در حالی که تاکید مقام معضم رهبری و اغلب مسوولان بر عدم اختصاص ارز دولتی برای واردات گوشی های تلفن همراه لوکس است اما براساس آمار اعلام شده تنها در ماه‌های ابتدایی سال جاری نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار برای واردات گوشی‌های خاص هزینه شده که اکثراً شامل موبایل‌های برند اپل بوده است.

به گزارش برات نیوز، با توجه به تصویب طرح ممنوعیت واردات گوشی با ارزش بالای ۳۰۰ یورو به منظورمدیریت منابع ارزی کشور و تجدید نظر در تخصیص ارز به اجناس لوکس و غیر ضروری در تیرماه جاری، این طرح با مخالفت هایی همراه شده و اجرایی نشد.

این طرح تاثیرگذار با توجه به اهمیت موضوع صرفه جویی در منابع ارزی کشور در شرایط سخت اقتصادی و وجود تحریم ها به دلیل مخالفت هایی از سوی برخی مسوولان و شیطنت های واردکنندگان گوشی های لوکس تلفن همراه اجرایی نشد و وزارت صمت از اجرای این مصوبه عقب نشینی کرد .

براساس این گزارش گوشی‌های آیفون از دو سال پیش با رشد چشمگیر قیمت ارز، در زمره گوشی‌های خاص و گران ‌قیمت قرار گرفته و صرفاً دهک‌های بالای درآمدی توان خرید آن را دارند.

واردات ۱۵.۳ میلیون تلفن همراه به ارزش  ۲.۴ میلیارد یورو

در آمار ارائه شده از سوی سامانه همتا نیز آمده است که در سال ۹۸، مجموعاً ۱۵.۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش بیش از ۲.۴ میلیارد یورو وارد کشور شده که از این میزان، سهم گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به لحاظ تعداد، تنها ۹ درصد بوده است.

اما این گوشی‌های گران ‌قیمت حدود ۳۵ درصد از کل ارز تخصیص داده شده به واردات گوشی تلفن همراه (حدوداً ۸۵۰ میلیون یورو) را به خود اختصاص داده است.

همچنین از ۸۵۰ میلیون یورویی که در سال ۹۸ به واردات گوشی های لوکس تخصیص داده شده، حدود ۵۰۰ میلیون یورو متعلق به برند آیفون بوده است.

این درحالی است که این برند آمریکایی تنها ۴ درصد نیاز بازار موبایل را در این سال تأمین کرده که با توجه به افزایش قیمت ارز و بالارفتن شدید قیمت این گوشی‌ها، عمدتاً متعلق به دهک‌های بالای درآمدی است.

صرف منابع ارزی کشور برای واردات گوشی های لوکس

در همین راستا،عضو کمیسیون برنامه مجلس گفت: عمده ارز تخصیص داده شده به واردات گوشی تلفن همراه، صرف واردات گوشی های گران ‌شده در حالی که تنها ۹ درصد خریداران گوشی که دهک بالای درآمدی هستند، مشتری آن هستند.

بهروز محبی نجم آبادی  با اشاره به اهمیت تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اظهار داشت: متأسفانه بخشی از منابع ارزی کشور صرف واردات کالاهای لوکس می‌شود که تنها درصد کمی از مردم امکان خرید آن‌ها را دارند.

بیشتر بخوانید:ورود 90 دستگاه آیفون 12 بدون رجیستری

کاهش ارز پول ملی و عدم تعادل درعرضه و تقاضا

وی ادامه داد: یکی از دلایل اصلی کاهش ارزش پول ملی در ماه‌های گذشته مربوط به عدم تعادل عرضه و تقاضای کالا بوده که این مسئله نیز منجر به افزایش تقاضای ارز برای واردات کالاهای خارجی شده است؛ در دو سال گذشته به درستی برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولیدکنندگان ارز تخصیص پیدا نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از ادامه یافتن ثبت سفارش گوشی‌های لوکس گفت: متأسفانه طرح عدم تخصیص ارز برای واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به صورت قانونی در وزارت صمت تصویب شد اما مسئولان وزارت صمت به دلیل فشارهای رسانه‌ای از تصمیم صحیح خود عقب نشینی کردند.

محبی نجم آبادی با تأکید بر لزوم جلوگیری از واردات گوشی های گران اظهار داشت: برآورد می‌شود که تنها در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۲۵۰ میلیون دلار برای واردات گوشی‌های خاص هزینه شده که اکثراً شامل موبایل‌های برند اپل بوده است.

امکان 9 درصدی خرید گوشی های تلفن همراه بالای 300 یورو

وی افزود: بنده در یک تذکر کتبی به وزیر صمت به این مسئله اشاره کرده و خواستار انجام تکالیف قانونی در زمینه ممنوعیت ثبت سفارش گوشی‌های لوکس شدم؛ چرا که دولت باید بر اساس محدودیت‌های منابع ارزی اقدام به واردات کالاهای مورد نیاز مردم کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه خرید گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو تنها برای ۹ درصد از مردم امکان پذیر است، گفت: در زمینه واردات گوشی باید به نیازهای اکثر مردم توجه شود و منابع ارزی به موبایل‌هایی اختصاص پیدا کند که تقاضای بخش زیادی از مردم و قشرهای آسیب‌پذیر را برطرف می‌کند.

ضرورت حمایت از تولید داخلی گوشی تلفن همراه

محبی نجم آبادی با تأکید بر حمایت از تولید تلفن همراه داخلی اظهار داشت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته، بخشی از نیازهای بازار تلفن همراه می‌تواند توسط تولید در داخل کشور تأمین شود، بنابراین بهتر است دولت با حمایت از شرکت‌های تولید کننده، مخارج ارزی خود را کاهش دهد.

ثبت سفارش گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو در حالی ادامه یافته است که در صورت جلسه کارگروه نظارت و تخصیص ارز در تاریخ ۳۱ خرداد سال ۹۹ مقرر شد تنها ارز مورد نیاز برای واردات گوشی‌های زیر ۳۰۰ یورو تأمین شود و گوشی‌های گران‌قیمت توسط سامانه همتا رجیستر نشود.

اکبر سلطانی کارشناس ارشد سامانه همتا پیش از این گفته بود که تصمیم محدودیت ورود گوشی‌های بیش از ۳۰۰ یورو با توجه به شرایط کشور منطقی به نظر می‌رسید اما منفعت برخی از گروه‌ها به خطر افتاد و از اجرایی شدن این طرح جلوگیری شد. این در حالی است که رهبر انقلاب در سخنان خود خواستار جلوگیری از ورود گوشی‌های لوکس آمریکایی شدند.

وزارت ارتباطات یکی از موافقان واردات گوشی های لوکس

به نظر می‌رسد که یکی از موافقان جدی واردات گوشی‌های لوکس قیمت وزارت ارتباطات باشد؛ چرا که بر اساس اظهارات صدیف بیک‌زاده مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت، علت عدم اجرای این مصوبه به مخالفت‌هایی برمی‌گردد که توسط برخی از مراجع ذی‌ربط مانند وزارت ارتباطات صورت گرفته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *