با آغاز همکاری مشترک ایران و روسیه برای استفاده از واکسن روسی، مجوز مصرف اضطراری این واکسن در کشور صادر و واردات واکسن روسی کرونا به کشور اجرایی می شود.

به گزارش برات نیوز، با توجه به اهمیت انجام هرچه سریع تر واکسیناسیون عمومی، مسوولان تصمیم به خرید واکسن روسی گرفته اند.

این درحالی ست که پیش از این اعلام شده بود واکسن روسی تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را هنوز دریافت نکرده است.

به همین دلیل بسیاری از مسوولان و مردم مخالف تزریق واکسن روسی در کشور هستند و اعلام کرده اند که حاضر بر تزریق این واکسن نیستند.

آغاز همکاری مشترک دو کشور و واردات واکسن روسی کرونا

اما مسوولان وزارت بهداشت مدعی هستند که با توجه به زیرساخت های کم نظیر صنعت واکسن در روسیه ، مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی در کشور صادر شده است.

در همین حال سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد:

ورود واکسن روسی «اسپوتنیک v» به عنوان نخستین واکسن موفق ثبت شده کرونا در جهان، آغازی بر همکاری مشترک کشور با روسیه در حوزه بیوتکنولوژی است.

بیشتر بخوانید: تولید واکسن کرونای انگلیسی-روسی

کیانوش جهانپور در توییتی نوشت:

با توجه به زیرساخت کم نظیر صنعت واکسن در روسیه و هدفگذاری ایران برای ورود واکسن روسی، آغاز همکاری  ویژه ای برای دو کشور را فراهم می کند.

وی در ادامه افزود: با توجه به ورود واکسن روسی به عنوان نخستین واکسن کرونا دارای مجوز مصرف در ایران، امید است جایگاه در خور و ویژه ای در حوزه بیو تکنولوژی و صنعت واکسن سازی در جهان حاصل شود.

واکسن روسی،نخستین واکسن موفق ثبت شده در جهان

وی ضمن اشاره به ورود واکسن کرونای روسی با نام اسپوتنیک اظهارکرد:

این واکسن به عنوان نخستین واکسن موفق ثبت شده کرونا در جهان بوده به همین دلیل و با صدور مجوز تزریق،نخستین واکسن کرونا دارای مجوز مصرف در ایران نیز به شمار می آید.

جهانپور اعلام کرد: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور برای عقد قرارداد با روس ها برای واردات واکسن روسی اسپوتیک V به این کشور سفر کرده است.

وی ضمن اشاره به صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک وی روسیه در ایران اعلام کرد:

در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص(صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارواین مجوز صادر شد.

بررسی واردات واکسن کرونا از کشورهای دیگر

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان کرد:

مجوز مصرف اضطراری واکسن Sputnik V محصول شرکت گامالیا کشور روسیه در فرم محلول فریزشده و ویال های تک دوز/۵ دوز در ایران صادر شد.

وی خاطر نشان کرد: روند بررسی واردات واکسن های دیگر از مبدا هند، چین، روسیه و مواردی از این دست کماکان ادامه دارد و به تدریج نتیجه این بررسی ها اعلام می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *