طبق برنامه ریزی‌های از پیش تعیین شده، سومین هلدینگ سیمانی ایران به بورس خواهد پیوست. اینطور که پیداست قرار است تا پایان پاییز سال جاری در بازار دوم فرابورس عرضه شود.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن صنفی کارمایان صنعت سیمان، مدیر عامل شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر گفت: فرآیند پذیرش و درج نماد این شرکت امسال پیگیری شد و هلدینگ در شهریورماه امسال با نماد «سغدیر» در فهرست نمادهای بازار دوم فرابورس، درج‌شده و مطابق دستورالعمل پذیرش فرابورس، سهامدار عمده تا چهار ماه بعد از درج، برای عرضه سهام فرصت خواهد داشت.

محمدرضا سلیمیان همچنین اعلام کرده است که این هلدینگ 10 درصد از ظرفیت تولید سیمان کشور معادل با 8.6 میلیون تن را در اختیار دارد و از این لحاظ سومین هلدینگ سیمانی کشور شناخته می‌شود.

علاوه‌ براین، هلدینگ سیمانی غدیر در صنعت و به لحاظ تولید عملیاتی سیمان در طول سال جاری رتبه دوم را به خود اختصاصا داده است.

سلیمیان در رابطه با میزان سهام مشمول عرضه اولیه اعلام کرده است: با توجه به توافقاتی که در رابطه با این مساله بین شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌عنوان سهامدار و فرابورس درحال انجام است، تلاش می‌شود مطابق الزام‌ها و دستورالعمل‌های مصوب، اقدامات لازم صورت گیرد.

راهبرد اصلی هلدینگ سیمانی غدیر

به گفته سلیمیان، یکی از راهبردهای اصلی هلدینگ سیمان غدیر، حمایت از سهام شرکت‌های مدیریتی فعال در بازار سرمایه در قالب انعقاد قراردادهای بازارگردانی است، چرا که ارزندگی سهام و چشم‌انداز فعالیت شرکت‌های زیرمجموعه، مناسب است و توانسته‌اند بازدهی مناسبی را برای ذی‌نفعان خود، به عمل آورند.

هلدینگ سیمان غدیر، قبل از اینکه این نامه ابلاغ شود، الزام ناشران بورسی و فرابورس به سهامداران عمده شرکت‌ها بازارگردانی سهام متبوع خود، همواره عملیات بازارگردانی را به فراخور شرایط بازار در دستور کار خود داشت و سعی کرده با این عملیات، تعادل عرضه و تقاضا را در بازار ایجاد کند.

سلیمیان در رابطه با شرکت‌های تابعه هلدینگ سیمانی غدیر نیز اعلام کرد: سهام شرکت‌های سیمان سپاهان، کردستان و شرق که بزرگترین شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده در منطقه جغرافیایی خود محسوب می‌شوند، به صورت کاملا منظم توسط «صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی مهرگان» بازارگردانی می‌شود تا شاهد افزایش نقدشوندگی سهام و تنظیم عرضه و تقاضای بازار آن‌ها باشیم.

یکی از مهم‌ترین اهداف بازارگردانی این است که به طور منظم سهام متعادل باشد و صف خرید و فروش از بین برود. باید قیمت سهام به سوی ارزش ذاتی خود برود که برمبنای تنظیم عایدی آتی سهام شرکت به دست می‌آید.

وی همچنین تصریح کرد: صندوق بازارگردانی با افزایش نقدشوندگی سهام و عرضه‌های هوشمند، از دستکاری قیمت سهام به‌منظور نوسان گیری‌ها و سفته‌بازی‌ها جلوگیری خواهد کرد.

طرح‌های تشویقی 

در رابطه با میزان بودجه پیش‌بینی شده براز بازارگردانی سهام زیر مجموعه نیز قرار است حدنصاب روزانه تمامی سهام فعال در بورس و فرابورس از سوی متولیان هردو بازار تعیین شود در این صورت، این هلدینگ خود را ملزم به رعایت حداقل‌ها خواهد کرد.

سلیمیان در ادامه سخنان خود افزود: طرح‌های تشویقی پیش‌بینی‌شده نظیر «تخفیف مالیاتی و کارمزد معاملاتی» که برای بهره‌مندی از خدمات این صندوق‌ها تعریف‌شده، قطعا باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای سهامداران عمده شرکت‌ها خواهد شد.

وی همچنین گفت: طبق ماده ۳۳ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، کلیه نقل ‌و انتقالات اوراق بهادار که توسط بازارگردانان دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می‌شوند، از پرداخت مالیات مقطوع نیم درصد معاف شده و طبق دستورالعمل فعالیت صندوق‌های بازارگردانی، کارمزد معاملاتی این صندوق‌ها برای ناشران، ۸۰ درصد است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *