1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. اقتصاددانان به دنبال مهار هزینه های اقتصادی کرونا
اخبار اقتصادی

اقتصاددانان به دنبال مهار هزینه های اقتصادی کرونا

هزینه های اقتصادی کرونا

محققان در حال تهیه مدل هایی برای تعطیل شدن و گشایش مجدد کسب و کارهایی هستند که با شیوع کرونا متحمل هزینه های اقتصادی زیادی شدند. با برات نیوز همراه باشید.

زمانی که تعداد پرونده های پزشکی مرتبط با کرونا در ماه مارس زیاد شد، اندرو ام کومو، رئیس دولت برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، اقدام به تعطیلی مشاغل غیرمجاز کرد و آن را “شدیدترین اقدامی که می‌توان انجام دهیم” لقب داد.

اکنون محققان می‌گویند که رویکردهای هدفمندتر – در نیویورک و دیگر مناطق- ممکن است سلامت عمومی را در کنار از سر گیری رشد اقتصادی حفظ کند.

اولین مرحله بازگشایی کسب و کارها در نیویورک

مشاغل در شهر نیویورک در اولین مرحله بازگشایی از روز دوشنبه بازگشایی می‌شوند، مشاغلی که بیش از 11 هفته است که تعطیل شده اند. یک مطالعه انجام گرفته در این خصوص نشان داد که با انتخاب استراتژیک محله‌ها برای تعطیلی، هزینه های اقتصادی به یک سوم کاهش یافت و خطر ابتلا به این ویروس برای ساکنان محلی و کارمندانی که مشاغل محلی داشتند را تنظیم کرد.

بیشتر بخوانید: کرونا ویروس، ضربه ای مهلک برای اقتصاد جهانی

مناطقی که بیشترین شیوع کرونا در آنها دیده شده، لزوما مشاغلی با بالاترین تردد افراد نبوده اند. محققان دریافتند که اگر شانس انتشار ویروس در برخی مناطق کم باشد و هزینه اقتصادی بستن این کسب و کارها زیاد باشد، بهتر است که این مشاغل در مناطق خاصی دوباره باز شوند.

هزینه های اقتصادی کرونا

محققان دیگر با ارزیابی سطح نسبی ریسک ناشی از مشاغل مختلف این مشکل را بررسی کردند. کاترین بایکر، اقتصاددان دانشگاه شیکاگو، در برخی از تحقیقات خود گفت:

تمایز بین مشاغل ضروری و غیرضروری اختیاری است. در جهانی که سیاستگذاران آن می ‌توانند انواع تصمیم‌ها را در زمینه‌های تجاری، جغرافیایی و … بگیرند، پاسخ سیاسی به این مسئله بهترین راه حل است.

با مرگ و میر روزانه ناشی از کووید 19 در نیویورک و بسیاری از مناطق دیگر، طرح بستن کسب و کارها ادامه دارد، اما محققان در حال ارزیابی استراتژی های جایگزین برای مدیریت شیوع ویروس هستند. بخش عمده‌ای از کار آنها شامل استفاده از داده‌ها برای تدوین خط مشی‌های محدود کننده در آمریکا و دیگر کشورهاست.

بیشتر بخوانید: چرا مبالغ واریز شده بیمه بیکاری کرونا متفاوت است؟

در اروپا، فرانسه و اسپانیا نسخه‌هایی از طرحی که توسط باری اس آر ارائه شده، اتخاذ شده است. اقتصاددانان دانشگاه آکسفورد و میکل اولیو بارتون، ریاضیدان دانشگاه پاریس دوپلین کشورها را به مناطق خطرناک قرمز و مناطق امن سبز تقسیم کرد و اجازه سفر در مناطق داخلی سبز رنگ را صادر کرد. اما در مورد نواحی قرمز هنوز سختگیری هایی وجود دارد.

راهکارها در جهت کاهش هزینه های اقتصادی ناشی از کرونا

این محققان با صادر کردن اجازه مسافرت در مناطق سبز که میزان شیوع پایینی دارند، ظرفیت بیمارستان هایشان زیاد است و سیستم های آزمایش و ردیابی موثری دارند، در صدد هستند تا تجارت گردشگری را بار دیگر در اتحادیه اروپا زنده کنند. دولت ها نیز می توانند منابع کمکی خود را بر مناطق قرمز که مهمترین بخش های اقتصادی کشورها هستند متمرکز کنند و ظرفیت بیمارستان ها و پذیریش بیماران برای آزمایش را بهبود بخشند تا هر چه سریع تر نیز آنجا را به مناطق سبز تبدیل کنند.

آقای پرادلسکی گفت:

تأثیر نداشتن گردشگر در تابستان می تواند اقتصاد کشورهای مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا را به همان وضعیتی سوق دهد که در رکود بزرگ تجربه کردند.

به عنوان مثال ، اسپانیا موافقت کرده است که جزیره مایورکا را برای گردشگران برخی کشورها از جمله آلمان و فرانسه باز کند، در حالی که سفر آنها را به سرزمین اصلی اسپانیا بسته نگه داشته و تنها آنها می توانند وارد جزیره مایورکا شوند.

در ایالات متحده ، گروهی از محققان از جمله خانم بایکر مسیر متفاوتی را دنبال می کنند. آنها با استفاده از داده های تلفن همراه و نظرسنجی ها برای شناسایی اینکه کدام مشاغل شلوغ تر و پر تعامل تر است و همچنین میزان انجام این مشاغل به صورت دورکاری در داخل خانه چقدر است. همچنین میزان تعامل آنها از شخصی به شخص دیگر یا از طریق لمس کردن سطوح مشترک به چه میزان است.

سالن‌های ناخن کار تعامل شخصی بیشتری نسبت به فروشگاه های محصولات چمن زنی و باغ دارند. بعضی از رستوران‌ها در بعضی اوقات غذا را به صورت بسته بندی ارسال می‌کنند، در حالی که برخی دیگر در طول روز مشتریان ثابتی دریافت می‌کنند.

ایده محققان این است که این مشاغل با حفظ سلامتی، به روش‌هایی متناسب مانند جدا کردن افراد با جدول کشی یا محدود کردن تردد، ریسک آسیب پذیری به کرونا را کمتر کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست