ورود قاچاق گوشی‌های آیفون 12 دربازار اعلام شده اما به دلیل ورود غیر رسمی این گوشی ها، در سامانه همتا قابلیت رجیستری برای آن ها وجود ندارد.

به گزارش برات نیوز، یک کارشناس حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرد: اگر آیفون ۱۲ بدون کد رجیستری در بازار وجود دارد، احتمالا به‌صورت قاچاق وارد شده است.

 با توجه به مکانیزم فعلی سامانه همتا و گمرک، این گوشی‌ها رجیستر نمی‌شود.

میثم دادخواه نایب ‌رئیس کمیسیون خدمات پس از فروش تلفن همراه موضوع رجیستر نشدن گوشی آیفون 12 را در کشور شایعه دانست.

وی اعلام کرد: موضوع رجیستر نشدن آیفون ۱۲ در سامانه همتا شایعه‌ای بود که اتفاق نیفتاد.

 ززززززززز

ورود قاچاق گوشی‌های آیفون 12 به کشور

وی درباره ورود تجاری آیفون 12 به کشور گفت: هنوز این گوشی به صورت تجاری و رسمی وارد کشور نشده است.

 هرآنچه از این گوشی دربازار وجود دارد به صورت غیر رسمی و قاچاق وارد شده است.

دادخواه درادامه گفت: با توجه به سازوکارمنسجم سامانه همتا و گمرک عملا باید از یک کشور دیگر وارد ایران شوید و با ارایه مدارک، گوشی را در گمرک رجیستر کنید.

حضور غیر رسمی آیفون 12 دربازار گوشی تلفن همراه کشور

درحالی که هنوز هیچ یک از شرکت‌های واردکننده، خبری از واردات رسمی آیفون ۱۲ را اعلام نکرده اند، اما در مارکت‌های آنلاین و برخی فروشگاه‌ها، این گوشی به فروش می رسد.

حضور آیفون 12 در بازار گوشی تلفن همراه کشور‌ حاکی از ورود غیررسمی این گوشی به کشور است.

 فروشندگان هم رجیستری را به عهده مصرف‌کننده می سپارند.

این کارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات با اشاره به تصمیم گمرک برای غیرحضوری کردن فرآیند رجیستری اظهار کرد: خبری درخصوص غیرحضوری شدن فرآیند رجیستری از سوی گمرک اعلام شده است.

 البته این فرآیند به شیوه قبلی که با یک پاسپورت بتوان چندین گوشی را رجیستر کرد نخواهد بود.

انجام رجیستری گوشی تلفن همراه تنها برای یک دستگاه

وی درباره مکانیزم جدید غیرحضوری شدن رجیستری گفت: با توجه به تاریخ ورود مسافر به کشور، فقط تا یک بازه مشخص یک دستگاه را می توان به صورت غیر حضوری رجیستر کرد.

دادخواه خاطر نشان کرد: در برهه‌ای از زمان، موضوع ممنوعیت گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو مطرح شد.

البته به‌صورت اعلام رسمی و قانونی نبود، اما در یک اقدام غیرشفاف، عملا تخصیص ارزی از سوی بانک مرکزی به گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو انجام نمی شد.

وی افزود: به طوری که واردکنندگان براین باور بودند که واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو ممنوع است.

اما درنهایت این مساله با توجه به مخالفت‌ها، مرتفع شد.

کرونا عامل رجیستری گوشی تلفن همراه مسافری

 

ورود قاچاق گوشی‌های آیفون 12

دادخواه درباره اخذ تصمیم برای رجیستری گوشی تلفن همراه اعلام کرد: اصل اتخاذ این تصمیم بر مبنای جلوگیری از بساط واردات غیر رسمی و قاچاق گوشی تلفن همراه به کشور بود .

وی در ادامه افزود: اما با توجه به شیوع بیماری کرونا و ازدحام جمعیت در مبادی ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه مسوولان تصمیم به غیر حضوری شدن رجیستری و آنلاین شدن آن گرفتند.

نایب‌رئیس کمیسیون خدمات پس از فروش تلفن همراه اعلام کرد: در حالی‌که مکانیزم‌های اجرایی به سمت آنلاین شدن می‌روند و فرآیند رجیستری در گمرک به‌صورت حضوری انجام می‌شد، اما به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی تصمیم به انجام غیر حضوری این فرآیند گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: البته این بار رجیستری آنلاین تنها برای یک گوشی برای هر مسافر در نظر گرفته شده و همانند سابق نمی توان با یک پاسپورت چندین گوشی را رجیستری کرد.

کرونا، کاهش مسافر و کاهش ورود گوشی تلفن‌همراه مسافری

دادخواه ضمن اشاره به شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: با توجه به شیوع این بیماری تعداد مسافران بسیار کاهش یافته و به همین نسبت نیز تعداد ورودی گوشی های مسافری نیز کاهش می یابد.

این فعال حوزه بازار بیان کرد: با اجرای مکانیزم غیر حضوری رجیستری  ضعفی در سامانه همتا و گمرک دیده نمی‌شود و تا ۹۹ درصد جلوی واردات گوشی قاچاق گرفته خواهد شد.

وی درادامه گفت:‌ مگر اینکه برخی از افراد در یک مسافرت صوری یا کاری، به خارج از کشور رفته و هر کدام یک گوشی آیفون ۱۲ وارد و با پاسپورت‌هایشان رجیستر کنند .

نایب‌ رئیس کمیسیون خدمات پس از فروش تلفن همراه افزود: درصورت اینکه افراد این گوشی ها را خود استفاده نکنند و بفروشند سامانه همتا می‌تواند مکانیزمی را فراهم کند که تا یک زمان هشت ماهه، اجازه انتقال مالکیت گوشی را برای واردات مسافری ندهد.

براساس این گزارش طرح رجیستری به منظور جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه اجرایی شد اما با اجرای این طرح برخی کلاهبرداران به بهانه رجیستری هزینه‌های مازاد بر قیمت گوشی از خریداران دریافت می‌کردند.

اگرچه که مسوولان امر بارها درخصوص بدون هزینه بودن رجیستری گوشی تلفن همراه هشدار داده بودند که فروشندگان نباید هزینه‌ اضافه‌ای به اسم رجیستری دریافت کنند.

 هرچند هزینه‌های گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده، به‌خودی خود منجر به افزایش قیمت گوشی‌ها به نفعی شد که پیش از این به جیب قاچاقیان می‌رفت.

 رجیستری عامل افزایش ورود قاچاق گوشی‌های آیفون 12 از طریق مسافر

به دنبال اجرای طرح رجیستری، ورود گوشی تلفن همراه از طریق مسافر افزایش یافت.

واردکنندگان گوشی های قاچاق را از طریق مسافر به کشور وارد می کردند.

حذف هزینه‌هایی از جمله مالیات بر ارزش افزوده و معافیت‌ ۸۰ دلاری گمرکی برای گوشی‌های مسافری، در برهه‌ای از زمان، واردکنندگان غیررسمی گوشی را بر آن داشت که اقدام به واردات چمدانی گوشی قاچاق به اسم مسافری کنند.

اما پس از مدتی با حذف معافیت ۸۰ دلاری برای تلفن همراه و امکان رجیستری یک گوشی برای هر پاسپورت، تا حد زیادی از  ورود این گوشی ها جلوگیری شد.

بیشتر بخوانید: شرایط جدید رجیستری تلفن همراه

اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و تحت تاثیرقرارگرفتن اقتصاد دنیا، تولید گوشی هم یکی از صنایعی بود که با محدودیت مواجه شد .

از طرفی افزایش نرخ ارز در ایران موجب شد تا به واردکنندگان گوشی تلفن همراه ، ارز تخصیص نیابد.

اما حالا ورود قاچاق گوشی‌های آیفون 12 کاملا در بازار مشهود است .

کرونا، آموزش آنلاین و افزایش میزان تقاضا برای خرید گوشی و تبلت

اتفاقی که به دلیل افزایش تقاضا برای تبلت و موبایل در روزهای دورکاری و آموزش آنلاین، منجر به افزایش چندبرابری این ابزارهای الکترونیکی شد.

همچنین چندی بعد اعلام شد که به دلیل مشکلات ارزی در کشور واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو که کالایی لوکس محسوب می‌شوند، با محدودیت و عدم تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی مواجه می شود.

اما در نهایت اعلام شد به دلیل مخالفت‌ برخی از مسوولان از جمله محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این ممنوعیت حذف شد.

از سوی دیگر، به دلیل محدودیت‌های ناشی از کرونا، معرفی و عرضه گوشی آیفون ۱۲ به‌عنوان پرچمدار شرکت اپل هم با تاخیر چند هفته‌ای در مهرماه انجام شد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *