7 میلیارد نخ سیگار قاچاق از طریق واردات در 7 ماهه نخست سال جاری وارد کشور ما شده است که این میزان در سال 98 رقم 6 میلیارد نخ بوده است. این موضوع نشان می دهد کشور ما هنوز برنامه مدونی برای مبارزه با قاچاق سیگار ندارد. 

آمار و ارقام واردات سیگار قاچاق به کشور در سال 99

به گزارش برات نیوز، میزان واردات سیگار قاچاق به کشور طی سال جاری به میزان 1 میلیارد نخ در بازه مشابه افزایش یافته است که افزایش 8.9 درصد نسبت به سال گذشته را نشان می دهد.

صادرات سیگار نیز در 7 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

همچنین واردات سیگار به صورت غیرقانونی و قاچاقی از بیش از ۴ میلیارد نخ در ۵ ماه اول سال ۱۳۹۸ به بیش از ۷ میلیارد نخ در ۵ ماهه ابتدای سال ۹۹ افزایش یافته بود.

گردش مالی بالای واردات سیگار قاچاق به کشور

سیگار قاچاق گردش مالی زیادی دارد و رقم آن چیزی حدود 7 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است.

اما آمارهایی که از کشفیات این کالای غیرمجاز به بیرون درز پیدا می کند، نشان می دهد که تنها کمتر از 3 درصد از کل حجم قاچاق در این گروه کالایی مورد برخورد قرار می‌گیرد.

با فرض قاچاق 20 میلیارد نخ سیگار در سال، اگر متوسط قیمت هر نخ را  350 تومان در نظر بگیریم، گردش مالی قاچاق سیگار در کشور چیزی در حدود 7 هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود.

ورود فوری ستاد مبارزه با قاچاق کالا

اما چنین حجم کالای قاچاق چگونه بدون هیچ نظارتی وارد مرزهای کشور می شود؟ این موضوع نیاز به ورود جدی ستاد مبارزه با قاچاق کالا دارد.

در همین راستا خبرنگاران زیادی گزارش هایی از قاچاق سیگار در کشور منتشر کردند.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه نیز چندی پیش ضمن اشاره به پخش گزارش قاچاق سیگار در رسانه ملی گفت: «مردم وقتی این گزارش‌ها را می ‌بینند، سوال می ‌کنند که چگونه قاچاق با این حجم و با تریلی وارد کشور می‌شود؟

وقتی چنین حجمی قاچاق وارد کشور می‌شود، یعنی این کالا از مبادی رسمی وارد شده، که این مایه تأسف است و نیاز به ورود فوری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز دارد.»

درحالی که کسب وکار قاچاقچیان سیگار این روزها پر رونق است، بنابر اذعان مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، میزان کشفیات قاچاق سیگار در هفت ‌ماهه ابتدایی سال 98 تنها چیزی حدود 311 میلیون نخ بوده که این میزان نسبت به برآورد حجم کل سیگار قاچاق زیر 3 درصد است.

بیشتر بخوانید: افزایش 78 درصدی واردات سیگار قاچاق

زیرا مطابق برآوردها در همین سال حداقل نزدیک به 15 میلیارد نخ سیگار قاچاق (در خوشبینانه‌ترین حالت) در بازار وجود داشته است.

واضح است که در چنین شرایطی، ریسک قاچاق سیگار به شدت کاهش یافته و متخلفان مطمئن هستند که به احتمال بالای 90 درصد می‌توانند کالای خود را در بازار عرضه کنند.

میزان مصرف سیگار در کشور

میزان تولید و مصرف سیگار از جمله مواردی است که آمار درستی از آن وجود ندارد و همواره اعداد و ارقام ضد و نقیضی در خصوصش منتشر می‌شود.

بر اساس اظهارات عطاءالله معروف‌خانی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، میزان تولید سیگار در سال 98 برای اولین بار در صد ساله اخیر به مرز 55 میلیارد نخ رسیده است.

 از سوی دیگر رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معتقد است سالانه بیش از 80 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود.

 بنا بر این قرائن می‌توان میزان واردات سیگار قاچاق به کشور را حتی تا 25 میلیارد نخ نیز تخمین زد.

امیرمحمد پرهام‌فر مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به این که قاچاق دخانیات باید علت یابی شود گفت: برآورد مصرف سالانه سیگار در ایران بین ۶۰ تا ۶۵ میلیارد نخ است.

سیگار قاچاق با برندهای غیرقانونی
لزوم برخورد با برندهای فیک سیگار

برخورد با برندهای جعلی و غیرقانونی

عطاءالله معروف‌خانی رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در شهریورماه سال جاری با اشاره به اهمیت برخورد با عرضه سیگار‌های قاچاقی در کشور گفت: «همزمان با اجرای طرح رهگیری سیگار، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت خود را آغاز کرده و برخورد با برند‌های غیر قانونی، جعلی و قاچاق را آغاز خواهد کرد.

 بدین‌ ترتیب از این پس شاهد جمع‌آوری برند‌های محرز سیگار از بازار خواهیم بود و به مرور تولید سیگار داخلی جایگزین سهم 15 تا 20 میلیارد نخی سیگار قاچاق خواهد شد.»

میزان تولید سیگار در داخل کشور

آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داد که در سال ۹۸ حدود ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نخ سیگار تولید شده است.

بر اساس این آمار در سال گذشته حدود ۲۳۷۴ تن توتون صادر شده که نسبت به صادرات ۹۰۹ تن از این محصول در سال ۹۷ ۱۶۱.۳ درصد افزایش داشته است.

عطاء الله معروف خانی با اشاره به آمار سال 98 و اینکه ۲۴ واحد تولید دخانیات داریم ادامه داد: تولید سیگار کشور در سال گذشته برای نخستین بار به حدود ۵۵ میلیارد نخ رسید.

وی با اشاره به این که تلاش وزارت صمت، حمایت از تولید داخل است اضافه کرد: به افزایش تولید و مصرف سیگار در کشور راضی نیستم، زیرا مصرف هر نوع دود، برای سلامتی مضر است.

ترانزیت برگشتی، روش واردات سیگار قاچاق به کشور

امیرمحمد پرهام‌فر، مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در اواخر شهریور ماه از اجرای قریب الوقوع طرح برخورد با عرضه‌کنندگان سیگارهای برند محرز قاچاق خبر داد و گفت: «این طرح همزمان باپیشرفت طرح رهگیری سیگار و به منظور حمایت از تولید داخلی اجرا خواهد شد.»

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه بیشترین روش ورود سیگار به صورت قاچاقی به کشور از طریق ترانزیت برگشتی است گفت: «درباره این مسأله از سال ۱۳۹۴ بحث شده است.

 در همان زمان مصوب شد که عبور محموله‌های ترانزیتی دخانی از کشور باید کنترل و با صدور مجوز خاص از وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد تا بتوانیم میزان ترانزیت عبوری از کشور را هم با میزان واردات رسمی همان کالا به کشور و هم با میزان مصرف آن در کشور‌های مقصد ترانزیتی، انطباق دهیم.»

باید دید روش های جلوگیری از واردات سیگار که با خروج ارز از کشور همراه است، به چه شکل پیگیری جدی می­شود و تنها در حد حرف و وعده باقی نمی­ماند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *