همزمان با فصل برداشت برنج در کشور و عرضه این محصول برنج در بازار، واردات برنج از کشورهای دیگر ممنوع شد.

بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار مقرر شد تا از ابتدای شهریور ماه جاری واردات و ترخیص برنج به صورت فصلی ممنوع شده و اجرای این تصمیم تا اول آبان ماه سال جاری  نیز ادامه خواهد داشت.

این طرح ستاد تنظیم بازار قرار بود که از ابتدای مردادماه به صورت فصلی اجرایی شود که بنا به دلایلی میسر نشد و اجرای این طرح همزمان با آغاز فصل برداشت و عرضه تولیدات داخلی از ابتدای شهریور ماه جاری انجام شد.

چند روز پیش دبیر انجمن برنج ایران درباره بارش های تابستانه در مازندران و گیلان و بروز خسارت در محصول برنج کاران گفته است : با توجه به بررسی های انجام شده خسارت محصول در مازندران بسیار کم بوده و در شرق گیلان نیز خسارت های قابل پیش بینی رخ داده است.

وی درادامه گفته است :برنج کاران نباید به موضوع بروز خسارت در محصولات خود اشاره کنند زیرا با توجه به انتشار این موضوع ، مسوولان تصمیم به صدور مجوز واردات برنج خواهند کرد که کشاورزان را با مشکلات بسیاری مواجه می کند.

بیشتر بخوانید: واردات از صادرات پیشی گرفت

شایق درباره خودکفایی در تولید برنج در کشور اظهار کرده است : با توجه به سرانه صرف برنج در کشور چیزی حدود سه میلیون تن نیاز برنج کشور است که با نگاه به تولیدات سال گذشته چیزی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن کسری تولید داریم که در صورت استفاده کشاورزان از اقلام پر بازده می توانیم به خودکفایی در این محصول نزدیک شویم. 

حال با توجه به آغاز زمان برداشت محصول برنج کاران کشور و ممنوعیت ورود برنج خارجی باید دید که قیمت برنج وطنی چقدر افزایش دارد و آیا تولیدات داخلی جوابگوی نیاز بازار و متقاضیان هست یا خیر؟

در همین حال  طی مدت اخیر با توجه به حجم بالای برنج‌های دپو شده در گمرک که به حدود 300 هزار تن می‌رسد، رایزنی‌هایی برای تغییر در تصمیم برای ممنوعیت واردات برنج خارجی صورت گرفته  اما در نهایت نتیجه مذاکرات به اعمال ممنوعیت منتهی شده است.

صاحبان برنج‌های رسوبی می‌توانند با رعایت قانون و حقوق مکتسبه نسبت به ترخیص برنج‌های خود اقدام کنند.

حدود ۳۰۰ هزار تن برنج در گمرک مانده و گره اصلی ترخیص آنها در مدت اخیر مسایل ارزی بوده است ؛ به طوری که  بخش عمده ای از برنج های وارداتی در صف تخصیص ارز و یا در مرحله تامین ارز قرار دارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *