نابسامانی‌های صنعت خودرو و مسکن چند سالی است که بازاری بی‌ثبات و نامطمئن در کشور ایجاد کرده است. بازاری که به دست تعدادی دلال و سودجو افتاده و مردم و مسوولان را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است. دادستانی راهی جدید برای سامان‌دهی به این بازار پرتلاطم در نظر گرفته است: احراز هویت آگهی دهندگان.

به گزارش برات نیوز، طبق اعلام دادستانی، از این پس افرادی که قصد درج آگهی در سامانه‌های فروش مسکن و خودرو را دارند باید احراز هویت شوند. نابسامانی بازارهای مسکن و خودرو، دستگاه قضایی را بر آن داشت تا از اردیبهشت ماه امسال درج قیمت در آگهی‌های  فروش مربوط به این بازارها در سایت‌های اینترنتی را ممنوع کند.

به دنبال ایجاد نوسانات بازارهای ارز، طلا، خودرو و مسکن، به باور برخی کارشناسان و مسئولان، اعلام قیمت در سایت‌های اینترنتی فروش مسکن و خودرو از جمله دلایل ایجاد رشد قیمت‌ها در این بازارها بود؛ تا جایی که وزارت راه و شهرسازی در مرداد ماه امسال از انتشار گزارش بازار مسکن شهر تهران خودداری کرد. قبل از آن هم در اردیبهشت ماه، دادستانی درج قیمت در آگهی‌های اینترنتی فروش مسکن و خودرو را ممنوع کرده بود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی معتقد است که اعلام قیمت مسکن در تهران می‌تواند بر بازار مسکن دیگر شهرهای کشور تاثیرگذار باشد. بر این اساس چند روز قبل محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داده بود که قرار است در آینده نزدیک گزارش بازار مسکن تمامی استان های کشور اعلام شود و فقط محدود به تهران نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: شوک دوم به آگهی‌های اینترنتی ملک و خودرو

یکی از افراد موافق با ایده وزیر راه و شهرسازی، مصطفی قلی خسروی – رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران است که معتقد است اعلام  مداوم قیمت مسکن در اپلیکیشن‌ها و سایت‌های فروش ملک منجر به التهاب در این بازار می‌شود.

بر این اساس از اواسط شهریور ماه، دادستانی طی نامه‌ای کسب و کارهای اینترنتی فعال در حوزه نیازمندی خودرو و مسکن را موظف کرده تا کاربران خود را از اول مهر ماه از طریق سامانه امتا احراز هویت کنند. گفته می‌شود کاربران با درج کد ملی می‌توانند حساب کاربری بسازند و در صورت تایید هویت امکان ثبت آگهی  خواهند داشت. نامه دادستانی برای همه کسب و کارهای فعال در فضای مجازی است اما در مرحله اول اولویت با کسب و کارها و پلتفرم‌هایی است که در حوزه فروش خودرو و املاک فعالیت می‌کنند.

در این خصوص احمد محرم زاده – عضو کمیسیون عمران مجلس، برنامه‌ریزی دستگاه قضا برای احراز هویت آگهی دهندگان در سایت‌های اینترنتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اقدام می‌تواند به وضعیت بی‌ضابطه سایت‌های اینترنتی، ساختار و نظم دهد.

 به گفته محرم زاده، اعلام ممنوعیت درج قیمت مسکن و خودرو که سال گذشته توسط دستگاه قضایی انجام شد منجر به کاهش تلاطم‌ها به میزان قابل توجهی در این بازارها شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *