همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان موضوعی است که هر از چندی خبرساز می‌شود. طی ماه های اخیر هم بارها نمایندگان مجلس اعلام کرده‌اند که همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان را به صورت جدی و مستمر پیگیری می‌کنند. اتفاقی که به عادلانه‌تر شدن دریافتی‌های این قشر کمک می‌کند.

قرار بر است که مرحله دوم این طرح هم از ابتدای نیمه دوم امسال آغاز شود. در این طرح، دریافتی بازنشستگان با شاغلان هم‌طراز خودشان یکسان می‌شود. البته این کار در کنار اقدامات دیگر به دنبال  توسعه معیشت و سبد خانواده بازنشستگان است.

در همین راستا هم صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده که بودجه طرح همسان‌ سازی حقوق بازنشستگان در ابتدا سه هزار و 500 میلیارد تومان مصوب مجلس شورای اسلامی بود که با پیگیری های صورت گرفته این عدد به شش هزار و 500 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و یک مرحله همسان سازی در فروردین ماه سال جاری اتفاق افتاد.

اکبر افتخاری مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این‌باره گفت: هم اکنون در حال برنامه ریزی و نهایی کردن احکام هستیم که از ابتدای مهر ماه سال جاری مرحله بعدی همسان سازی حقوق بازنشستگان را عملیاتی کنیم. بدون شک در این مرحله همسان سازی کاملی در راستای حقوق بازنشستگان صورت می گیرد.

به گفته افتخاری، این موضوع یکی از مطالبات جدی بازنشستگان بود که در یک قالب مشخص حقوق بازنشستگان و شاغلین متناسب شود و دولت هم عزم جدی در این زمینه داشت که آن را رفع کند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بیمه تکمیلی درمان را مطالبه دیگر و خواسته بحق بازنشستگان این صندوق برشمرد و گفت: خوشبختانه در این حوزه هم اتفاق خوبی رخ داد و از خردادماه امسال سرانه بازنشستگان از 60 هزار تومان در ماه به 140 هزارتومان در ماه افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: معنا و مفهوم اقدام مزبور اینکه پوشش بیمه های تکمیلی دو برابر شد و همینطور در برخی از حوزه ها پوشش های جدیدی برای بازنشستگان ایجاد گردید.

وی اظهار داشت: دولت یک مصوبه ای طی فروردین ماه سال جاری در راستای ضوابط بودجه سال 99 صادر کرد.

بیشتر بخوانید: پرداخت وام ۱۰ میلیونی برای خبرنگاران

افتخاری تصریح کرد: این مصوبه به دستگاه های اجرایی اجازه می دهد در قالب اعتبارات شان از امکانات رفاهی برای بازنشستگان همان دستگاه استفاده کنند.

وی ادامه داد: صندوق علاوه بر این مجموعه ای از اقدامات و طرح های رفاهی را برای بازنشستگان اجرا کرده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: خرید بیمه نامه، اعطای تسهیلات برای خرید کالاهای ضروری، لوازم خانگی، خرید های روزمره از فروشگاه های سراسری، در نظر گرفتن تخفیف های مناسب برای خرید محصولات شرکت های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری مثل پگاه، کفش ملی و غیره از جمله این طرح ها و اقدامات است.

وی افزود: طرح های رفاهی صندوق بازنشستگی کشوری با هدف بهبود کیفیت زندگی و افزایش قدرت خرید بازنشستگان عزیز در حال اجراست. ارائه تسهیلات بلندمدت برای خرید کالای خانگی از جمله طرح های رفاهی که از هفته آینده عملیاتی می شود. در این طرح بازنشستگان می توانند با اقساط بلندمدت 5 ساله نسبت به خرید کالای خانگی با کیفیت مثل تلویزیون، یخچال و غیره اقدام کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: برای خرید لوازم خانگی تا سقف 50 میلیون تومان وام برای بازنشستگان در نظر گرفته شده و پرداخت به تناسب حقوق بازنشستگان خواهد بود.

وی افزود: طبق معمول افرادی که حقوق پایین تری دارند سقف پرداخت وام هم کمتر خواهد بود چون باید توان بازپرداخت هم داشته باشند. بازنشستگان هم می توانند برای جهیزیه فرزندان و هم برای تهیه لوازم زندگی خودشان از این تسهیلات استفاده کنند.

وی ادامه داد: برای خرید کالاهای ضروری از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ در سال سه میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات قرض الحسنه با نرخ دو درصد برای بازنشستگان در نظر گرفته شده که در سه قالب یک میلیون و 200 هزار تومان در سه نوبت به کارت بازنشستگان بصورت اعتباری شارژ می شود و بعد طی دوره ای با یک ماه تنفس در چهار قسط از حقوقشان کسر خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بیان داشت: علاوه بر این صندوق امسال به بازنشستگان تسهیلات ضروری قرض الحسنه به مبلغ 10 میلیون تومان پرداخت می کند.

وی اضافه کرد: این تسهیلات پیش از این هفت میلیون تومان بود که اکنون به 10 میلیون تومان افزایش یافته است. امسال 350 هزار فقره وام قرض الحسنه 10 میلیونی برای بازنشستگان تدارک دیده شده که آخر هر ماه به تعدادی به نوبت پرداخت می شود.

وی ادامه داد: مضاف بر این تسهیلات فصلی به مبلغ 20 میلیون تومان برای ازدواج فرزندان بازنشستگان در نظر گرفته شده که هر فصل بر اساس قرعه کشی به کسانی که فرزندان در آستانه ازدواج دارند، تعلق می گیرد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: عمده این کارها طرح ها مشارکتی بوده و منابع صندوق درگیر آن نیست. صندوق توانسته با مشارکت و تعامل بانک عامل و هم شرکت ها و سازمان های که با این مجموعه همکاری می کنند تسهیلات مزبور را برای بازنشستگان عزیز ایجاد کند. صندوق بازنشستگی منابع آن چنانی ندارد که بخواهد طرح های بزرگی را اجرا کند.

وی همچنین در خصوص سامانه جامع ثبت اطلاعات املاک نیز توضیح داد: این سامانه پس از تعطیلات نوروز سال جاری عملیاتی شده و املاک متعلق به صندوق در آن در حال ثبت و ضبط است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: صندوق طیف مختلف و متنوعی از املاک را در اختیار دارد که ضرورت ایجاب می کرد ابتدا این املاک شناسایی، ثبت و در عین حال آخرین وضعیت آن ها مشخص می شد.

وی افزود: با توجه به در اختیار داشتن تعداد بالایی از املاک و مستغلات در صندوق بازنشستگی کشوری، ساماندهی املاک و مستغلات صندوق همواره مورد توجه و نظر مسئولان صندوق بوده که خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته هم اکنون در حال عملیاتی شدن است. سامانه جامع املاک به منظور مستندسازی اموال غیرمنقول صندوق بازنشستگی کشوری طراحی و ایجاد شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *