اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

آیا واردات دارو و غذا گزینه مناسبی برای درآمد ارزی است؟

واردات دارو و غذا

تامین ارز در این روزهای بد اقتصادی و شیوع بیماری کرونا سخت و با مشکلات زیادی روبرو است. برای حل این مشکل، گزینه‌ها مختلفی روی میز دولت و فعالان اقتصادی است. یکی از این گزینه‌ها واردات دارو و غذا به جای ارز است. تصمیمی که هنوز قطعی نشده و در حال بررسی است.

اگر اقتصاد کشور در سال‌های گذشته با محدودیت‌های حاصل از تحریم دست و پنجه نرم می‌کرد، حالا با کاهش درآمدهای نفتی و صادرات غیرنفتی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا نیز رو به روست و امروز یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های کشور تامین درآمدهای ارزی به منظور برطرف کردن نیازهای وارداتی است.

در کنار تلاشی که صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز در دستور کار قرار داده‌اند، باید توجه داشت که با شیوع کرونا، همان میزان رفت و آمدهای محدودی که در اقتصاد ایران جریان داشت نیز دیگر وجود ندارد و سختی نقل و انتقال ارز در شرایط تحریم دو چندان شده است.

یکی از این گزینه‌ها که از سال قبل اجرایی نیز شده بحث واردات در ازای صادرات است که با استفاده از آن، صادرکنندگان توانسته‌اند بخشی از تعهدات ارزی خود را ایفا کنند. در روزهای گذشته نیز بحث واردات مواد غذایی و دارو از کشورهایی مانند عراق مطرح شده که از ایران واردات داشته‌اند اما با توجه به تحریم‌ها نمی‌توانند ارز حاصل از آن را به ایران تحویل دهند.

اگر صادرات دولتی به عراق صورت بگیرد، دولت می‌تواند بحث مربوط به خود را مدیریت کرده و قراردادهایی که می‌تواند این درآمد را به کشور بازگرداند در دستور کار قرار دهد. اما اعتماد به بخش خصوصی گزینه بهتری است. بخش خصوصی سال‌های طولانی در بازار کشورهایی مانند عراق فعالیت کرده و در کنار شناخت بازار این کشور، راه‌های خرید و فروش کالا را نیز به خوبی می‌داند.

هرچند نمی توان به بحث واردات مواد غذایی و دارو به عنوان محور اصلی بازگشت ارز به کشور فکر کرد اما در شرایط فعلی نیاز است که تمام گزینه‌های خود را در این حوزه فعال شود و اگر این پیشنهاد بتواند بخشی از درآمدهای متوقف شده کشور در خارج از کشور را نیز بازگرداند، می‌توان روی آن حساب کرد.

چند هفته قبل همتی، رییس کل بانک مرکزی در جریان سفر کوتاه خود به عراق اعلام کرده بود که واردات مواد غذایی و دارو از عراق در ازای درآمد حاصل از صادرات ایران به این کشور که ارز آن بازنگشته امکان‌پذیر شده و احتمالا در آینده نزدیک کلید خواهد کرد.

بخش قابل توجهی از درآمد دولت عراق را منابع حاصل از فروش نفت این کشور تشکیل می‌دهد و با توجه به نظارت جدی دولت ترامپ بر جابجایی دلارهای نفتی عراق، دولت بغداد در ماه‌های گذشته برای بازگشت منابع ارزی بخشی از صادرات ایران با مشکل مواجه شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید