بانک و بیمهمنتخب سردبیر

هزینه صدور هر کارت بانکی ۴ برابر کارمزد صدور است

کپی شدن کارت بانکی

حسین محمودی اعلام کرد در رابطه با مدیریت چالش تامین و صدور کارت‌های بانکی، اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا در زمینه فرآیند تامین کارت خام مغناطیسی مورد نیاز شبکه بانکی مشکلات زیادی را ایجاد کرده و امکان واردات مواد اولیه تولید کارت خام وجود ندارد. همین موضوع سبب شده تا در حال حاضر نسبت به سال قبل هزینه صدور هر کارت بانکی و پشتیبانی دستگاه‌های صدور کارت بانکی تا ۴ برابر افزایش یابد.

به گزارش برات نیوز ؛ مدیرکل اداره بانکداری شخصی  و بهبود تجربه مشتری بانک ملت افزود: مردم باید توجه کنند که هزینه دریافت شده از آن‌ها درباره کامزد صدور کارت بانکی، درآمدی برای بانک‌ها نیست و بانک‌ها فقط بخش کوچکی از هزینه را از مشتریان دریافت می‌کنند؛ به صورت متوسط هزینه صدور هر کارت بانکی ۴ برابر کارمزدی است که بانک‌ها به عنوان هزینه صدور کارت از مشتری دریافت می‌کنند و این فشار کارمزدی باعث می‌شود تا بانک از جای دیگری مثل تسهیلات، هزینه‌ها را جبران کند.

بیشتر بخوانید: 2.7 میلیارد تراکنش شاپرکی در خرداد ماه انجام شد

وی همچنین اعلام کرد برای کارت‌های مفقودی بانک ملت هزیه صدور 15 هزار تومان خواهد بود: در بانک ملت برای مدیریت  بهتر مشکل تامین کارت مغناطیسی بانکی و هزینه‌های افزایش یافته تصمیم گرفته شد تا در نقطه‌ای که باید رفتار مشتری اصلاح شود بدون آنکه فشاری به عموم مشتریان وارد شود و همچنین از مقررات بانک مرکزی سرپیچی نکنیم، اگر مشتری قبل از تاریخ انقضاء کارت، کارت را مفقود و نسبت به درخواست صدور دوباره کارت اقدام کند، باید هزینه کامل و واقعی صدور کارت یعنی ۱۵ هزار تومان را بپردازد؛ این در حالی است که اگر مشتری برای اولین بار کارت را برای حسابی دریافت کند یا نسبت به تمدید کارت اقدام کند و حتی فیزیک کارت قبلی فرسوده و معیوب را به شعبه ارائه کند، با تعرفه صدور کارت که از سوی شورای پول و اعتبار اعلام شده است یعنی دو هزار و ۳۰۰ تومان مانند قبل در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.

محمودی ادامه داد: متاسفانه حجم زیادی از کارت‌های بانکی صادره در سال قبل به دلیل مفقودی صادر می‌شد و مشتریان از آن جایی که هزینه صدور کارت بسیار پایین بود، حتی اگر کارت را در منزل گم می‌کردند، به جای آنکه مراجعه کنند و کارت را پیدا کنند یا حتی از خدمات بدون کارت بانک ملت استفاده کنند، با مراجعه به شعبه با توجه به کارمزد پایین درخواست کارت جدید می‌دادند. آمارها در بانک ملت نشان می‌دهد که مشتریانی هستند که تا قبل از اتمام تاریخ انقضا ۱۰ الی ۱۵ بار درخواست صدور کارت به دلیل مفقودی می‌دادند. با توجه به تعداد زیاد صدور این کارت‌ها با تعرفه یارانه‌ای،  بار هزینه‌ای بانک افزایش یافته بود. اما خوشبختانه الان با مصوبه دریافت ۱۵ هزار تومان برای صدور کارت بانکی به دلیل مفقودی در بانک ملت، رفتار مشتریان اصلاح پیدا می‌کند.

برات نیوز: رشد وام قرض ‌الحسنه در سال ۹۸

وی همچنین نکته دیگری در رابطه با صدور کارت‌های هدیه اعلام کرد: زین پس کارت هدیه کمتر از ۵۰ هزار تومان در بانک ملت صادر نخواهد شد چرا که در بازده مبلغی کمتر از ۵۰ هزار تومان، بانک‌ها دچار ضرر و زیان خواهند شد و عددی که از رسوب حاصل می‌شود، هزینه‌های صدور کارت که رایگان بوده را پوشش نمی‌دهد و همین موضوع باعث شده تا صدور کارت کمتر از مبلغ پنجاه هزار تومان به‌صرفه نباشد و متوقف شود. صدور کارت هدیه بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان با کارمزد ۲ هزار و ۳۰۰ تومانی انجام می‌شود و برای مبالغ بالای ۲۰۰ هزار تومان کارت هدیه به صورت رایگان صادر خواهد شد. آمارها نشان می‌دهند که مبلغ درصد قابل توجهی از کارت‌های هدیه بلافاصله بعد از صدور خالی می‌شوند و صرفا درصد کمی به مرور استفاده می‌شوند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید