درحالی که چندی پیش چین از ساخت واکسن کرونا و تست آن درمراحل انسانی خبر داده بود،یک شرکت چینی دیگر از توسعه ٢ واکسن کرونای جدید در چین برای مقابله با این بیماری خبر داده است.

به گزارش برات نیوز، شرکت کلاور (Clover)چین ادعا می‌کند دو واکسن کووید١٩ توسعه داده که در آزمایش‌های اولیه بالینی واکنش ایمنی قدرتمندی در بدن داوطلبان ایجاد کرده‌ و به نظر می‌رسد ایمن باشند.

بر اساس این گزارش،یکی از این واکسن‌های بالقوه حاوی ادجوانت درمانی شرکت گلاکسواسمیت کلاین و دیگری حاوی ادجوانت شرکت دایناواکس است. ادجوانت ها موادی هستند که واکنش ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

تست فازهای واکسن کرونای جدید در چین ،سال آینده

همچنین شرکت کلاوردر بیانیه خود اعلام کرده است: با توجه به نتایج مثبت مرحله اول آزمایش‌های بالینی و نیاز مبرم به واکسن‌های کووید١٩، کلاور و همکارانش مصمم هستند مرحله نهایی توسعه بالینی هر دو واکسن را آغاز کنند.

در ادامه این بیانیه نیز آمده است : این واکسن‌ها در بدن ۱۵۰ داوطلب آزمایش بالینی هیچ گونه عوارض جانبی شدیدی ایجاد نکردند. آزمایش بالینی مرحله میانی-پایانی واکسن حاوی ادجوانت گلاکسو اسمیت کلاین در ماه جاری آغاز می‌شود.

فاز دوم / سوم آزمایش بالینی واکسن حاوی ادجوانت دایناواکس نیز در نیمه نخست سال آینده میلادی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: یک میلیون چینی واکسن کرونا زدند

طبق نتایج اولیه هر دو واکسن را می‌توان در دمای ٢تا٨ درجه سانتیگراد به مدت ۶ ماه نگهداری کرد.

اما پیش از این نیز چین از ساخت واکسن کرونا خبر داده بود به طوری که محققان به موفقیت تهیه یکی از واکسن های کووید-۱۹ در چین اشاره کرده بودند.

توسعه هرچه بیشتر واکسن کرونا و کنترل شیوع بیماری

این درحالی بود که اخیرا چند واکسن بالقوه نتایج بالینی رضایتبخشی نشان داده‌ بودند اما کارشناسان بهداشت و درمان همچنان معتقدند توسعه واکسن‌های بیشتر به کنترل شیوع ویروس کرونا کمک می‌کند.

در چین چندین واکسن درحال تهیه هستند که بعضی از آنها به مرحله تزریق به بیماران هم رسیده‌اندو دو واکسن کرونای جدید در چین نیز در حال توسعه است .

به گفته پژوهشگران واکسن “سینوواک بیوتک” (Sinovac Biotech) که بر حدود ۷۰۰ نفر آزمایش شده، واکنش سریعی در سیستم ایمنی ایجاد کرده است.

پیش از این گزارش هایی از واکسن های کرونایی که در اروپا و آمریکا در دست تهیه است مبنی بر موفقیت آمیز بودن آنها در آزمایش های وسیع، منتشر شده بود.

اثربخشی 90 درصدی سه واکسن آلمان،آمریکا و روسیه

درباره سه واکسن که در آمریکا، آلمان و روسیه تهیه می شوند، اطلاعاتی منتشر شده که نشان می دهد اثربخشی آنها بیش از ۹۰ درصد است و ده ها هزار نفر در آزمایش های مربوط شرکت کرده اند.

چین هم مانند سایر کشورها وارد رقابت برای تهیه واکسن کووید شده است. تاکنون چهار واکسن چینی از جمله واکسن سینوواک بیوتک وارد مرحله سوم و نهایی از آزمایش های بالینی شده اند.

البته نتایج آزمایشات که در نشریه علمی “لَنسِت” به چاپ رسیده تنها به مراحل اول و دوم آزمایش های این چهار واکسن می پردازد.

طبق گزارش این نشریه واکسن سینوواک بیوتک واکنش سریعی در سیستم ایمنی بدن برانگیخته ولی این تحقیق که در ماه های آوریل و مه سال جاری میلادی انجام شده درصد موفقیت واکسن را مشخص نکرده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *