با توجه به مشکلات موجود در ترخیص کالاهای وارداتی و رسوب بسیاری از این کالاها در گمرکات کشور، دولت مصوبه جدیدی را برای انجام واردات و صادرات تهاتری و امکان ترخیص کالا با ارز متقاضی ارائه کرد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که در کشور ما به دلیل نبود زیرساخت های ضروری برای تسهیل در ترخیص کالا و مشکلات تخصیص ارز نیمایی به واردکنندگان فرآیند صادرات برای صادرکنندگان و واردات و مکانیزم تخصیص ارز را برای واردکنندگان با مشکل مواجه کرده است.

با توجه به بروز مشکلات و نارضایتی تمامی فعالان حوزه صادرات و واردات رییس جمهوری با حضور مسوولان مرتبط با این موضوع به گفت وگو نشست و با بررسی و تحلیل های انجام شده تصمیمات جدیدی را درخصوص تسهیل در ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه برای تولید کنندگان اتخاذ کردند.

بیشتر بخوانید: واردات کالاهای اساسی، با ترخیص اعتباری

در همین راستا وزیر صمت ازایجاد امکان ترخیص کالا با ارز متقاضی خبرداد و گفت: بر اساس مصوبه جدید دولت ، همه گمرکات کشور موظف شدند از 12 ابان ماه جاری به ترخیص کالا‌های وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارز‌های صادراتی اقدام کنند .

وی افزود: به‌جز متقاضیان دریافت ارز 4200تومانی، امکان ترخیص کالا از همه گمرک‌های کشور برای واردکنندگانی که خودشان می‌توانند ارز مورد نیازشان را تأمین کنند مهیا شد.

استقبال تولیدکنندگان و بازرگانان از مصوبه دولت

گفتنی است مصوبه جدید دولت مبنی بر  واردات و صادرات تهاتری با استقبال تولیدکنندگان و بازرگانان مواجه شد.

به اعتقاد بسیاری از بازرگانان، این مصوبه باعث ورود کالاهای ضروری و مواد ا‌ولیه به کشور  و حتی باعث کاهش نرخ ارز می گردد.

بر اساس آن صادرکنندگانی که تعهدات ارزی از سال قبل و امسال دارند می توانند مواد اولیه و کالاهای ضروری الویت بندی شده وزارت صمت را وارد کرده و به رفع تعهدات ارزی خود اقدام نمایند.

برقراری امکان واردات و صادرات تهاتری

بر اساس این گزارش، رزم حسینی در خصوص واردات و صادرات تهاتری گفت :براساس مصوبه جدید دولت، صادرکنندگان می‌توانند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تأمین‌کننده کالا تهاتر، و از فردا برای واردات کالا اقدام کنند.

وی پس از نشست هماهنگی با مسئولان بانک مرکزی و گمرک برای سرعت‌بخشی به روند ترخیص کالا‌های انباشت‌شده در گمرک ابراز کرد: امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی نیز مهیا شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پیگیری کالا‌های ترخیص‌شده و رسیدن آن‌ها به دست مصرف‌کننده نهایی نیز گفت: سامانه‌هایی همچون بازارگاه با این هدف راه‌اندازی شده‌اند و چنانچه مشکلی در این باره است باید مسئولان وزارت کشاورزی پاسخگو باشند و ما فقط تأمین‌کننده کالا هستیم.

وی تأکید کرد: اجرای این مصوبه بسیاری از مشکلات فعلی، همچون انباشت کالا‌های اساسی مانند روغن و برنج در گمرکات کشور را رفع می‌کند و سرعت صادرات را افزایش می‌دهد.

تسهیل در ترخیص کالا
تهاتر در واردات و صادرات کالاهای اساسی

4میلیون تن کالای اساسی آماده ترخیص از گمرک‌های کشور

در همین حال رئیس‌کل گمرک ایران نیز از انباشت 4میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور خبر داد و گفت: حدود 800هزار تن نیز در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند.

میراشرفی پس از نشست هماهنگی با مسئولان بانک مرکزی و گمرک ابراز کرد: با مصوبه اخیر دولت، کالا‌های انباشت‌شده در گمرک‌های کشور می‌تواند به‌سرعت ترخیص و روانه بازار شود.

رئیس‌کل گمرک کشور با تأکید بر اینکه گمرکات کشور موظف شدند همه کالاها، به‌خصوص کالا‌های اساسی و موارد اولیه تولید را از محل ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات بدون دریافت کد رهگیری ترخیص کنند گفت: فرق اصلی این مصوبه با مصوبه‌های قبلی در حذف الزام گمرک به دریافت کد رهگیری برای ترخیص کالاهاست.

وی افزود: این موضوع می‌تواند به‌شدت رسوب کالا در گمرک را کاهش و سرعت مبادلات تجاری کشور را افزایش دهد و اگر این مصوبه همچون برخی مصوبات قبلی در اجرا دچار تغییرات نشود، حجم بالایی از کالا‌های رسوب‌شده در گمرک، سریع ترخیص خواهند شد.

میراشرفی با اعلام اینکه مدت زمان ترخیص کالا از زمانی که مجوز‌های لازم به گمرک تحویل می‌شود کمتر از 3 روز است، درباره فاسد شدن برخی کالا‌های خوراکی به‌علت ماندگاری در گمرکات کشور هم گفت: هیچ کالایی بدون اخذ مجوز‌های بهداشتی و استاندارد از گمرک ترخیص نخواهد شد.

رئیس‌کل گمرک کشور همچنین گفت: مصوبه جدید دولت درباره آزاد شدن واردات از محل صادرات کمک می‌کند کالا‌های خوراکی و فاسدشدنی بتوانند قبل از انقضای مجوز‌های اخذشده از نهاد‌های مسئول همچون وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، ترخیص شوند.

ترخیص هرچه سریعتر کالاهای اساسی و مورد نیاز تولید کنندگان

گفتنی است با توجه به مشکلات موجود در حوزه ترخیص کالا از گمرک و اظهارات کارشناسان و فعالان این حوزه مبنی بر سخت‌گیری های بانک مرکزی برای دریافت کد تخصیص ارز برای کالاهای وارداتی رئیس کل بانک مرکزی از تصمیمات جدید دولت درخصوص تسهیل در ترخیص کالاهای وارداتی خبر داد .

وی در ادامه گفت : با دستور رییس جمهوری، تصمیمات خوبی در خصوص ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان و کارخانه داران گرفته شده و مقرر شد گمرک و وزارت صمت هرچه سریع‌تر کالاهای اساسی، مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز کارخانه‌ها ترخیص کنند.

همتی با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعات اصلی نحوه تعامل صادرکنندگان و واردکنندگان بود، گفت: بسته خوبی برای روان‌سازی روابط بین صادرکنندگان و وارد کنندگان طراحی شده که کمک می‌کند تراز تجاری کشور در نیمه دوم امسال انشاالله رشد خوبی داشته باشد.

وی با اعلام اینکه مجموع اقدامات صورت گرفته تأثیر مثبتی در اقتصاد ایران و بازار ارز خواهد داشت، افزود: آثار این اقدامات به تدریج نمایان خواهد شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *