به گفته دبیر کمیته ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسن ‌های ایرانی کرونا در سازمان جهانی بهداشت ثبت شدند.

به گزارش برات‌نیوز، ایران و مصر دو کشور اصلی مدعی ساخت این واکسن در منطقه بوده و هردو کشور درحال تلاش برای تولید انبوه این واکسن هستند.

دکتر مصطفی قانعی در ادامه سخنان خود اظهار داشت کشور ما چند نوع واکسن کرونا را در دست ساخت دارد که برخی از آن‌ها مرحله آزمایشات حیوانی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند و برخی دیگر از آن‌ها به مراحل پایانی خود نزدیک شده‌اند.   

قانعی معتقد است که مرحله آزمایشی این واکسن‌ها به جایی رسیده است که می‌توان تا پایان سال جاری فاز یک انسانی یک یا دو نوع از واکسن ‌های ایرانی کرونا را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید: قیمت واکسن کرونا اعلام شد

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به سخنان خود این نکته را نیز افزود که محققان ایرانی به دانش فنی واکسن کرونا که چند روش مطرح در کل دنیاست دست یافته‌اند و همین موضوع سبب می‌شود تا بتواند این واکسن را با بهترین کیفیت به مرحله تولید انبوه برسانند.

چه زمانی واکسن‌ های ایرانی کرونا در اختیار مردم قرار می‌گیرد؟

قانعی در پاسخ به این پرسش گفت: به احتمال زیاد واکسن ‌های ایرانی کرونا تا اوایل تابستان سال ۱۴۰۰ به بازار عرضه می‌شود و در دسترس مردم قرار می‌گیرد.

وی در ادامه همچنین افزود: برخی‌ها با شنیدن آغاز فاز یک مرحل انسانی، برداشت می‌کنند که واکسن وارد بازار شد که این باور غلط است و واکسن در حال طی کردن مراحل تولید خود است و باید چند مرحله فاز انسانی را با موفقیت طی کند تا بتواند وارد بازار شود.

وی همچنین تاکید کرد: برآورد می‌شود که جمعیت گروه‌های پرخطر ایران به بیش از ۱۲ میلیون نفر می‌رسد و این افراد حداقل ۲ دوز واکسن نیاز دارند، پس در مرحله اول باید حدود ۲۵ میلیون دوز واکسن آماده شود.

باید به تولید واکسن ‌های ایرانی کرونا اتکا کنیم

قانعی همچنین گفت: در شرایط حال حاضر، چاره‌ای جز اتکا به تولید داخل نداریم، این امید وجود دارد که واکسن‌ های ایرانی کرونا مورد نیاز گروه‌های پرخطر توسط واکسن سازان داخل تامین شود.

با توجه به نیاز شدید این واکسن در دنیا و ساخت محدود آن توسط برخی از شرکت‌های خارجی، چاره‌ای جز ساخت واکسن کرونا در ایران نداریم.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته در همین زمینه خبر از تلاش چهار شرکت ایرانی برای تولید واکسن کرونا داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *