اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

بی نیازی کشور از واردات اقلام پزشکی مورد نیاز برای مقابله با کرونا

واردات اقلام پزشکی

با توجه به کسب موفقیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مقابله با کرونا ، کشور از واردات اقلام پزشکی در این حوزه بی نیاز شد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاح مجتمع فناوری و نوآوری غدیر دراین باره اظهار کرده است :تسهیلات ویژه ای به شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه مقابله با کرونا پرداخت شده تا رشد قابل توجهی در این حوزه حاصل شود که خوشبختانه این حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بی نیازی کشور از واردات اقلام پزشکی و محافظتی همراه شد.

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره به برخی اظهار نظرها در مورد لزوم پرداخت تسهیلات به استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، گفته است : بخش عمده‌‎ای از حمایت مورد نیاز در این حوزه مربوط به مجوزها و تسهیل فضای کسب و کار است. بسیاری از استارتاپ‌ها اساساً به تسهیلات نیاز ندارند و باید با استفاده از ابزارهای مالی دیگر از آنها حمایت کرد، پول پاشی بی‌محابا با استفاده از بودجه دولتی، راه حل خردمندانه‌ای برای توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان نیست. باید با تکیه بر توان بخش خصوصی و مهارت سرمایه گذاران ریسک پذیر و صندوق‌های تخصصی، منابع مالی مورد نیاز را فراهم ساخت.

وی در ادامه افزوده است : پایه اقتصاد دانش‌بنیان پول پاشی مبتنی بر بودجه دولتی نیست و باید ساختارها را با استفاده از خرد جمعی و توان و ظرفیت جوانان متخصص و تولید بازیگران قوی در زیست بوم نوآوری کشور ایجاد کرد. سیمان و آجر دیوارهای زیست بوم اقتصاد دانش بنیان در کشور استعداد است نه پول. البته ارائه تسهیلات مالی نیز در سبد خدمات قرار دارد و در این زمینه همواره اقدامات لازم صورت گرفته است.

ستاری اشاره کرده است :در موضوع مقابله با ویروس کووید 19  نیز صندوق توسعه ملی در همان یک ماه اول  عددی در حدود 450 میلیارد تومان  تخصیص داد تا به شرکت‌های دانش‌بنیان  و فناور آسیب دیده از کرونا پرداخت شود. صندوق نوآوری نیز تسهیلات خوبی در این زمینه پرداخت کرده است. به صورت کلی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه تسهیلات منابع خوبی جذب کرده است، این منابع با محور توسعه زیست بوم به شرکت‌های مختلف پرداخت شده و در آینده نیز پرداخت خواهد شد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در سفر خود به استان اصفهان و در بازدید از دستاوردهای دا‌نش‌بنیان گفت: تسهیل صدور مجوز برای فعالان فناور و دانش‌بنیان یکی از محورهای کلیدی توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور است. حذف فرایندهای زمانبر و تجمیع مجوزهای مورد نیاز، در پنجره‌های واحد،  از جمله اقداماتی است که می‌تواند مشکلات مربوط به مجوزها را کاهش دهد.

ستاری ادامه داد: محصولات دانش‌بنیان برای کسب مجوز باید، آزمایش‌های متعددی موسوم به تست‌های کلینیکال را بگذرانند. این آزمایشات برای حصول اطمینان از کارایی و سلامت این محصولات ضروری است. خوشبختانه با تفاهم نامه‌های مشترکی که بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده است، فرایند صدور این مجوزها تسهیل شده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه گفته است: بر اساس این پیگیری‌های صورت گرفته، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور می‌توانند با استفاده از خطوط ویژه ایجاد شده، آزمایش‌های مورد نیاز را در زمان کمتری طی کنند و در نتیجه، مجوزهای لازم را در بازه زمانی کوتاه‌تری اخذ کنند. البته در تمام دنیا،  ممکن است که فرایند آزمایش یک دستگاه یا یک ماده دارویی جدید، زمانبر و نسبتاً طولانی باشد، در زیست بوم نوآوری کشور، قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است و در حال حاضر وضعیت نسبت به گذشته به شکل قابل ملاحظه‌ای بهبود پیدا کرده است. هر چند باید بسیار بیش از اینها بر روی این موضوع کار کرد. 

در سفر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به اصفهان علاوه بر افتتاح مجتمع فناوری و نوآوری غدیر که در مساحت 5 هزار متر مربع فضایی مناسب را برای گسترش فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور استان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.چند طرح عمده در حوزه نوآوری و توسعه فناوری نیز افتتاح شد.

با افتتاح و گشایش مجتمع فناوری و نوآوری غدیر ،دفاتر فروش و بازاریابی شرکت‌های دانش بنیان در مجتمع فناوری و نوآوری غدیر مستقر می‌شوند. ایجاد و راه اندازی این مرکز را باید گامی برای توسعه فعالیت‌های دانش بنیانی و فناورانه در استان دانست. همچنین نزدیکی ساختمان الغدیر به مراکزی مانند اتاق‌بازرگانی اصفهان و دیگر دستگاه‌های فعال در حوزه بازرگانی و کسب و کار باعث استقبال شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای استقرار در این مرکز شده است.

ایجاد اولین پارک علم و فناوری خصوصی کشور با 23 هکتار وسعت یکی از این طرح های بزرگ است که عملیات اجرایی آن با حمایت معاونت علمی و‌فناوری ریاست جمهوری آغاز شد.

افتتاح  مجموعه کارگاه های تلاش با فضای بالغ بر 3 هزار متر‌مربع دیگر رخداد بزرگ این سفر است. مجموعه تلاش، سوله‌های تولیدی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور قرار می‌دهد.

آغاز عملیات عمرانی کارخانه نوآوری اصفهان از جمله دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در این سفر یک روزه بود . ستاری همچنین با بسیاری از فعالان فناور، مسئولین استانی و مدیران بخش خصوصی  اصفهان دیدار و گفتگو کرد. 

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید