در حالی که روز گذشته پس از اعلام خبر تولید واکسن آمریکایی کرونا قیمت دلار با ریزش هممراه بوده و قیمت نفت افزایش یافته بود، امروزسه شنبه قیمت طلا با بیش از یک درصد افزایش و قیمت نفت نیز با کاهش همراه شد .

به گزارش برات نیوز، شاخص‌ سهام آسیایی نیز از انتشار خبر واکسن آمریکایی کرونا بی نصیب نماند وامروز این شاخص ها هم با رشد همراه شد .

بازار طلا و نفت در این یک روز با فراز و نشیب بسیاری همراه شد و رشد 8 درصدی قیمت نفت و سقوط 70 دلاری طلا را در بازارهای جهانی در یک روز رقم زد .

نوسان شدید طلا به واکسن آمریکایی کرونا

پس از اینکه قیمت طلا روز گذشته به علت پیشرفت در اثربخشی واکسن آمریکایی کرونا بیش از 70 دلار کاهش یافت، امروز به علت تمرکز بر احتمال اجرای محرک های مالی بیشتر برای احیای اقتصاد جهان، بیش از یک درصد افزایش یافت.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی 25.69 دلار افزایش یافت و 1888.73 دلار فروخته شد. قیمت طلا روز گذشته 5.2 درصد بیش از 70 دلار ریزش کرده بود.

بیشتر بخوانید: طلا صعودی و نفت نزولی شد

این درحالی است که شرکت فایزر آمریکا روز گذشته از دستیابی به واکسن کرونا خبر داده و اعلام کرد این واکسن تا 90 درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

این شرکت آمریکایی اعلام کرد که مرحله سوم آزمایش‌های گسترده‌ای که روی واکسن جدید این شرکت انجام شده،‌ نشان می‌دهد که این واکسن تا 90 درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.

مرحله سوم آزمایش واکسن یک مرحله پیش از درخواست تایید محصول برای تولید آن به شمار می‌رود.

صعود نفت و افزایش 26 دلاری طلا 

قیمت جهانی نفت نیز در پی انتشار خبر موفقیت واکسن آمریکایی کرونا با رشد قابل ملاحظه ای مواجه شد.

با انتشار خبر تولید واکسن کرونا هر بشکه نفت برنت دریای شمال 3.21 دلار معادل 8.21 درصد رشد داشته و در لحظه مخابره خبر به 42 دلار و 66 سنت رسیده بود .

و اما حالا پس از گذشت یک روز، بازار طلا و نفت از تب و تاب افتاد و قیمت طلا افزایشی حدود 26 دلاری را تجربه کرد.

بازار طلا امروز به علت تمرکز بر احتمال اجرای محرک های مالی بیشتر برای احیای اقتصاد جهان، بیش از یک درصد افزایش یافت.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی 25.69 دلار افزایش یافت و 1888.73 دلار فروخته شد. قیمت طلا روز گذشته 5.2 درصد بیش از 70 دلار ریزش کرده بود.

لاچلان شوآ، رئیس بخش کالاهای اساسی بانک ملی استرالیا گفت بعید است، بانک های مرکزی موضع شان در کوتاه و میان مدت را تغییر دهند زیرا گسترش واکسن و بهبود اقتصادی، تورم و بازار کار زمان بر است.

درحالی که خوش بینی در مورد واکسن، ریسک پذیری در بازار را افزایش داده است، بلاتکلیفی همچنان، تاثیر افزایش مبتلایان کووید 19 در آمریکا و اروپا را به رخ می کشد.

استفان اینس، استراتژیست ارشد بازار گفت: «من هنوز فکر می کنم محرک های بیشتری اجرا شود و فدرال رزرو نرخ بهره بانکی را پایین نگه دارد…برای همین است بازار هنوز طلا را حفظ می کند.»

ریزش قیمت نفت پس از صعود یک شبه

در حالی که روز گذشته قیمت نفت به علت پیشرفت در اثربخشی واکسن آمریکایی کرونا افزایش یافته بود اما امروز به علت نگرانی در مورد تقاضا برای سوخت در کوتاه مدت در اروپا و آمریکا که به شدت با این بیماری درگیر هستند، کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 44 سنت کاهش، 41.96 دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا با 53 سنت کاهش، 39.79 دلار فروخته شد.

هر دو شاخص نفتی در روز دوشنبه 8 درصد افزایش ارزش را ثبت کردند که بیشترین افزایش روزانه در بیش از 5 ماه گذشته بود. پس از اینکه شرکت داروسازی فایرز اعلام کرد میزان اثربخشی واکسن این شرکت بیش از 90 درصد بوده است، قیمت نفت افزایش یافت.

بانک جی پی مورگان در یادداشتی نوشت: «یک واکسن با دوام بی تردید بازار نفت را تغییر می دهد؛ بازاری که نیمی از تقاضای آن از حرکت مردم و چیزهای اطراف تامین می شود.»

همچنین ریستارد انرژی نوشت محدودیت های قرنطینگی در اروپا می تواند یک میلیون بشکه نفت بیشتر در روز از تقاضا تا پایان سال کم کند درحالی که چندین ماه طول می کشد تا واکسن در دسترس باشد.

بجارنه تانهوگن، ردیس ریستارد انرژی گفت: «پیگیری سریع در مورد واکسن به این معنی نیست که خطر بازگشت آمریکا به محدودیت های تردد در پاییز و زمستان بازنگردد.»

کاهش قیمت نفت با اظهارات دیروز وزیر انرژی عربستان محدود شد. وی گفته بود در صورت کاهش تقاضا پیش از دسترس بودن واکسن، توافق کاهش تولید اوپک پلاس می تواند تغییر کند.

رشد شاخص سهام
رشد شاخص سهام با خبر واکسن کرونا

رشد شاخص‌ سهام آسیایی در واکنش به اخبار واکسن آمریکایی کرونا

سهام آسیا اقیانوسیه امروز سه شنبه در حالی رشد کردند که اعلام خبر موفقیت واکسن آمریکایی کرونا در آزمایشات انسانی امیدهای سرمایه‌گذاران در مبارزه با پاندمی را تقویت کرد.

عصر دیروز شرکت‌های فایزر آمریکا و بایون‌تک آلمان اعلام کردند که واکسن کرونای آنها موفقیتی بیش از ۹۰ درصد داشته است.

نیکی ژاپن در حالی ۰.۴۱ درصد رشد کرد که جامع‌ترین شاخص آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی به جز سهام ژاپن ۰.۱ درصد بالا آمد.

همچنین در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۰.۰۳ درصد رشد کرد در حالی که هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۹۶ درصد جهش کرد.

بر اساس این گزارش ،ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۶۶ درصد رشد کرد اما کوسپی کره‌جنوبی بدون تغییرسهام آسیا اقیانوسیه در حالی رشد کردند که اعلام خبر موفقیت واکسن کرونا در آزمایشات انسانی امیدهای سرمایه‌گذاران در مبارزه با پاندمی را تقویت کرد. باقی ماند.

در بازار ارزنیز ، دلار بخشی از رشد دیشب خود در برابر ارزهای آسیایی را از دست داد. در مقابل یوآن چین دلار ۰.۲۹ درصد افت کرد و به ۶.۶۰۸۳ واحد رسید، در حالی که در مقابل ین ژاپن ۰.۴۰ درصد تضعیف شد و به نرخ برابری ۱۰۴.۹۶ واحد بازگشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *