11 ماه از شیوع بیماری همه گیر کرونا در دنیا می گذرد و چشم امید همگان به ساخت واکسنی برای مقابله با این ویروس است.

به گزارش برات نیوز، خبرهای جسته و گریخته مختلفی از کشورها در خصوص ساخت واکسن کرونا می شنویم، اما به تازگی شرکت فایزر اعلام کرده که نتایج اولیه آزمایش واکسن کرونا حاکی از کارایی 90 درصدی این واکسن است.

همه چیز در مورد واکسن کرونای شرکت فایزر

دو شرکت بزرگ فایزر و شرکت آلمانی بیون تک که هر دو از غول های مطرح در زمینه داروسازی هستند، از نتایج امیدوار کننده ساخت واکسن کرونا و عرضه در ابعاد گسترده خبر دادند.

شرکت فایزر و بیون تک قرار دادی معادل یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار با دولت آمریکا برای فروش ۱۰۰ میلیون دوز از این واکسن را پیش‌تر به امضا رسانده اند.

در صورت تجاری سازی این واکسن و تولید انبوه آن، آمریکا و دیگر کشور‌های ثروتمند غربی در اولویت توزیع قرار دارند.

داده‌های منتشر شده در یکی دو روز اخیر حاکی از ایمنی و اثربخشی ۹۰ درصدی واکسن مشترک آلمان و آمریکا است.

واکسن بالقوه واکسن کرونای توسعه یافته توسط فایزر و بیو ان تک آلمان توانسته از داوطلبان مرحله سوم آزمایش بالینی در برابر کرونا محافظت کند. اما به نظر می رسد این واکسن فعلا با چالش هایی مواجه است.

چالش های پیش روی واکسن فایزر

یکی از بنیانگذاران شرکت بیون تک در تازه ترین اظهارات خود چالش هایی را برای این واکسن برشمرده و نگرانی هایی را در خصوص  میزان تجهیزات ویژه مورد نیاز برای ذخیره واکسن مطرح کرده است.

طبق این ادعا، واکسن مذکور با استفاده از فناوری RNA توسعه یافته است.

واکسن‌هایی که با ترکیبات ژنتیک توسعه می یابند باید در دمای کمتر از ۷۰-درجه سانتیگراد نگهداری و بارگیری شوند و این مهم‌ترین چالش واکسن کرونا فایزر است که شرایط توزیع واکسن را سخت و پیچیده می‌کند.

اکنون نگرانی این محققان در خصوص تجهیزاتی است که بتواند به میزان انبوه این مقدار واکسن را تولید و در دمای منفی 70 درجه نگهدارد.

واکسن کرونا ویروس
نگرانی ها در مورد نگهداری واکسن فایزر

شبهات تولید واکسن کرونا

  • البته لازم به ذکر است که هم ‌اکنون تنها خبر تولید واکسن فایزر را شنیده‌ایم و این خبر در حال بررسی است و تا زمانی که سازمان غذا و داروی آمریکا و مراجع بین‌المللی مثل سازمان جهانی بهداشت آن را تأیید نکنند نباید انتظار داشت این واکسن به‌عنوان داروی قطعی درمان کرونا به مرحله تولید انبوه برسد.
  • با این حال، حتی در صورت موافقت مقامات بهداشتی، تعداد این واکسن در حال حاضر بسیار محدود است و نمی‌توان به صورت گسترده آن را در بازار توزیع کرد. دانشمندان می‌گویند هنوز سوالات زیادی درباره این واکسن بی پاسخ مانده است. برای مثال، هنوز مشخص نیست این واکسن تا چه زمانی می‌تواند در افراد ایجاد ایمنی کند.
  • به گفته رئیس انجمن داروسازان ایران، درصورتی که واکسن در شرکت فایزر به تولید انبوه برسد، تامین نیاز مردم کشور سازنده، کشورهای همجوار و کشورهایی که با ایالات متحده آمریکا دارای روابط نزدیک‌تری هستند در اولویت قرار می‌گیرد و پس از آن این دارو در اختیار کشورهای دیگر و از جمله ایران قرار می‌گیرد. اما این واکسن کی به ایران می رسد؟

تاریخ ورود واکسن کرونا به ایران

جلیل سعیدلو رئیس انجمن داروسازان ایران می‌گوید که اگر واکسن کرونا تأییدیه‌های جهانی برای تولید انبوه را بگیرد در بهترین حالت یک سال زمان می‌برد تا به ‌دست ما برسد.

وزارت بهداشت باید زیرساخت‌های لازم برای خرید، حمل و توزیع واکسن کرونا را تامین کند و اقداماتی هم در این‌باره انجام شده است اما حمل ‌و نقل واکسن کرونا به زیرساخت‌های متفاوتی نیاز دارد ازجمله حمل‌ و نقل هوایی ویژه یا تجهیزات مناسب که باید از الان به فکر آن بود.

وی ادامه داد: علاوه بر این بحث قیمت دارو، پوشش بیمه‌ای و توزیع مناسب میان افرادی که باید از این دارو استفاده کنند همزمان با واردات دارو باید به شکل جدی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گیرد و از الان برای آن برنامه‎ریزی کنند.

بیشتر بخوانید: واکسن آمریکایی کرونا و نوسانات شدید بازارها

برنامه ریزی برای ورود واکسن کرونا

ناصر ریاحی، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: در صورت نهایی شدن تولید واکسن در هر نقطه‌ای از جهان، نگرانی برای ورود آن به ایران وجود ندارد.

وی ادامه داد: این واکسن با توجه به موفقیتی که داشته باید برای تولید انبوه مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را بگیرد.

این سازمان در حالت عادی، برای صدور مجوز چند ماه زمان می‌گیرد تا تمام ابعاد موردنیاز برای ارائه تاییدیه به واکسن فایزر بررسی شده و خطرات بالقوه شناسایی شوند اما با توجه به موقعیت خاصی که کرونا در جهان به وجود آورده، احتمالا این سازمان در مدتی کوتاه مجوز تولید را صادر خواهد کرد.

وی درباره چگونگی ورود این واکسن به ایران نیز توضیح داد: در صورتی که تولید واکسن نهایی شود، قطعا ایران نیز برنامه ریزی خود برای دستیابی به آن را آغاز خواهد کرد.

البته همانطور که گفتم تعدادی از کشورها روی این واکسن سرمایه گذاری کرده و تعدادی نیز از قبل پیش خرید کرده‌اند اما این تصور که این واکسن در اختیار ایران قرار نمی‌گیرد، قطعا غیر واقعی است و تمام تلاش‌ها از سوی دولت و بخش خصوصی برای رسیدن به آن ادامه خواهد داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *