ستاره شناسان از وجود آب در سطح ماه آگاه بوده‌اند، اما این آب تنها در دهانه‌های عمیق و سخت دائمی در قطب‌های آن کشف شده است.

به گزارش برات نیوز،  این آب می‌تواند به طور باورنکردنی، در معرض تابش شدید نور خورشید واقعاً در جو ناموجود در ماه قرار بگیرد و در فضا جوشیده نشود.

آژانس فضایی ناسا اعلام کرد که مأموریت اخیر رصدخانه Stratospheric برای نجوم مادون قرمز ناسا، (SOFIA) دقیقاً این موضوع را تأیید کرده است.

پاول هرتز، مدیر بخش فیزیک نجومی در اداره مأموریت علمی در ناسا، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما از کشف مهم SOFIA خبر می‌دهیم که هیدروژن قبلاً شناسایی شده در سطح ماه در مولکول‌های آب واقع شده است، این کشف سوالات جدیدی را در مورد چگونگی ایجاد آب در سطح ماه و چگونگی دوام آن در شرایط تابش شدید نور خورشید بدون هوا در سطح ماه، ایجاد می‌کند.

عامل تایید وجود آب در سطح ماه

SOFIA یک رصدخانه هوابرد است که با استفاده از بوئینگ ۷۴۷SP اصلاح شده، یک تلسکوپ ۱۰۰ اینچی (۲.۵ متری) را در ارتفاع ۴۵۰۰۰ فوت که در آن بررسی باند مادون قرمز به دور از طیف الکترومغناطیسی انجام می‌شود را به پرواز درآورده است.

بررسی‌های قبلی وجود هیدروژن بر روی سطح ماه از طریق هیدراتاسیون را تشخیص داده بود، با این حال، از آنجا که این تکنیک‌های طیف نگاری از مادون قرمز در طول موج ۳ میکرون استفاده می‌کنند، محققان قادر به تعیین اینکه آیا هیدروژن موجود در H20 یا همان آب، هیدروژن موجود در OH هیدروکسیل، یک رابطه شیمیایی نزدیک است، نبودند.

هرتز گفت: «بررسی طول موج ۶ میکرونی SOFIA با شناسایی اثر انگشت شیمیایی منحصر به مولکول آب، وجود آب را در دهانه کلاویوس تأیید کرد.

علاوه بر این، این غلظت از ۱۰۰ تا ۴۱۲ قسمت در میلیون یافت شد. تقریبا ۱۲ اونس مایع در یک متر مربع از خاک ماه یا حدود ۱۰۰ برابر خشک‌تر از صحرا.

کیسی هانیبال، نویسنده اصلی و فوق دکترا در مرکز پرواز فضایی Goddard ناسا، در بیانیه‌ای گفت: «بدون وجود جو غلیظ، آب روی سطح ماه که در معرض نور خورشید است باید فقط در فضا از بین برود. اما ما به نوعی  شاهد آن هستیم. چیزی در حال تولید آب است و باید چیزی در آنجا به دام افتاده شود.»

وجود آب در ماه
وجود آب در ماه

ایده های مرتبط با وجود آب در سطح ماه

محققان ناسا در حال حاضر چند ایده در مورد چگونگی تولید این آب دارند. این می‌تواند به داخل میکرو شهاب سنگ‌هایی که به طور مرتب بر روی سطح ماه می‌بارند و در داخل دانه‌های شیشه‌ای به اندازه نوک مداد که در اثر ضربه ایجاد می‌شوند و از محیط سخت محافظت می‌شوند، مربوط باشد.

این آب همچنین می‌تواند در سطح ماه ایجاد شده باشد، جایی که هیدروژن وارد شده به باد خورشیدی با مواد معدنی حاوی اکسیژن در سنگ ماه واکنش نشان می‌دهد تا هیدروکسیلی ایجاد شود که سپس با تابش خورشید بمباران شده و آن را به آب تبدیل کند.

هانیبال ادامه داد: «درک منبع آب و احتباس آن کمک می‌کند که تاریخچه گسترده‌تر و نقشی که آب در منظومه شمسی و عناصر دیگر مانند سیارک‌ها بازی می‌کند، کنار هم قرار بگیرند که ممکن است برای اکتشافات انسانی پیامدهایی داشته باشد.»

جیکوب بلیچر، دانشمند ارشد اکتشاف در اداره ماموریت اکتشاف و عملیات انسانی، خاطرنشان کرد: «آب برای اکتشافات در فضا بسیار حیاتی است. این منبع ارزش مستقیم برای فضانوردان ما است.

آب را می‌توان به اکسیژن قابل تنفس یا سوخت قابل سوخت تبدیل کرد و یا فقط از مایعات قابل آشامیدن استفاده کرد. با این وجود، آب سنگین است و همین امر باعث می‌شود که پرتاب آن خارج از نیروی جاذبه روی فضاپیما، اقدامی گران و پر مصرف باشد.»

بیشتر بخوانید: اسپیس ایکس و ناسا تاریخ‌ساز شدند

پروازهای بیشتر برای اثبات وجود آب در سطح ماه

بلیچر ادامه داد: «هر وقت برای سفر خود نیازی به بسته بندی آب نداریم، این فرصت را داریم كه وسایل مفید دیگر را با خود ببریم.

به عنوان مثال محموله‌هایی برای انجام دانش بیشتر. بنابراین می‌توانید تصور کنید، استفاده آسان از آبی که در حال حاضر در ماه است، می‌تواند کمک بزرگی برای ما باشد.»

ناسا همچنین باید تعیین کند که دسترسی واقعی به این منابع آب چقدر آسان است. این که آیا اعضای آرتمیس می‌توانند به راحتی خاک بالای ماه را استخراج کنند و آب مایع را استخراج کنند یا مجبور به استخراج یخ آب از دهانه‌های یخ زده ‌شوند.

سوراخ‌های واقعی در جایی که آفتاب بر آنها نمی‌تابد، تفاوت زیادی در برنامه‌ریزی و اجرای مأموریت‌های ماه آینده ایجاد خواهد کرد.

ناصیم رنگوالا، دانشمند پروژه SOFIA در بیانیه‌ای در مرکز تحقیقات ایمز ناسا گفت: «در حقیقت، اولین بار بود که SOFIA به ماه نگاه می‌کرد و ما حتی کاملاً مطمئن نبودیم که اطلاعات قابل اتکایی به دست آوریم، اما سوالات مربوط به آب ماه، ما را مجبور به تلاش کرد.

باورنکردنی است که این کشف از همان چیزی که اساساً یک آزمایش بود، حاصل شد و اکنون که می‌دانیم، می‌توانیم این کار را انجام دهیم، در حال برنامه‌ریزی پروازهای بیشتری هستیم تا مشاهدات بیشتری انجام دهیم.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *