در حالی که هند در نبرد اقتصادی با پاکستان و البته متحدان این کشور تا حدودی ناامید شده بود، از تکرار اشتباه ایران برای باز کردن دروازه‌های برنج و لبخند معنی دار چین آرامشی عجیب گرفت و امیدوار شد.

به گزارش برات نیوز، چند روز پیش بود که رسانه‌های داخلی ایران از یک فرایند تکان دهنده خبر دادند، فرایندی که در دل تحریم، در حالی که قرار است حاکمیت با همه وجود از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کند، بسیار تامل برانگیز بود:

« ایران ممنوعیت واردات برنج از هند را لغو و اعلام کرده است که ۱۷ میلیارد روپیه بدهی به شرکت‌های هندی صادر کننده برنج که قرار بود سال گذشته پرداخت شود را‌ تسویه خواهد کرد، به همین دلیل، به زودی صادرات برنج باسماتی به ایران از سر گرفته می‌شود.»

وب سایت خبری تحلیل گرین مارت هند، در گزارشی از این وضعیت به قلم گورنیل کائور می‌نویسد: احتمالا مقامات اقتصادی ایران بر سر دوراهی سخت و پیچیده‌ای قرار گرفته‌اند و مثال برنج می تواند ماکتی باشد از سایر اقلام اساسی.

آنها ممکن است با واردات برنج از هند قیمت آن را در داخل ایران با کاهشی امیدوارکننده و مطقی همراه کنند اما جواب تولیدکنندگان داخلی برنج ایرانی را چه خواهند داد؟ آیا برنج ایرانی توان پاسخگویی به تقاضای بازار همیشه پویای برنج ایران را ندارد؟

این وب سایت خبری با انتخاب تیتر زیر به سراغ خرید برنج هند توسط ایران رفته است:

صادرات چای و برنج باسماتی، خود هند را هم شگفت زده کرد!

مکانیسم روپیه – ریال در واردات برنج از هند

گفتنی است مقامات ایران و هند در نظر دارند صرف نظر از احتمال بهتر شدن اوضاع تحریم‌های آمریکایی، شرایط موجود را با مکانیسم روپیه – ریال حل کنند، به صورتی که نه هند دچار دردسر دلاری شود و نه ایران با موانع بین المللی در تحریم ناعادلانه‌ای که آمریکا برایش رقم زده مواجه شود.

ایران و هند در تجارت سابقه طولانی و مستحکمی دارند و در عرصه‌های مختلف از جمله برنج و چای، نفت و محصولات غیر نفتی در حال صادرات و واردات هستند اما در این شرایط شاید واردات برنج از هند، عجیب ترین کاری بود که از سوی طرف ایرانی امکان وقوع داشت.

فاینانشیال تریبون هشتم نوامبر در بخش منطقه‌ای خود گزارشی خبری از وضعیت اقتصادی ایران منتشر کرده و آورده است: بندر چابهار برای تحکیم رابطه حیاتی و مهم ایران و هند نقشی بسیار مهم ایفا می‌کند اما ایران نباید به هر قیمتی، مسافران طرف قرارداد با چابهار را راضی نگه دارد، حفظ حیات بندر و گمرک چابهار هزینه دارد و این هزینه نباید از جیب برنج‌کاران ایرانی پرداخت شود!

البته در همین گزارش خبری ضمن اشاره به وضعیت روغن در ایران آمده است: سال 2019 تا آنجا که به روابط دهلی نو و تهران مربوط می‌شود، وضعیت تجاری و اقتصادی سیر نزولی را طی کرده و ایران ناامیدی خود را از دهلی نو به دلیل عدم موضع گیری قاطع برابر واشنگتن دی سی بارها ابراز داشته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز بارها عنوان کرده که اگر هند مشکل روغن ایران را حل نکند، ایران هم درباره برنج قولی به هندوستان نخواهد داد اما گویا مشکل روغن حل نشده، مشکل برنج هم به دردسرهای طرف ایرانی اضافه خواهد شد.

خشم محترمانه پاکستان بابت چراغ سبز ایران

مقامات پاکستان البته هنوز واکنش رسمی در این خصوص نشان نداده‌اند اما لطف ایران در واردات برنج از هند  بدترین خبری بود که مقامات پاکستان در این روزگار پر تنش می توانستند دریافت کنند.

اکنون پاکستان هم به آب و آتش خواهد زد تا بر سر میز مذاکره، محصولی دیگر این بار از طرف پاکستان در دستور کار واردات ایران قرار بگیرد تا آنها نیز از غافله باج گیری‌های بین المللی عقب نمانده باشند.

هند تلاش می کند در اتحادیه اروپا برنج باسماتی را به نام خودش ثبت جهانی کند و اروپایی‌ها از این پس برای خرید برنج فقط هند را بشناسند، در چنین شرایطی چراغ سبز ایران برای تداوم خرید برنج باسماتی از هند، نبر باسماتی هند و پاکستان را تحت تاثیر جدی خود قرار داده است.

بحران روش پرداخت

نا گفته نماند که تنها مشکل هند در این میان نحوه پرداخت و اصولا نحوه تجارت با ایران است.

با توجه به تحریم‌ها، نوع معاملات عملا در کانال کالا به کالا حرکت می‌کند و بانک‌های بین المللی هند از مواجه شدن با خشم آمریکا دلهره دارند.

بنابراین روش پرداخت ایران و ضمانت پرداخت ایرانیان برای هند بسیار حیاتی و مهم است.

ایران هم دلیلی برای ارایه ضمانت‌های عجیب و غریب نمی‌بیند و ترجیح می‌دهد منتظر اعتماد طرف هندی باشد تا این که بخواهد این اعتماد سازی را هم وارد شرح وظایف خود کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *