درحالی که چند روز پیش شرکت فایرز آمریکا از تاثیرگذاری 90 درصدی واکسن کرونای خود خبرداد دانشمندان ایرانی نیز دست ازتلاش شبانه روزی برنداشته و اعلام کردند که تا مهرماه سال آینده واکسیناسیون جمعی کرونا در ایران اجرایی می شود.

به گزارش برات نیوز، طی هفته های اخیر خبرهای خوب و موفقیت آمیزی از تولید واکسن کرونا در بسیاری از کشورها ازجمله آمریکا، روسیه، چین وانگلیس شنیده می شود و روزنه های امید برای مردم دنیا شکل می گیرد اما نکته قابل تامل تولید این واکسن ها این است که مردم به عنوان مصرف کننده نهایی چه زمانی می توانند به این واکسن دست یابند .

 ایرانیان نیز از این دل مشغولی که این روزها ذهن همه را درگیر خود کرده مستثنی نبوده و به شدت درانتظار دسترسی به این واکسن هستند.

گامهای محکم برای واکسیناسیون جمعی کرونا در ایران 

دراین میان از ابتدای شیوع این بیماری همه گیر دانشمندان ایرانی در تلاش شبانه روزی برای تهیه واکسن این بیماری هستند و به موفقیت هایی نیز دراین خصوص دست یافته اند.

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا ضمن تشریح جزییات روند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، اظهار کرد: ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی کرونا در ایران را بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

دکتر مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ واکسن ایرانی مجوز ورود به فاز انسانی را نگرفته است، گفت: اگر کد اخلاق هم بگیرند تا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکنند به عنوان پیشرفت تلقی نمی‌شود.

به گفته وی، پیشرفت زمانی حاصل می‌شود که سازمان غذا و دارو مجوز کار بالینی واکسن را صادر کند.

کد اخلاق نیز یکی از ضرورت‌های صدور مجوز است و اگر کمیته اخلاق کشوری کد و مجوزی ندهد، سازمان غذا و دارو هم مجوزی برای کارآزمایی بالینی صادر نمی‌کند.

وی افزود: تمام واکسن‌ها در مرحله پره کلینیکال یا قبل از بالینی قرار دارند و امید می‌رود حداقل ۴ واکسن بتوانند در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ فاز ۳ انسانی را آغاز کنند.

مجوز مرحله اول انسانی واکسن کرونا هنوز صادر نشده است

قانعی درباره نحوه فراخوان و جذب داوطلب برای کارآزمایی بالینی انسانی واکسن، اظهار کرد: هنوز مجوزی برای مطالعه انسانی صادر نشده است؛ بنابراین برای فراخوان داوطلبان نیز حرکتی انجام نشده است.

هر شرکتی پروژه خود را به سازمان غذا و دارو تحویل می‌دهد، استانداردی وجود دارد که در فاز اول تعدادی انسان، در فاز دوم تعداد بیشتر و در فاز سوم تعداد انسان خیلی بیشتری مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: عدم دسترسی به واکسن کرونا، تا یک سال آینده

هر مرحله نیازمند اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو است که هنوز مجوز مرحله اول انسانی هم برای هیچ یک از واکسن‌ها صادر نشده است.

وی درباره زمان تقریبی ایمنی زایی واکسن پس از آغاز مرحله کارآزمایی بالینی، تصریح کرد: از انجام اولین تزریق حداقل یک ماه زمان لازم است تا کارایی واکسن مشخص شود.

اگر واکسنی بتواند مجوز فاز اول انسانی را در یک ماه آینده دریافت کند، یک ماه بعد از آن نتیجه فاز اول مشخص می‌شود و پس از آن اجازه دارد فاز دوم را آغاز کند که آنهم یک ماه زمان دارد تا نتایجش مشخص شود، بنابراین یک ماه بعد، فاز سوم اجرا می‌شود مگر اینکه تصمیم گرفته شود برخی فازها طی نشود که در آن صورت سرعت افزایش می‌یابد.

احتمال صدور مجوز فاز اول از اواخر آذرماه جاری

وی درباره زمان احتمالی اجرای فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن، گفت: اگر خیلی خوشبین باشیم شاید اواخر آذرماه مجوز کارآزمایی بالینی فاز اول برای یکی از این واکسن‌ها صادر شود.

قانعی درباره عوارض احتمالی تزریق واکسن ایرانی کرونا، بیان کرد: اکنون چون در دنیا واکسن‌های کرونا تولید شده و فاز سوم کارآزمایی بالینی هم طی شده است تقریبا عوارض احتمالی مشخص است.

واکسن‌هایی هم که در ایران تولید می‌شود همان‌هایی است که در چین، هند، آمریکا و… تولید می‌شود و متفاوت از آنها نیست.

زمانی که واکسن تولیدی ما بخواهد وارد بازار شود از تمام عوارض و کارآزمایی آنها می‌توانیم استفاده کنیم برای انتخاب نوع واکسن، تعداد تزریق و… که در اختیارمان است.

آغاز فاز سوم انسانی واکسن کرونا اردیبهشت 1400

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه واکسن ایرانی کرونا چه زمان به مرحله تولید انبوه می‌رسد و در اختیار همگان قرار می‌گیرد، افزود: اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت ۱۴۰۰ در ایران آغاز شود، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود.

بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال ۱۴۰۰ است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *