این مبلغ از هزینه شخصی خود او تامین شده‌بود.

اما هزینه‌های کاراز پیروز انتخابات 2020، از منابعی چون مشارکت‌های فردی، کمیته‌مالی حزب دموکرات و تعدادی از کمیته‌های دیگر تامین شده ‌است.

بیشتر بخوانید: تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران

کمپین ترامپ بسیار کمتر از بایدن برای انتخابات هزینه کرده بود

همه این‌ها در حالی است که کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ، قطب دیگر انتخابات از حزب جمهوری‌خواه، با اختلاف بسیاری از جبهه رقیب؛ چیزی در حدود 718 میلیون و 174 هزار دلار برای این انتخابات هزینه کرده‌ بود.

کمپین انتخاباتی ترامپ که از ژانویه 2019 کار خود را آغاز کرده بود، توانست 74 میلیون و 209 هزار رای را برای او کسب کند.

با این حساب برای هر رای کسب‌شده برای ترامپ در انتخابات 2020، تقریبا 9.7 دلار هزینه شده‌است. البته در پیروزی که در سال 2016 برای جمهوری‌خواهان به دست آمد، مبلغی کمتر از 7 دلار در ازای هر رای هزینه شده‌بود.

هزینه کمپین انتخاباتی بایدن

البته برخی از برآوردها بیان می‌کنند که کمپین انتخاباتی بایدن بیش از 18 دلار برای هر رای هزینه کرده‌است. اگر این گفته‌ها صحت داشته‌ باشد، رقم مجموع هزینه‌ها بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود.

هر چند نتیجه پایانی انتخابات و اختلاف چشم‌گیر بایدن با رقیب اصلی خود در ایالت‌های کلیدی، نشان می‌دهد که این هزینه کاملا مقرون به صرفه بوده‌است.

کارزار انتخاباتی هیلاری کلینتون، وزیر پیشین امورخارجه آمریکا، که کاندیدای ریاست جمهوری انتخابات 2016 از جبهه دموکرات بود؛ با وجود آن‌که در آن انتخابات متحمل شکست شد، در حدود 12 دلار برای هر رای هزینه کرده‌بود.

علاوه بر آن هر رای کسب‌شده برای باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های 2008 و 2012، چیزی در حدود 11 دلار هزینه برداشته‌بود.

مشارکت‌های مردمی، بخش چشم‌گیر هزینه کمپین انتخاباتی بایدن

با وجود آن‌که انتخابات آمریکا در 3 نوامبر به پایان رسید، اما کارزارهای انتخاباتی تا روز 23 این ماه به کار خود ادامه‌ داده‌اند.

این موضوع بخشی از روند معمول کارزارهای انتخاباتی است که در این زمان به برآورد هزینه‌های و تسویه حساب می‌پردازند.

رقم بالای مشارکت عمومی جمع‌آوری شده در کمپین انتخاباتی بایدن و همچنین هزینه گسترده احزاب، نشان‌گر آن است که در آینده شاهد انتخابات گران‌تری هم خواهیم بود.

در گزارش‌ها و منابع مختلف نقل شده‌است که کمپین انتخاباتی بایدن از 15 اکتبر سال میلادی جاری تا 23 نوامبر، به صورت خالص مبلغ تقریبی 107 میلیون دلار از مشارکت‌های عمومی برای تامین هزینه‌های خود جمع‌آوری کرده‌است.

نقش مشارکت‌های عمومی در هزینه کمپین انتخاباتی بایدن

این در حالی‌است که کارزار ترامپ، در مدت مشابه مبلغ 178 میلیون دلار را جمع‌آوری کرده‌است.

گفته می‌شود که این کمپین تنها در روز انتخاب، بیش از 400 ایمیل برای درخواست مشارکت مالی به افراد مختلف ارسال کرده‌است و ادعاهایی در مورد تقلب و بی‌نظمی در انتخابات مطرح ساخته‌است.

بیشتر بخوانید: واکنش منفی یوآن چین به نتایج انتخابات آمریکا

همان‌طور که انتظار می‌رفت، انتخابات 2020 به پرهزینه‌ترین رویداد انتخاباتی تاریخ تبدیل شد. هزینه کلی این انتخابات در حدود 14 میلیارد دلار تقریب زده شده‌است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *