منتخب سردبیرموبایل

واردات ۸۶۴ هزارگوشی موبایل/ کمبودی در بازارنیست

واردات موبایل

واردات گوشی موبایل در سه ماه و نیم اول امسال تا سه برابر سال گذشته افزایش داشته که این میزان بین شش کارتن تا حدود ۴۸ هزار پالت متغیر بوده و از طریق حدود ۱۴۰ شرکت وارد شده است.

به گزارش برات نیوز ، در حالی که در بازار بحث موجودی ناکافی و مشکلات واردات موبایل را هر روز می شنویم و اینها را از عوامل افزایش قیمت اعلام می کنند که طبق آمار گمرک ایران، افزایش سه برابری واردات را در سه ماه اول امسال داشته ایم.

بر اساس این گزارش، وضعیت ترخیص گوشی نشان می‌دهد که در ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و ۱۵ روزه تیرماه امسال به ترتیب ۲۸۵ هزار و ۳۴۰ دستگاه، ۶۰۹ هزار و ۶۱۹ دستگاه، ۸۸۴ هزار و ۹۵۷ دستگاه و ۶۲۵ هزار و ۱۷ دستگاه گوشی موبایل ترخیص شده است.

هفته گذشته با التهابات و حواشی بسیار بازار موبایل مواجه بودیم از ممنوعیت واردات گوشی موبایل گرفته تا مسائلی که از سوی فروشندگان موبایل مطرح می شود، در مجموع موجب افزایش قیمتها در بازار شده است.

 طی هفته گذشته و در زمانی که قیمتها در بازار به بهانه هایی همچون کاهش واردات یا افزایش قیمت دلار رو به رشد بود، خبرممنوعیت واردات گوشی های با ارزش بالای ۳۰۰ یورو باعث شد  قیمتها در یک روز به طور چشمگیری افزایش پیدا کند.

اما آماری که گمرک ایران در این بین منتشر کرد نشان داد که در سه ماه و نیم اول سال جاری واردات گوشی موبایل نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش سه برابری داشته است؛ بطوری که از ابتدای سال تا نیمه تیر ماه حدود دو میلیون و ۴۰۴ هزار و ۹۳۳ دستگاه تلفن وارد کشور شد.

بیشتر بخوانید: آیفون 50 میلیونی، ممنوعیت واردات را به هم زد

در همین رابطه لطیفی، سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد که بر خلاف ادعاهایی که برخی از افراد مطرح می‌کنند، آمار رسمی واردات گوشی موبایل بیانگر واردات سه برابری است و  در حدود سه ماه و نیم اول سال گذشته بیش از ۸۶۴ هزار دستگاه به ارزش ۷۳.۶ میلیون دلار وارد شده بود؛ در حالی که در سه ماه و نیم اول امسال بیش از ۳۷۳ میلیون دلار وارد شده که رشد ۴۰۷ درصدی از لحاظ ارزش و ۱۷۸ درصدی از لحاظ تعداد داشته است.

اما اینکه این افزایش سه برابری واردات گوشی های موبایل چگونه و از طریق چه شرکت هایی وارد شده، موضوعی است که بررسی جزئیات آن نشان می‌دهد که کمتر از ۱۴۰ شرکت این کار را انجام داده اند که میزان و حجم واردات در بین آنها متغیر بوده است؛ به طوری که  برخی شرکتها تا شش کارتن و برخی تا مرز ۵۰ هزار پالت گوشی موبایل وارد کردند.

ارز تامین شده برای این حجم از واردات گوشی موبایل عمدتا درهم و یورو بوده و عمده واردات از امارات متحد عربی انجام شده است. البته به طور محدود از چین و حتی ترکیه نیز این واردات صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، ترخیص تلفن  همراه در مدت مشابه سال قبل، یعنی در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد و ۱۵روز از تیرماه ۱۳۹۸ به ترتیب ۱۱۴ هزار و ۳۴۷ دستگاه، ۳۱۶هزار و ۴۲۹ دستگاه، ۲۶۴ هزار و ۳۱ دستگاه و ۱۶۹ هزار و ۴۰۱ دستگاه بوده است که در مجموع ۸۶۴ هزار و ۲۰۸ دستگاه را شامل می شد.

بر این اساس میزان رشد ترخیص تلفن همراه در بازه زمانی سه ماه و نیم ابتدایی امسال  نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به سه برابر یعنی حدود ۱۷۸ درصد بوده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید