در بودجه 1400 وام ازدواج 100 میلیون تومانی تصویب شد.

به گزارش برات نیوز، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، از تصویب افزایش وام ازدواج جوانان به ۱۰۰ میلیون تومان در بودجه ۱۴۰۰ و تعیین مدت ۱۰ سال برای بازپرداخت آن در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.

علی بابایی گفت: در نشست دیروز کمیسیون اجتماعی مجلس، اعضای کمیسیون بند الف تبصره 16 را مورد بررسی قرار دادند.

در نهایت بر اساس مصوبه این کمیسیون قرار شد وام ازدواج جوانان از 50 میلیون تومان به 100 میلیون تومان افزایش داده شود.

مهلت بازپرداخت آن نیز از 5 سال به 10 سال تغییر داده شود که این مصوبه باید به تصویب کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 و صحن علنی مجلس هم برسد.

بیشتر بخوانید: وام ازدواج 1400، بدون افزایش

وی گفت: با توجه به افزایش تورم در حوزه‌های مختلف به ویژه لوازم خانگی، پیشنهاد دادم وام ازدواج جوانان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد، زیرا ۵۰ میلیون تومان وام پیشین، کفاف تشکیل زندگی مشترک جوانان را نمی‌دهد.

او ادامه داد: همچنین هفت سال بازپرداخت این وام به ۱۰ سال رسید تا در هر ماه بر زوجین فشار زیاد ناشی از بازپرداخت وام وارد نشود.

اسماعیلی افزود: کمیسیون اجتماعی درباره ضامن وام گیرنده بحث‌هایی انجام داد که در نتیجه ضامن معتبر لزوما کارمند نخواهد بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی بیان کرد: محل اعتباری این وام صندوق اعتبار قرض‌الحسنه بانک مرکزی است.

موانع وام ازدواج جوانان

این در حالی است که طبق جزئیات پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، رقم وام ازدواج همان ۵۰ میلیون تومان امسال در نظر گرفته شده بود و دولت قصدی برای افزایش آن نداشت.

نا گفته نماند که تجربه ثابت کرده هر چه مبلغ وام‌ها بالاتر می‌رود سنگ‌هایی که بانک‌ها پیش روی وام‌گیرندگان می‌اندازند نیز بیشتر می‌شود.

یا درخواست‌های عجیب و غریب دارند یا بهانه‌های واهی می‌آورند تا به هر طریقی که شده از دادن تسهیلات بویژه تسهیلات قرض‌الحسنه شانه خالی کنند.

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *