اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

وام میلیاردی جوانان ، پیشنهادی رویایی!

وام یک میلیاردی جوانان

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد کرده تا به جوانان «وام تجمیعی»  یا وام یک میلیاردی جوانان پرداخت شود.

به گزارش برات نیوز، محمد مهدی تندگویان هفته گذشته از طرح پیشنهادی خود که دی ماه سال پیش نیز آن را مطرح کرده بود، موارد تازه ای ارائه کرد و به دفاع از پیشنهاد خود پرداخت.

بر اساس این گزارش دی ماه 98 بود که این مسئول در گفتگویی با ایسنا از پیشنهاد پرداخت وام 2 میلیاردی به جوانان سخن گفته بود که حال با گذشت 7 ماه از آن، پیشنهاد وام 2 میلیاردی به وام یک میلیاردی جوانان کاهش یافته است.

تندگویان در آن زمان، ضمن تشریح جزییات چگونگی اجرای طرح وام یک میلیاردی جوانان و ضمانتهای لازمه آن، با بیان اینکه این یک پیشنهاد است و به عنوان کسی که در این حوزه بیش از ۲ سال شاهد مشکلات جوانان بودم آن را مطرح میکنم اعلام کرده بود: تاکنون کارهای زیادی از سوی دولت، مجلس و غیره صورت گرفته که در نهایت موضوع جوانان در کشور به سامان درستی برسد. قطعا تسهیل ازدواج هم جزو اهداف اصلی است که می‌تواند مشکل ازدواج، اشتغال و مسکن جوانان را به صورت یکجا حل کند.

پیشنهاد معاون وزیر ورزش بدین گونه است:

«برای مثال ۲۰ هزار ملیارد تومان وام برای اشتغال در کشور پرداخت می‌شود. همچنین ۲۵ هزار میلیارد تومان به موضوع توسعه اشتغال در مناطق محروم، مرزی و روستاها اختصاص می‌یابد. چند صد هزار میلیارد تومان هم سهم حوزه مسکن شامل وام‌های مسکن، ساخت و ساز ارزان و غیره است. در عین حال موضوعاتی در حوزه بهداشت یا فرهنگ‌سازی در حوزه جوانان وجود دارد که به آنها بودجه اختصاص می‌یابد و موضوعات آموزش فنی- حرفه ای، سرباز مهارت و غیره نیز همه در حوزه جوانان هستند.

اگر مجموع این موارد را تجمیع کنیم، این بودجه می‌تواند تبدیل به صندوق اندوخته جوانان در قالب قانون تسهیل ازدواج مصوب ۱۴ سال پیش شود. این صندوق هیچ‌گاه تشکیل نشد و دولت‌ها هم پای کار آن نیامدند. ادعا می‌کنم که اگر این اتفاق همان سال‌ها می‌افتاد به جای ۲ میلیارد وام که الان آن را پیشنهاد کرده‌ام، مبلغ پرداختی به جوانان می‌توانست ۵۰۰ میلیون تومان باشد به طوریکه با این مبلغ می‌توانستیم مشکل اشتغال، مسکن و ازدواج آنها را برطرف کنیم اما ۱۴ سال است که این کار را نکردیم و الان به رقم پیشنهادی ۲ میلیارد تومان رسیده‌ایم.»

تندگویان با اشاره به اینکه معاونت جوانان هرساله گزارش عملکرد وزارت خانه‌ها را در حوزه جوانان به عنوان نهادی سیاست‌گذار، رصد می‌کند و گزارش آن را به دولت مجلس هم می‌دهد، افزود: با وجود عملکرد نه چندان مناسب این دستگاه‌ها در حوزه جوانان، هر سال همین اعتبارات به همه این نهادها با یک ضریب افزایش دوباره پرداخت می‌شود، اما اگر همه این اعتبارت را تجمیع کنیم این مشکل برطرف می‌شد. 

وی با بیان اینکه اگر این اعتبارات را تجمیع کنیم عملا به کوچک سازی دولت در ساختارها هم کمک کرده‌ایم، گفت: یعنیالان بخش‌های زیادی را در قوه مجریه، قوه مقننه و حتی قضاییه داریم که این اعتبارات را دریافت می‌کنند، اما اگر این اعتبارات را پرداخت نکنیم، آنها مجبورند در راستای اصلاح روند ساختار و بهبود کیفیت رفتار ساختاری خود کوچک سازی کنند و به این ترتیب شاهد کاهش اعتبارت این سرفصل‌ها خواهیم بود.

نحوه پرداخت وام میلیاردی

وی در خصوص نحوه پرداخت این وام نیز گفته بود: طی چند سال اخیر دولت با شبکه بانکی کشور همت کردند و موضوع پرداخت وام ازدواج را به روز کردند، یعنی کسانی که از مدت‌ها قبل درخواست وام ازدواج داده بودند در سال ۹۶ با پرونده‌های قبلی با سقف ۱۰ میلیون تومان در سال ۹۶ وام دریافت کردند و به این ترتیب بسیاری از پرونده‌ها هم تعیین تکیلف شد. سال ۹۷ مجلس و کمیسیون فرهنگی وام را به ۱۵ میلیون تومان افزایش دادند و سال ۹۸ این وام ۳۰ میلیون تومان شد. در این سال‌ها اگرچه مشکلاتی نظیر تضامین بانکی وجود داشت، اما با این حال تقریبا این مشکلات هم حل شد تا تسهیلات درست و به همه پرداخت شود. 

تندگویان ادامه داد: سال ۹۶، ۱۰ هزار میلیارد تومان، سال ۹۷، ۱۵هزار و امسال هم به نظر می رسد حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان وام پرداخت شود. سال آینده هم کمیسیون فرهنگی تصویب کرد که وام به ۵۰ میلیون تومان برسد و اگر به همین شیب پیش برود دولت سال آینده باید بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان وام پرداخت کند؛ اما سوال اصلی اینجاست که در خروجی کار چه اتفاقی افتاده است؟ آیا آمار ازدواج در کشور افزایش یافته است؟ خیر، هر سال با وجود پرداخت به روز و افزایش مبلغ، شاهد کاهش هم بوده‌ایم. نمی‌خواهم از الان نسبت به سال آینده پیش داوری کنم اما فکر می‌کنم با این روند شاهد افزایش میزان ازدواج در کشور نخواهیم بود.

وی در ادامه تاکید کرد: وقتی یک جوان اشتغال ندارد، مشکل مسکن دارد و با این وام نتوانسته‌ایم به او کمکی کنیم افزایش وام چه فایده‌ای دارد؟ این حرف من به این معنا نیست که مخالف وام ازدواج یا مخالف افزایش مبلغ آن هستم، بلکه حرف من به آن معناست که این افزایش و پرداخت کمکی به ازدواج نکرده است. چراکه ریشه مشکلات جوانان در جای دیگریست. 

معاون امور جوانان تصریح کرد: با طرحی که به آن اشاره کردم معتقدم به جای اینکه با ۵۰ میلیون تومان به یک جوان صدقه بدهیم که با آن هیچ کاری خاصی نمی‌تواند بکند از اساس مشکل را حل کنیم. سوال من از مسئولان تعیین کننده رقم وام ازدواج این است که با ۱۰۰ میلیون تومان یک زوج در اقتصاد فعلی می‌تواند صاحب خانه و صاحب شغل شود؟ این زوج می‌تواند همه ملزومات اولیه زندگی را تهیه کند؟ به نظر می‌رسد این رقم پاسخ هیچکدام از این بخش ها را نمی‌دهد مگر آنکه زوجی در روستاها و شهرستان‌ها باشند و این مبلغ پاسخگوی بخشی از نیاز آنها باشد. 

وی در خصوص محتوای وام تجمیعی توضیح داد: منظورم این است که این ۲ میلیارد، تجمیعی از تمام وام‌هایی تشکیل می‌شود که یک زوج ممکن است برای شروع زندگی بگیرند. مانند وام ازدواج، وام مسکن، وام اشتغال، وام خودرو، وام تولید، وام توسعه صنعت و … این وام‌ها تبدیل به پرونده یک زوج برای گرفتن تهسیلات می‌شود. براساس این پیشنهاد این وام می‌تواند بدون هیچ درصدی به جز کارمزد عادی شبکه بانکی پرداخت شود و بازپرداخت آن هم به جای کمتر از ۱۰ سال بر روی ۴۰ سال قرار بگیرد. 

تقلیل رقم پیشنهادی به یک میلیارد!

بر اساس این گزارش بعد از اظهارات معاون وزیر ورزش که سال گذشته مطرح شد ، هفته گذشته نیز همین پیشنهاد از جانب وی در خبرگزاریها منتشر شد اما رقم وام به یک میلیارد تقلیل یافته است.

محمدمهدی تندگویان به تشریح جزئیات وام تجمیعی پرداخت و گفت: با تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی به هر جوان ایرانی 1 میلیارد تومان وام پرداخت می‌شود.

او افزود: این طرح باید به مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ارسال شود تا از این طریق وارد کمیسیون‌های تخصصی شود اما هنوز رئیس این بخش از مجلس تعیین نشده است و ما فعلا منتظر هستیم بنابراین اگر ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس زودتر مشخص شود ما هم سریعا این طرح را ارسال می‌کنیم تا انشالله به لایحه بودجه سال 1400 برسد.

 این طرح به عنوان لایحه دولت نیست و ما در مرکز معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان آن را طراحی کرده‌ایم تا همه جوانان بتوانند از وام 1 میلیارد تومانی بهره‌مند شوند.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با تشریح جزئیات این وام تجمیعی گفت: باتوجه به مطالعات اولیه‌ای که انجام شده بنده یک ادعایی کردم که البته قابل رد یا تایید است و باید بیشتر درمورد آن بررسی شود بنابر این ادعا برآورد من این است که ما می‌توانیم میزان اعتباراتی که در حوزه‌های مختلف جوانان از طریق نهادهای دولتی و غیردولتی در کشور توزیع می‌شود را تجمیع کنیم و تمام مبالغ را یکجا به عنوان وام به جوانان پرداخت کنیم.

او افزود: برای مثال اگر 50 هزار میلیارد تومان وام ازدواج، حدود 40 هزار میلیارد تومان وام اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حدود 40 هزار میلیارد تومان معاونت توسعه اشتغال روستایی، حدود 50 هزار میلیارد تومان وام مسکن، وام‌های مختلفی که با عنوان تامین کالا، تامین مسکن و… در شبکه بانکی پرداخت می‌شود را جمع کنیم، می‌توانیم به هر جوان ایرانی 1 میلیارد تومان بابت انجام امر ازدواج، اشتغال و مسکن پرداخت کنیم.

به گفته وی، در این طرح قسط‌ها را 30 تا 40 ساله و بلند مدت پیش بینی کردم تا مشکلی برای شبکه بانکی به وجود نیاید.

او افزود: وام تجمیعی طرحی نیست که اعتبارات آن تامین نباشد بلکه از اعتبارات موجود در کشور است و همین الان در حال توزیع هستیم اما ما می‌خواهیم آن را هدفمند کنیم و به دست جامعه هدف برسد.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: جوانان به ویژه زوجینی که قصد شروع زندگی مشترک دارند، پس از دریافت این وام 1 میلیارد تومانی قطعا می‌توانند خانه بخرند، شغل برای خود ایجاد کنند اما  مانند تمام کشورهای دنیا تا اقساط را کامل پرداخت نکنند، نمی‌توانند مالک شود اما عملا امنیت شغلی و مسکن دارند.

تندگویان در پایان گفت: حتی در طرح وام یک میلیاردی جوانان پیش بینی کردیم اگر مسکن جوانی تامین بود و او این بخش از وام را نخواست، این درصد را از او کم کنیم یا حتی پیش بینی کردیم اگر جوانی اقساط خود را زودتر پرداخت کرد، به او پاداش پرداخت کنیم.

حال باید دید آیا طرح پیشنهادی آقای معوان تا چه حد مورد قبول مجلسیان قرار خواهد گرفت؟ و اینکه تا به تصویب و مراحل بعدی برسد آیا رقم وام به چه میزان تقلیل خواهد یافت؟!

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید