امروز با قرمزپوش شدن شاخص های مهم بورس آمریکا، وال استریت فروریخت.

به گزارش برات نیوز، کرونا و پیامدهای آن تمامی ندارد. بسیاری کشورها همچنان تحت تاثیر این بیماری قرار دارند و عملکرد بازارهای مختلف نیز به دلیل این ویروس به هم ریخته است.

آثار منفی کرونا روی بازارهای مالی و اقتصاد

علاوه بر زیان های اقتصادی کرونا، نرخ بیکاری در کشورهای مختلف مانند انگلیس افزایش یافته است و شمار بیکاران این کشور طی این مدت با ۲۰۹ هزار نفر افزایش به یک میلیون و ۵۲۰ هزار نفر رسید.

خبرهایی از ساخت واکسن کرونا و پیشرفت در این حوزه به گوش می رسد و همین موضوع امروز قیمت نفت برنت را اندکی بالا برد.

پیش از این در چین خبرهای امیدبخشی از توسعه واکسن کرونا مخابره شده بود و این احتمال وجو دارد که این واکسن که طبق ادعای مقامات این کشور نتایج مثبتی روی ۱۰۰ هزار نفر داشته است به کابوس کرونا خاتمه دهد.

سازمان بهداشت جهانی نیز با مسرت بخش خواندن این خبر اعلام کرده است واکسن جدید می تواند شرایط را تا فصل بهار به طور کلی تغییر دهد.

این واکسن روی 100 هزار نفر اثر مثبت داشته و شاید بتواند به کابوس کرونا خاتمه دهد.

انتظار می رود اقتصاد جهان امسال رشد منفی خود را ادامه دهد. وضعیت منفی این رشد حتی از عملکرد دوران موسوم به رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ نیز بدتر خواهد بود. 

پاتریک کربی، اقتصاددان بانک جهانی گفته است روند احیای اقتصاد جهان آهسته و زمان بر است و شاید رشد اقتصادی تا مدت ها به وضعیت قبل از شیوع کرونا باز نگردد. اما واکنش امروز بورس به این خبرها چه بود؟

بورس آمریکا و افت وال استریت

در بورس آمریکا با شاخص های نزولی وال استریت مواجه بودیم، تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و  ۴۵۹.۲۳ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۱ درصد کاهش تا سطح ۳۵۴۱.۳۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۵۲ درصد ریزش در سطح ۱۱ هزار و ۵۶۸.۳۳ واحدی بسته شد.

بورس های آسیا

در آسیا اما شاخص وضعیت خوبی داشتند و عملکرد مناسبی از خود به نمایش گذاشتند.

شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۰.۲۶ درصدی تا سطح ۲۴ هزار و ۹۰۵.۵۹ واحدی بالا رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۱.۱ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۰۱.۴۸ واحد بسته شد.

 در چین شاخص “شانگهای  کامپوزیت” افت ۰.۵۵ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۵۳.۸۸ واحد بسته شد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

شاخص های بورس اروپایی

بازارهای بورس اروپا جهش واحد را تجربه کردند. شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۷۹ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۲۹۶.۸۵ واحد بسته شد. 

شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با جهش ۰.۵۱ درصدی و ایستادن در سطح  ۱۳ هزار و ۱۶۳.۱۱ واحدی به کار خود خاتمه داد.

 شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با صعود ۱.۵۵ درصدی در سطح ۵۴۱۸.۹۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۳.۳۸ درصد بالا رفت و به ۷۷۱۱.۴۰ واحد رسید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *