بانک مسکن در نظر داشت تا اجرایی کردن محدودیت هایی از جمله محدودیت در سقف خرید اوراق، در نظر گرفتن مدت زمان انقضا برای مصرف اوراق و محدودیت‌های معاملاتی اوراق به لحاظ تعیین حداقل مدت زمان انتظار (چهار ماهه) از زمان خرید تا فروش اوراق بازار خرید و فروش اوراق تسه را کنترل کند اما متاسفانه با اعمال این محدودیت نه تنها قیمت‌ها کنترل نشد بلکه افزایش هم داشت به طوریکه قیمت این اوراق تا ۸۸ هزار تومان نیز افزایش یافت.

به گزارش برات نیوز، طی چند ماه اخیر و همزمان با افزایش چند برابری قیمت مسکن و افزایش میزان تقاضا، قیمت اوراق وام مسکن هم رشد چشمگیری را تجربه کرده و سیر صعودی را دربورس پیش گرفت.

چندی پیش با افزایش قیمت اوراق مسکن در بورس، بانک مسکن مصمم شد تا با هماهنگی فرابورس محدودیت‌هایی را برای معاملات اوراق وام مسکن ایجاد کند.

بانک مسکن جلوگیری از رشد افسار گسیخته قیمت اوراق و ممانعت از ورود اوراق به بازار سفته‌بازی و سوداگری را از جمله دلیل اصلی ایجاد این محدودیت‌ها عنوان کرده است.

محدودیت در سقف خرید اوراق، در نظر گرفتن مدت زمان انقضا برای مصرف اوراق و محدودیت‌های معاملاتی اوراق به لحاظ تعیین حداقل مدت زمان انتظار (چهار ماهه) از زمان خرید تا فروش اوراق از جمله محدودیت‌هایی بود که برای معاملات اوراق مسکن در بازار تعیین شد. این محدودیت‌ها منجر به کاهش قیمت اوراق مسکن شده و رشد صعودی آن در بورس متوقف شد.

اگرچه طبق وعده، محدودیت‌های جدیدی برای معاملات اوراق تسهیلات مسکن اجرایی شده اما این محدودیت‌ها نتوانسته مانع جولان سفته‌بازان و تعدیل قیمت این اوراق شود.

پس از آنکه در ماه‌های خرداد و تیر ماه امسال، با ورود سفته‌بازان به بازار «اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن»، قیمت این اوراق تا ۸۸ هزار تومان هم افزایش یافت، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس تیرماه امسال از تدوین برنامه‌ای برای افزایش محدودیت‌های خرید و فروش این ابزار نوین بازار سرمایه از جمله احتمال کاهش دامنه نوسان این اوراق و طرح این برنامه جدید در شورهای عالی بورس و پول و اعتبار خبر داد.

هامونی هم سفته‌بازی در بازار تسه را تأیید کرده و گفته بود: اوراق تسهیلات مسکن، ابزاری برای خرید و فروش حق تقدم وام مسکن است و صرفاً افرادی که نیاز فوری به دریافت وام مسکن دارند، باید این اوراق را خریداری کنند؛ اما با افزایش ارزش بازار سرمایه در آخر بهار و ابتدای تابستان امسال و با توجه به کمبود نمادهای معاملاتی ارزشمند، سوداگران اوراق تسهیلات مسکن را ابزاری برای خرید و فروش‌های بورسی خود قرار دادند.

بیشتر بخوانید: رونق شهرهای جدید و ساخت ۱۱۵ هزار مسکن ملی

پس از طرح شایعه احتمال کاهش دامنه نوسان اوراق تسهیلات مسکن، قیمت هر برگه تسه در بازار فرابورس به کمتر از ۶۰ هزار تومان هم کاهش یافت؛ اما مجدداً با سقوط شاخص بورس در مرداد و شهریور ماه از یک سو و افزایش قیمت مسکن از سوی دیگر، و نیز عدم رسیدگی به طرح ایجاد محدودیت‌های جدید برای اوراق تسهیلات مسکن، نرخ برگه‌های تسه و حتی تملی (اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک ملی) بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت و در روزهایی که بازار سراسر قرمزپوش بود، تابلوی گروه اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، جزو معدود گروه‌ها یا بعضاً تنها گروه سبزپوش بازار محسوب می‌شد.

البته ۲۳ شهریورماه فرابورس محدودیت‌هایی را برای معاملات تسه اعلام کرد (جزئیات بیشتر) اما این محدودیت‌ها هنوز منجر به کاهش تحرکات سفته‌بازان نشده است.

تداوم فعالیت سفته‌بازان در بازار تسه موجب شده تا قیمت هر برگ تسهیلات مسکن در معاملات امروز در بازه‌های ۷۹ تا ۸۵ هزار تومان خرید و فروش شود؛ ضمن اینکه برخی سفته‌بازان با تحریک دارندگان این برگه‌ها و پیشنهاد خرید با قیمت‌های نزدیک به ۹۰ هزار تومان، سعی در ایجاد اختلال در آرامش حاکم بر بازار اوراق تسهیلات مسکن دارند.

همچنین اوراق تسهیلات مسکن صادره از بانک ملی که در ۳ سال و نیم اخیر از زمان آغاز به اعطای تسهیلات مسکن از سوی بانک ملی، همواره در بازه قیمتی زیر ۲۰ هزار تومان قرار داشت، در تعدادی از نمادهای تملی به ۴۰ تا ۵۵ هزار تومان افزایش یافته است.

میانگین نرخ‌های فروش اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به شرح زیر است:

تسه ۹۹۰۶ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور ۹۹): ۸۵ هزار و ۷۰۰ تومان

تسه های ۹۹۰۲ و ۹۹۰۴ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت و تیر ۹۹): از ۸۴ هزار و ۳۰۰ تا ۸۴ هزار و ۷۰۰ تومان

تسه های ۹۸۰۹، ۹۸۱۰، ۹۸۱۱، ۹۸۱۲ از ۸۳ هزار و ۱۰۰ تا ۸۳ هزار و ۸۹۰ تومان

در معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، بیشترین تعداد برگه‌های معامله شده به تسه ۹۹۰۱ با ۳ هزار و ۶۰۰ برگه اختصاص دارد؛ در سایر نمادهای زیرمجموعه تسه، به جز دو یا سه نماد، تعداد برگه‌های فروخته شده کمتر هزار برگه بوده است؛ عرضه قطره چکانی این برگه‌ها در حالی که تقاضای خرید مسکن در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته، می‌تواند یکی از دلایل افزایش قیمت این اوراق باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *